Szczelność na lata
Podczas długoletniej eksploatacji, okna narażone są na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. W nowoczesnym systemie montażu stolarki otworowej stosowane są specjalne rozwiązania, które pozwalają na zabezpieczenie połączenia okna z budynkiem w sposób zapewniający szczelność przez wiele lat. Skutecznie chronią one przed deszczem i wiatrem, zapobiegając wnikaniu wilgoci do wnętrza budynku.
Nowoczesna i skuteczna izolacja
Przyczyną powstawania mostków termicznych w miejscu, gdzie okno łączy się z budynkiem najczęściej jest niewłaściwa instalacja stolarki otworowej. W celu zapewnienia skutecznej izolacji otworu okiennego, w nowoczesnym montażu stosuje się taśmy okienne. – Nawet okno najwyższej klasy nie będzie właściwie spełniać swojej funkcji, jeśli jego montaż nie zostanie odpowiednio przeprowadzony – tłumaczy Michał Michałowicz, ekspert z firmy AIB zajmującej się produkcją wysokiej jakości systemów izolacyjnych – Opracowaliśmy nowoczesne rozwiązania w postaci folii okiennych, których stosowanie pozwala podnieść standard wykonanego montażu stolarki. Zapewnia to wieloletnie, bezproblemowe funkcjonowanie połączenia okno-mur, zabezpieczając je przed działaniem czynników zewnętrznych, zarówno jeśli chodzi o wpływy atmosferyczne z zewnątrz, jak i ewentualne zawilgocenie z wewnątrz pomieszczenia. Przy zastosowaniu odpowiedniej izolacji i ochrony warstwy cieplnej minimalizuje się również powstawanie mostków termicznych – podkreśla ekspert.
Trójwarstwowa ochrona
Taśmy okienne AIB wchodzą w skład systemu uszczelnień, który można dopasować do konstrukcji otworu okiennego. Całość systemu tworzą dwie grupy taśm: zewnętrzne i wewnętrzne. Izolację od strony pomieszczenia zapewniają taśmy paroszczelne. Stanowią one skuteczną barierę dla pary wodnej powstającej wewnątrz budynku, dzięki czemu chronią konstrukcję obiektu i znajdującą się pomiędzy taśmami izolację termiczną przed zawilgoceniem. Izolację zewnętrzną, która zabezpiecza połączenie okna lub drzwi z murem przed opadami deszczu, tworzą wodoszczelne taśmy paroprzepuszczalne lub rozprężne taśmy poliuretanowe. Warstwa środkowa uszczelnienia najczęściej wykonana jest z piany poliuretanowej.
Właściwy montaż
Aby taśmy skutecznie izolowały otwór okienny, muszą być odpowiednio zamontowane. Przy uszczelnianiu styku muru z oknem za pomocą tego rozwiązania, najlepiej kierować się wskazówkami producenta. – Taśma okienna powinna dobrze przylegać do uszczelnianej powierzchni, dlatego też musi być odpowiednio dobrana i przyklejona na całym obwodzie okna. Przy montażu ważne jest również to, żeby nie pomylić wewnętrznej taśmy paroszczelnej i zewnętrznej taśmy paroprzepuszczalnej – radzi Michałowicz. Przeznaczony do uszczelnienia otwór okienny powinien być przed montażem zasadniczym odpowiednio przygotowany i dostosowany do zaplanowanego rodzaju prac montażowych. Zakres koniecznych prac przygotowawczych determinuje również rodzaj materiału budowlanego, w którym będzie wykonywany montaż.
Taśmy okienne spełniają istotną rolę w zabezpieczeniu izolacji termicznej budynku, a ich wykorzystanie dobrze wpisuje się w ideę montażu warstwowego. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które można dopasować do wielu różnych konstrukcji budynków. – Dzięki zastosowaniu specjalnych włóknin, folie AIB można bezpośrednio tynkować. Podążając za nowymi trendami oraz wymaganiami rynku, uzupełniamy również ofertę o dodatkowy asortyment, w skład którego wchodzą m.in. folie butylowe, alu-butylowe, kleje, membrany EPDM czy wreszcie konsole firmy Knelsen, przy zastosowaniu których można wykonać montaż stolarki całkowicie w warstwie ocieplenia, co jeszcze dodatkowo podnosi walory termiczne połączenia – podsumowuje Michał Michałowicz.
Pamiętajmy, że rodzaje oraz jakość materiałów, z jakich produkowane są taśmy okienne, mają ogromny wpływ na zapewnienie skutecznej szczelności. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich systemów (np. systemu Integra firmy AIB), połączenie okna z budynkiem będzie w pełni odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych przez wiele lat.
Źródło: ''