Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego rodzaju urządzeń do instalacji klimatyzacji mamy do dyspozycji wiele rozwiązań. Wśród nich są systemy mini VRF - czym się wyróżniają?

Co różni systemy VRF od systemów split czy multisplit?

Zaletą systemów VRF jest  przede wszystkim elastyczność w projektowaniu rur chłodniczych. A także sama długość instalacji chłodniczych, która może sięgnąć nawet do 1000m. W związku z tym są one idealnym rozwiązaniem dla dużych obiektów i budynków. Inną zaletą systemu jest możliwość zaplanowania ustawień agregatu tak, aby znajdował się w mniej widocznej strefie. Trzecim bardzo ważnym plusem jest fakt, że układy typu VRF są bardziej ekonomiczne w eksploatacji w porównaniu z klimatyzatorami split i multi. Przy obecnym wzroście cen energii ma to coraz większe znaczenie.

Jak działają agregaty mini VRF?

Układy VRF składają się z jednostek wewnętrznych, podobnych jak w układach split czy multi split, oraz agregatu chłodniczego. Układ chłodniczy oparty jest na systemowych trójnikach, a instalacja rozgałęzia się do jednostek wewnętrznych.

W jednostkach wewnętrznych zastosowane zostały precyzyjne, elektroniczne zawory rozprężne, odpowiadające za podanie ilości czynnika odpowiedniej dla zrównoważenia zapotrzebowania na moc chłodniczą w danym pomieszczeniu oraz precyzyjną regulację temperatury w tym pomieszczeniu. Agregat wyposażony w sprężarki inverterowe – o płynnie zmienianej wydajności i wysokiej sprawności - gwarantuje odpowiednią ilość czynnika dla chwilowego zapotrzebowania od jednostek wewnętrznych zamontowanych w systemie. System pozwala na zainstalowanie agregatu o wydajności odpowiedniej dla obiektu jako całości, natomiast jednostki wewnętrzne są projektowane do maksymalnego zapotrzebowania w poszczególnych pomieszczeniach budynku. Zazwyczaj proporcja sumy mocy jednostek wewnętrznych to 120–130% mocy agregatu.

Przyjazny program doboru systemów pozwala na szybkie dobranie elementów, zaprojektowanie układu rur chłodniczych oraz precyzyjne obliczenie potrzebnej ilości czynnika chłodniczego.

Więcej na temat systemów VRF na cnaux.pl lub skontaktuj się z dystrybutorem:
Action Energy Sp. z o.o.
ul. Zakopiańska 159, 30-435 Kraków
+48 12 656 31 38
dok@actionenergy.pl

 

Dowiedz się więcej

 

Źródło: Action Energy