Światowy Dzień Wiatru
15 czerwca na całym świecie będzie obchodzony Światowy Dzień Wiatru. Tego dnia na pięciu kontynentach odbędą się imprezy, konferencje, wydarzenia towarzyszące oraz konkursy promujące wiatr, jako czyste i niewyczerpane źródło energii. Głównym celem Dnia Wiatru jest zwiększanie świadomości społecznej w zakresie potencjału, jaki posiada wiatr, a także szerzenie wiedzy na temat korzyści, jakie niesie ze sobą wykorzystanie wiatru w nowoczesnych elektrowniach wiatrowych.
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej koordynuje działania związane z Dniem Wiatru w Polsce. W kilku województwach, przed urzędami miast, urzędami wojewódzkimi i budynkami administracji publicznej ustawione zostaną 6 metrowe balony w kształcie turbiny wiatrowej, jako symbol obchodów Dania Wiatru w Polsce.
Dnia 15 czerwca 2010r. w Szczecinie zaplanowano konferencję prasową z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Pana Stanisława Gawłowskiego. Głównym tematem spotkania będzie Światowy Dzień Wiatru i jego znaczenie w podnoszeniu świadomości i akceptacji społecznej w zakresie energetyki wiatrowej. Ponadto, przedstawicielom mediów zostaną przedstawione najbardziej aktualne dane związane ze stanem rynku energetyki wiatrowej oraz możliwości jej dalszego rozwoju w Polsce.
W tym roku obchody będą miały wyjątkowy charakter, gdyż weźmiemy czynny udział w obchodach Dni Morza, które odbędą się w Szczecinie, na Wałach Chrobrego, w dniach 11 – 13 czerwca. Podczas tej ogromnej imprezy, która gromadzi rok rocznie ponad 100 000 ludzi, będzie można pozyskać foldery informacyjne, przemierzyć ścieżkę edukacyjną przedstawiającą zagadnienia związane z energetyką wiatrową oraz samodzielnie sprawdzić na symulatorze produkcji energii elektrycznej, ile dana farma wiatrowa produkuje energii.
Dodatkowo, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej podczas obchodów Dnia Wiatru będzie promowało kampanię „Pozwólmy Europie odetchnąć świeżym powietrzem”. Kampania ma charakter symboliczny – każda osoba może zaadoptować turbinę wiatrową, popierając potrzebę rozwijania tego sektora energetyki. Na dzień dzisiejszy, zaadoptowanych zostało ponad 700 turbin wiatrowych w krajach całej Europy, najwięcej w Hiszpanii – ponad 140. Niespodzianką przygotowaną przez twórców kampanii, jest konkurs, w którym do wygrania jest wycieczka do Kopenhagi. W trybie głosowania, każdy „posiadacz” turbiny wiatrowej zbiera punkty dla swojej turbiny. Osoba, która uzbiera najwięcej punktów, wygrywa. Kampania już ruszyła, w związku z tym serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału i wyrażenia swojej aprobaty dla energetyki wiatrowej.
W roku 2009, po konferencji prasowej, dziennikarze zostali zaproszeni na farmę wiatrową
w Jagniątkowie koło wyspy Wolin, gdzie mieli okazję z bliska obejrzeć tę nowoczesną technologię oraz podyskutować z ekspertami z sektora energetyki wiatrowej.
Jednocześnie w tym samym parku wiatrowym, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wraz z jednym ze znanych prezenterów pogody, panem Tomaszem Zubilewiczem zrealizowało projekt „Prognoza pogody ze szczytu turbiny wiatrowej”. Wyemitowano kilkanaście odcinków prognozy pogody, podczas których pan Zubilewicz opowiadał widzom o potencjale i możliwościach odnawialnego źródła energii, jakim jest wiatr. Dzięki temu projektowi PSEW mógł dotrzeć do ogromnej ilości osób z przekazem propagującym energetykę wiatrową.
Dodatkowo, z okazji Dnia Wiatru, przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wzięli udział w programach telewizyjnych promując korzyści płynące z wykorzystania wiatru, a wiele stacji radiowych przypominało słuchaczom przez cały dzień o Światowych obchodach Dnia Wiatru.
Stan rozwoju rynku energetyki wiatrowej w Polsce i świecie
W roku 2009 na świecie zainstalowano 35 GW nowej mocy w energetyce wiatrowej. Moc całkowita w instalacjach generujących energię elektryczną z wiatru osiągnęła 158 GW, co daje 31% wzrost do roku 2008. Największy przyrost mocy na świecie odnotowały Chiny i USA wyprzedając kraje Unii Europejskiej. Łączna moc zainstalowana w energetyce wiatrowej w Unii Europejskiej wynosiła na koniec 2009 r. 74.767 MW wobec 64.719 MW na koniec 2008r. Największą zainstalowaną moc mają Niemcy przed Hiszpanią, Włochami, Francją i W. Brytanią. Polska, mimo iż posiada wysoki potencjał rozwoju, na koniec roku 2009, zainstalowanych zostało jedynie 800 MW mocy w energetyce wiatrowej, pozostawiając Polskę daleko w tyle za europejskimi liderami.
W Polsce nasycenie elektrowniami wiatrowymi na km2 powierzchni, należy obecnie do najniższych w Europie. Moc zainstalowana w energetyce wiatrowej na mieszkańca, to 0,0037 kW, a na km2 obszaru lądowego przypada 0,45 kW. Produkcja z energii wiatru w 2009 roku osiągnęła poziom 1 TWh. Udział generacji wiatrowej w całkowitym krajowym zużyciu energii elektrycznej wyniósł w roku 2009 zaledwie ok. 0,7%.