Tegoroczne spotkanie firmowe Schiessl Polska odbyło się 11-14 stycznia 2019 r. w Jerozolimie. Podróż szlakiem biblijnego dziedzictwa kulturowego była okazją do zetknięcia z bogatą historią i wielowiekowymi zabytkami.

Napięty program obejmował podróż na Górę Oliwną, z której rozpościera się przepiękny widok na Jerozolimę. To niesamowite miasto, które jest świętym miejscem trzech wielkich religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Obowiązkowe punkty na szlaku to oczywiście wąskie uliczki Starego Miasta i Droga Krzyżowa - Via Dolorosa oraz Bazylika Grobu Pańskiego. Ikonograficzna Ściana Płaczu ukazuje się na końcu najstarszej ulicy Jerozolimy - Cardo. Rytmicznie poruszające się postacie modlących i niezwykły widok błyszczącej w słońcu złotej Kopuły na Skale, tworzą klimat miejsca skupiającego wiarę, historię i kulturę. Yad Vashem – Muzeum Holocaustu to świadectwo najnowszej historii, miejsce zadumy nad istotą człowieczeństwa i skalą okrucieństwa czasów eksterminacji narodowościowej.

Przechodząc obok murów, pokrytych wieloma grafitti i podziałów odgradzających Palestynę, uczestnicy zwiedzili w Betlejem Bazylikę Narodzenia Pańskiego, jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich, Grotę Mleczną - miejsce schronienia Świętej Rodziny w drodze do Egiptu oraz Górę Syjon i miejsce Ostatniej Wieczerzy.

Ciekawym punktem w programie wyjazdu było zwiedzanie kibucu Ramat Rachel (rok założenia 1926), którego działalność skupia się głównie na rolnictwie, sadownictwie, turystyce, projektach wnętrz sklepów i biur, produkcji i sprzedaży precyzyjnych urządzeń do obróbki diamentów oraz do sortowania leków lub nasion. Instytucja kibuców odegrała ważną rolę w procesie tworzenia państwa Izrael i nadal pełni istotną rolę w gospodarce narodowej. Zasady życia w kibucach przypominają w pewnym stopniu niektóre postulaty komunizmu utopijnego, choć dalekie są od XIX-wiecznych gmin komunistycznych Roberta Owena czy idei Charlesa Fourieria.

 

Dowiedz się więcej

 

Źródło: Schiessl Polska