System DVM S Water w kompleksie biurowym Warsaw Spire.
Warsaw Spire, którego inwestorem i deweloperem jest firma Ghelamco, po Pałacu Kultury i Nauki będzie drugim co do wysokości budynkiem oraz największym pod względem powierzchni kompleksem biurowym w Polsce. Obiekt dostarczy łącznie 100 000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej.
Tworzą go trzy budynki: 220-metrowy budynek wieżowy A o 49 kondygnacjach oraz dwa 55-metrowe budynki sąsiadujące B oraz C, po 15 kondygnacji każdy. W budynku wieżowym A znajdzie się ok. 60 000 powierzchni biurowej wymagającej chłodzenia oraz grzania.
Firma Samsung dostarczy na potrzeby budynku wieżowego System DVM S Water HR, składający się z ponad 170 agregatów VRF chłodzonych wodą, 3000 jednostek wewnętrznych typu kanałowego oraz 500 skrzynek odzysku ciepła, co przekłada się na moc nominalną urządzeń rzędu 7 MW i będzie stanowić największy tego typu projekt DVM S Water zrealizowany w Europie i drugi co do wielkości na świecie.
Niewielkie wymiary agregatów, niski poziom hałasu, możliwość zabudowy na kondygnacji wewnątrz budynku oraz swoboda rozbudowy zależna od obłożenia budynku to praktyczne zalety korzystania z systemu DVM S Water.
System DVM S Water firmy Samsung tworzy zupełnie nową jakość pośród rozwiązań HVAC w budynkach biurowych o dużych powierzchniach, stanowiąc alternatywę dla konwencjonalnych systemów chłodzenia i ogrzewania. Technologie zastosowane w systemie klimatyzacji kompleksu Warsaw Spire plasują firmę Samsung w ścisłej czołówce producentów tego typu rozwiązań na świecie.
System DVM S Water charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną w trybie chłodzenia (EER = 5,83; ESEER = 8,23) oraz ogrzewania (COP = 6,12), niezależnie od warunków zewnętrznych. System oparty jest na pracy sprężarek inwerterowych z wtryskiem par czynnika chłodniczego i umożliwia dwustopniowy odzysk ciepła zarówno w układzie chłodniczym, jak i w pętli wodnej. Ta cecha została w dużym stopniu wykorzystana w projekcie Warsaw Spire. Jednostki wewnętrzne będą mogły pracować niezależnie, w tym samym momencie realizując funkcję chłodzenia lub grzania co bezpośrednio wpływa na komfort i oszczędność energii. Pomiędzy jednostkami wewnętrznymi w różnych strefach danej kondygnacji przekazywane jest ciepło, co oznacza, że jednostka, która w danym momencie chłodzi, będzie „pomagała” w grzaniu innej jednostce w zupełnie innym miejscu. Dodatkowo ciepło odpadowe z pomieszczeń technicznych można będzie wykorzystać w 100% do ogrzewania budynku w okresie grzewczym.