Brak skutecznej wentylacji w pomieszczeniu prowadzi do niskiej jakości powietrza i znacznie pogarsza komfort użytkowania. Przyczynia się to do wzrostu zawartości dwutlenku węgla, powstawania pleśni i grzybów na ścianach, pojawiania się wilgoci, która może skraplać się na oknach. Ponadto wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie i powoduje obniżenie koncentracji oraz uczucie zmęczenia. Tradycyjne przewietrzanie pomieszczeń ma działanie krótkotrwałe, a w okresie zimowym powoduje duże straty ciepła.

Systemy wentylacji decentralnej dla pojedynczych pomieszczeń

W starym budownictwie zwłaszcza po wymianie starych okien na nowe, bardzo szczelne powstaje efekt hermetyzacji, co sprawia, że klimat ulega znacznemu pogorszeniu. W takich obiektach zbudowanie centralnej instalacji wentylacji mechanicznej jest często niemożliwe ze względu na wymaganą przestrzeń techniczną. Idealnym i bardzo prostym rozwiązaniem jest zastosowanie układu wentylacji zdecentralizowanej. W każdym pomieszczeniu montuje się urządzenie w rodzaju maleńkiego rekuperatora. Świeże powietrze dociera przez krótki kanał powietrzny wbudowany w ścianę. Taki system jest najmniej inwazyjny i może znacznie polepszyć jakość powietrza, a także idealnie sprawdza się w sytuacji, gdy wyciąg kuchenny i łazienkowy są niesprawne. System, dzięki zastosowanemu wymiennikowi ciepła, pozwala na dostarczenie wymaganego strumienia objętości powietrza przy równoczesnym niskim zużyciu energii.

Układ dolotowo-wyciągowy wentylacji z rekuperacją ciepła Prana

Jest to bezkanałowy system wentylacji z odzyskiem ciepła na poziomie nawet do 92%, co zapewnia wysoką sprawność energetyczną układu o każdej porze roku. Składa się z wysokosprawnego, miedzianego wymiennika wyposażonego w elektronikę oraz wentylatora. Całość została umieszczona w obudowie z tworzywa sztucznego ABS. 

W urządzeniu równocześnie odbywa się dopływ czystego i świeżego powietrza z zewnątrz oraz odpływ zanieczyszczonego. Usuwane z pomieszczenia, ciepłe powietrze ogrzewa w miedzianym wymienniku powietrze doprowadzane z zewnątrz. Powietrze w wymienniku nie miesza się, płynie w odseparowanych, prostych kanałach. Antyseptyczne i odświeżające działanie miedzi sprawia, że wymiennik ciepła zapewnia odkażenie powietrza, a także uniemożliwia rozwój wirusów i bakterii. Nowoczesna technologia umożliwiła wyeliminowanie filtrów powietrza, co pozwoliło na znaczną poprawę jakości powietrza, gdyż filtry niszczą jony i stają się źródłem zanieczyszczenia biologicznego. Innowacyjny system odprowadza z pomieszczenia nadmiar wilgoci, eliminując problem parowania szyb oraz ryzyko powstawania grzybów i pleśni.

Kompaktowe wymiary pozwalają na bezproblemowy montaż praktycznie w każdym pomieszczeniu. Średnica obudowy modułu w zależności od modelu wynosi 150, 200, 250, 340mm, natomiast długość jest regulowana w zależności od grubości ściany. Moduł jest montowany w górnej części pomieszczenia 100-150mm od sufitu ze spadkiem pod kątem 3-5 stopni w kierunku na zewnątrz budynku. Moduł umieszcza się w ścianie za pomocą pianki montażowej lub uszczelki. Cały rekuperator jest ukryty w ścianie, widoczne są jedynie kratki wentylacyjne na elewacji i w pomieszczeniu. Urządzenie wystarczy jedynie włączyć do sieci 230V. System posiada bezobsługową konstrukcję, a eliminacja filtrów powietrza sprawiła, że nie są wymagane materiały eksploatacyjne. Układ jest sterowany za pomocą zdalnego pilota lub regulatora ściennego. 

 

Model
PRANA-150
PRANA-200G
PRANA-340S
Krotność wymiany powietrza przy rekuperacji
wlot: 125m3/h,
wyciąg: 115m3/h,
w reżimie „noc” – 25m3/h
wlot: 135m3/h,
wyciąg: 125m3/h,
w reżimie „noc” – 25m3/h
wlot: 1100m3/h,
wyciąg: 1020m3/h,
Zalecana powierzchnia pomieszczenia
do 60m2
do 60m2
-
Sprawność
91%
88%
78-48%
Zużycie energii elektrycznej
od 7Wh do 32Wh w zależności od reżimu działania
od 7Wh do 32Wh w zależności od reżimu działania
od 80Wh do 310Wh w zależności od reżimu działania
Średnica obudowy modułu operacyjnego
150mm
200mm
340mm
Średnica otworu montażowego
162mm
212 (222)mm
350mm
Długość modułu operacyjnego
od 475mm
od 440mm -
Sterowanie
pilot sterowania zdalnego lub opornica
pilot sterowania zdalnego lub opornica
1 lub 2 opornice lub dodatkowy sterownik
Cena
1 700 zł netto
1 800 zł netto
4 850 zł netto

 

Systemy wentylacji decentralnej Blauberg

Vento Expert to jednorurowy system do wentylacji pojedynczych pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych. Znaczny stopień odzysku ciepła chroni przed niepożądanymi stratami ciepła. Wysoką efektywność odzysku ciepła zapewnia entalpiczny, ceramiczny wymiennik ciepła o innowacyjnej heksagonalnej strukturze komórek. 

