Panasonic poszerza swoją ofertę o nowe agregaty ECO G GE3, zapewniające wydajne chłodzenie, ogrzewanie, a ponadto produkcję ciepłej wody użytkowej dla dużych obiektów komercyjnych. Rozwiązanie to jest idealne dla projektów z ograniczeniami zasilania, dzięki minimalnemu zużyciu energii elektrycznej systemu. Szeroki zakres temperatur pozwala w sposób ciągły dostarczać maksimum wydajności grzewczej, nawet przy temp. zewnętrznych -20°C.

Gazowe układy VRF to rozwiązanie stworzone dla dużych obiektów komercyjnych, szczególnie takich, w lokalizacjach których występują ograniczenia mocy pobieranej z sieci. Wykorzystanie silnika napędzanego gazem pozwala na zużycie przez system GHP ECO G jedynie 9% energii elektrycznej, której potrzebowałby agregat elektryczny VRF o tej samej mocy. W ten sposób więcej energii może być przeznaczone do zasilenia innych odbiorów w budynku, tj. chłodni, serwerów IT, urządzeń produkcyjnych czy oświetlenia. Przy oszczędnościach nowe systemy zapewniają także niezawodne działanie w godzinach szczytu lub w sytuacji ograniczeń dostaw prądu. Agregaty GE3 mogą spalać zarówno gaz ziemny, a także LPG, przy czym wymagają tylko jednofazowego zasilania, co oznacza niższe nakłady inwestycyjne na ewentualne przystosowanie podstacji elektrycznych do zasilania układów ogrzewania i chłodzenia.

Jedną z ważniejszych zalet systemów Panasonic GHP jest opcja wykorzystania ciepła odpadowego do podgrzewania wody użytkowej. W ten sposób ciepło pochodzące z płynu chłodzącego jest odzyskiwane w wymienniku ciepła i wykorzystywane do podgrzewania wody, zamiast ulatywać do atmosfery. Dzięki tej możliwości agregat Eco G pracuje jako budowany podsystem odciążający główną instalację wody ciepłej i podgrzewający wodę „za darmo”. Rozwiązanie to może dostarczyć c.w.u. o temperaturze 65°C bez montażu dodatkowych grzejników elektrycznych. Dzięki tym cechom, system stanowi bardzo opłacalne rozwiązanie dla hoteli, które mogą wykorzystać „darmową” wodę na potrzeby basenów kąpielowych, spa lub pralni.

Nowe układy GHP zaliczają się do najbardziej efektywnych urządzeń dostępnych obecnie na rynku. System odzysku ciepła pochodzącego z płynu chłodzącego silnik zapewnia brak konieczności uruchomienia cyklu odszraniana, a szeroki zakres temperatur pozwala w sposób ciągły dostarczać maksimum wydajności grzewczej, nawet przy temp. zewnętrznych -20°C. Dodatkowo można je elastycznie konfigurować w zespoły do 60 KM, aby jeszcze bardziej zoptymalizować wydajność systemu.

Wysoka sprawność nowej linii ECO G GE3 to efekt wielu udoskonaleń w konstrukcji urządzeń. Agregaty zyskały nowe wentylatory w kształcie śruby z trzema łopatkami, które zapewniają ograniczenie zużycia energii nawet o 30% w odniesieniu do urządzeń z konwencjonalnym wentylatorem 4-łopatkowym. Ponadto zaprojektowany został nowy wymiennik ciepła w kształcie litery „L”, pozwalający na 25% większą powierzchnię wymiany. Z kolei za sprawą większego koła pasowego silnika jednostki osiągają wyższą sprawność przy częściowym obciążeniu. W efekcie linia GHP GE3 zapewnia o 20% lepszy wskaźnik efektywności energetycznej SEER i o 10% wyższy współczynnik SCOP.

 

Dowiedz się więcej