Firma Danfoss oferuje mnóstwo informacji odnośnie rozwoju najnowszych technologii mających na celu obniżenie zużycia energii oraz zwiększenia efektywności układów chłodniczych i klimatyzacyjnych.

Sposób na obniżenie kosztów i poprawę efektywności układów chłodniczych i klimatyzacyjnych - Danfoss
wymiennik ciepła

Często pomijają one jeszcze jeden element, który przecież jest jedną z głównych części takiego układu, mianowicie wymiennik ciepła. W ostatnich latach nastąpił duży postęp w rozwoju wymienników ciepła który zmniejszył koszty związane z budową układów klimatyzacyjnych i chłodniczych oraz sprawił że są one bardziej przyjazne dla środowiska. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Tradycyjne wymienniki lamelowe

Do niedawna, najpopularniejszym wymiennikiem ciepła stosowanym jako skraplacz i parownik, w urządzeniach klimatyzacyjnych i chłodniczych, był wymiennik lamelowy. Jednakże ograniczenia konstrukcyjne zmniejszyły jego szanse w konkurowaniu we współczesnym wyścigu budowania urządzeń bardziej oszczędnych i ekologicznych. Pierwszym problemem jest fakt, że efektywność wymienników lamelowych może być zwiększona jedynie poprzez zwiększenie powierzchni lamel, które skutkują powiększeniem skraplacza lub parownika powodując że cała jednostka staje się większa i masywniejsza. Biorąc pod uwagę globalne zapotrzebowanie na lżejsze, bardziej materiałowo oszczędne i mniejsze urządzenia klimatyzacyjne i chłodnicze, wymienniki lamelowe są pod tym względem mało atrakcyjne.

Innymi słabymi stronami wymienników lamelowych są korozja elektrochemiczna, wysokie ceny miedzi i duża objętość wewnętrzna czynnika chłodniczego.


Rozwój wymienników mikrokanałowych (MCHE)


W związku z powyższymi i innymi aspektami, coraz więcej firm zwraca się w stronę mikrokanałowych wymienników ciepła (MCHE) podczas projektowania kolejnych generacji swoich produktów. Wykorzystane po raz pierwszy w motoryzacji wymienniki mikrokanałowe odbyły długą drogę w ostatniej dekadzie. Dzięki rozwojowi nowych, lżejszych konstrukcji, są one odpowiednie do zastosowania w coraz większej ilości aplikacji. Nowoczesne, bardziej energo- i materiałowo- oszczędne konstrukcje przeważają nad wymiennikami lamelowymi które mają swoje ograniczenia. Poniżej opisano jak to jest możliwe.Przemyślany kształt


Zaczynając od kształtu kanałów w których przepływa czynnik chłodniczy, który jest zupełnie inny. Po lewo widać tradycyjną miedzianą rurkę, a po prawej nowoczesne mikrokanały MCHE. Kształt mikrokanałów zapewnia o wiele większą powierzchnie wymiany ciepła niż cylindryczna rurka, przez co otrzymujemy intensywniejszą wymianę ciepła.

Dodatkowo napełnienie czynnikiem w MCHE jest o 30% mniejsze, przy zachowaniu takiej samej wydajności. Dzięki temu są tańsze w produkcji, eksploatacji oraz znacząco ograniczone jest ich oddziaływanie na środowisko.Przemyślany dobór surowca
Wymienniki mikrokanałowe są wykonane w 100% z aluminium, dzięki czemu wyeliminowano problem korozji elektrochemicznej. To również znacząco obniżyło koszty materiałów, w związku z tym że cena aluminium to ¼ cena miedzi. Dodatkowo do wyprodukowania wymiennika MCHE potrzebne jest ogółem o około 60% mniej surowca.

Dzięki tym wszystkim aspektom nowe wymienniki mikrokanałowe są bardziej kompaktowe od lamelowych. Wymienniki MCHE mogą być o 35% mniejsze i 70% lżejsze, co redukuje koszty transportu.Danfoss pionierem nowej technologii MCHE

Jako jedna z pierwszych firma Danfoss rozwija technologię wymienników mikrokanałowych w aplikacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Danfoss oferuje szeroki i ciągle powiększający się zakres produktów do zastosowań w wielu aplikacjach.

Aby uprościć nowym odbiorcom zastosowanie tych nowoczesnych i oszczędnych technologii firma Danfoss oferuje gamę standardowych wymienników MCHE które są dostępne „od ręki”. W małych partiach z krótkim czasem dostawy, standardowe produkty można zamawiać bezpośrednio z magazynu.

Porozmawiaj z swoim lokalnym dostawcą aby dowiedzieć się więcej.