W okresie zimowym usuwane z pomieszczenia ciepłe powietrze przepływa przez wymiennik ciepła, nagrzewając go stopniowo i oddając cześć wilgoci. Urządzenie przełącza się automatycznie w tryb pobierania powietrza po nagrzaniu wymiennika. Świeże powietrze, które jest chłodne, przechodzi przez wymiennik, gdzie nagrzewa się i pochłania nagromadzoną w nim wilgoć. Gdy wymiennik ostygnie, urządzenie ponownie przełączy się w tryb usuwania powietrza. Długość cykli nagrzewania i chłodzenia wymiennika trwa po 70s. Automatyczne żaluzje zabezpieczają przed powrotnym strumieniem powietrza, a przedni panel zapewnia hermetyczność i chroni przed wiatrem.

System montuje się w ścianie zewnętrznej w specjalnie przygotowanym otworze. Zalecany jest montaż parzystej ilości urządzeń pracujących cyklicznie i w przeciwfazie, z których część zapewnia dopływ świeżego powietrza, a część usuwanie zanieczyszczonego powietrza z pomieszczenia. W ten sposób można utworzyć system wentylacji nawiewno-wywiewnej na bazie kilku jednostek sterowanych centralnie. W zależności od modelu sterowanie odbywa się za pomocą dotykowego panelu umieszczonego na obudowie urządzenia, pilota lub przy użyciu telefonu i tabletu z systemem Android lub IO. 

 

Model
VENTO Expert A50-1 Pro
VENTO Expert A50-1 W
VENTO Expert DUO A30-1 Pro
Wydajność
do 50m3/h
do 50m3/h
do 30m3/h
Efektywność odzysku ciepła
do 97%
do 97%
do 85%
Moc
od 3,61W
od 4,45W
do 2W
SFP
od 0,75W/l/s
od 1,02W/l/s
do 0,67W/l/s
Poziom hałasu
od 11dB(A)
od 11dB(A)
od 24dB(A)
Średnica obudowy modułu operacyjnego
160mm
160mm
160mm
Długość modułu operacyjnego
250-500mm
250-500mm 250-500mm
Przeznaczenie
Pokój, sypialnia
Pokój, sypialnia
Kuchnia, łazienka, pomieszczenia gospodarcze
Sterowanie Sensorowy panel na obudowie lub pilot
Sensorowy panel na obudowie lub pilot lub wifi
Sensorowy panel na obudowie lub pilot
Cena
2 290 zł netto
2 590 zł netto
2 999 zł netto

 

Zarówno system marki Prana, jak i Blauberg działa na podobnej zasadzie. Różnią się jedynie rodzajami wymienników ciepła i strumieniami przepływu powietrza. Produkty firmy Blauberg posiadają ceramiczny, entalpiczny wymiennik ciepła, z kolei układy Prana są wyposażone w miedziany wymiennik ciepła, który dodatkowo działa odświeżająco na powietrze. Obydwa systemy z powodzeniem mogę pracować w trybie całodobowym, gdyż posiadają opcję nocnej pracy, podczas której urządzenie pracuje z obniżoną wydajnością i przy niskim poziome hałasu.

Systemy wentylacji decentralnej idealnie sprawdzą się w istniejących budynkach, gdyż nie powodują dużej ingerencji, a po montażu nie potrzeba wykonywać generalnego remontu. W taki układ można wyposażyć praktycznie każde pomieszczenie, bez względu na rodzaj jego przeznaczenia (pokoje, kuchnie, łazienki).

Zastosowanie systemu wentylacji decentralnej niesie ze sobą wiele zalet:

 • możliwość montażu w urządzonym mieszkaniu;
 • prosty montaż;
 • oszczędność miejsca;
 • wysoka skuteczność odzysku ciepła;
 • energooszczędne wentylatory;
 • cicha praca;
 • podwyższenie komfortu przebywania w pomieszczeniu;
 • brak konieczności rozprowadzania systemu kanałów – oszczędność przestrzeni oraz zminimalizowanie kosztów robocizny;
 • łatwość obsługi za pomocą pilota, panelu lub wifi;
 • ograniczenie napływu zanieczyszczeń, insektów, pyłu itp.;
 • estetyczny wygląd i niewielkie gabaryty;
 • szeroki zakres zastosowań praktycznie w każdym budynku;
 • łatwa konserwacja.

System wentylacji decentralnej dla pojedynczych pomieszczeń pozwala w prosty i szybki sposób uzdrowić problem niesprawnej wentylacji. To idealne rozwiązanie dla obiektów, gdzie ze względów technicznych nie można zainstalować innego rodzaju wentylacji lub gdy pomieszczenia są rozproszone. Umożliwia ciągłą wymianę zużytego powietrza z pomieszczeń na świeże, bez konieczności montażu kosztownej instalacji wentylacji centralnej.

Opracowanie: Redakcja
Autor: Ewelina Satory


Komentarze

 • a to ciekawe ?

  "... gdyż filtry niszczą jony i stają się źródłem zanieczyszczenia biologicznego."

  Dorzućcie jeszcze napęd WARP i będzie z tego fajna maszyna - UWOLNIĆ JONY !!!