Specjalista od kolektorów słonecznych w pracy
W mojej pracy zawodowej nad wyraz często słyszę pytanie, czy warto inwestować w instalacje solarne i jak prawidłowo je dobrać? Za każdym razem odpowiadam, że kluczowym elementem w podejmowaniu decyzji o zakupie zestawu solarnego jest jego cena a także możliwości, jakie on daje.
Oszczędność a zwrot inwestycji
Oszczędność określiłbym jako różnicę w comiesięcznych opłatach za gaz lub inny nośnik energii zużywanej na przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) przed i po zainstalowaniu układu solarnego. Całkowicie inną kwestią jest czas zwrotu instalacji. Mówiąc o tej kategorii wiele osób dopuszcza się mniejszych lub większych nadużyć mających na celu udowodnienie szybkiego zwrotu inwestycji.
Możemy przyjąć, że koszt instalacji podstawowego zestawu solarnego Schüco Standard, złożonego z dwóch kolektorów, zasobnika 300 l i pełnego wymaganego osprzętu sięga około 11000 zł brutto. Średnie roczne pokrycie zapotrzebowania na energię potrzebną do przygotowania c.w.u. w przypadku właściwie dobranych kolektorów Schüco wynosi 57%. Opłaty za gaz w domu o powierzchni 150 m2 na cele bytowe i ogrzewanie to średnio około 4000 zł/rok, choć niektórzy pewnie oburzyliby się, że płacą więcej…. Instalując układ solarny Schüco oszczędzacie Państwo ponad połowę kwoty wydawanej rocznie na gaz do przygotowania c.w.u. Całkowite koszty za gaz w roku zmniejszą się o 957,6 zł. Dzieląc cenę zestawu solarnego przez tę kwotę, otrzymujemy czas zwrotu inwestycji, który wyniesie w tym wypadku 11,5 roku.
Poniżej szczegółowe obliczenia:
Powinienem tutaj nadmienić, że moje pobieżne kalkulacje nie obejmują ewentualnych dotacji gminnych, które mogą się wahać w granicach 40-80% zainwestowanej sumy – a wtedy czas zwrotu może zmniejszyć się nawet do 3-4 lat, co obrazuje tabela poniżej:
Dla indywidualnych potrzeb
Oszczędności tego rzędu są możliwe do osiągnięcia nawet w sytuacjach, w których orientacja połaci dachowych jest niesprzyjająca, natomiast całą energię słoneczną odbiera południowa część elewacji budynku, nieraz z oknem salonu. W miesiącach letnich w pokoju jest upalnie gorąco pomimo zasuniętych żaluzji, zaś lokatorzy zaczynają myśleć o zainstalowaniu klimatyzacji. Z częścią tych problemów możemy sobie poradzić instalując kolektor w daszku osłonowym. Zyskujemy w ten sposób optymalną orientację kolektorów słonecznych względem słońca, zacieniając częściowo pomieszczenie, nad którego oknami umieszczamy kolektor. Tak zamontowany panel chroni także przed śniegiem i deszczem. Większość dostawców zapewne zaproponuje Państwu kolektor montowany na mało estetycznym profilu kątowym, z widocznymi rurkami i innymi elementami konstrukcyjnymi.
Kolektory Schüco z linii Premium można montować jako daszek osłonowy bez obawy o efekt estetyczny. Są one zabudowane w bardzo estetyczną ramę, uwidaczniającą jedynie szybę solarną. Orurowanie zostało ukryte w ramie, zaś całość konstrukcji jest lakierowana na jednolity kolor. Idealne zlicowanie profilu ze ścianą zapobiega ściekaniu wody po ścianie, zaś zamontowane wzdłuż krawędzi rynny odprowadzają wodę deszczową na skraj daszku.
W ten sposób do rachunku oszczędności mogą Państwo śmiało doliczyć sumę wydaną w przypadku korzystania z klimatyzacji. To jest właśnie główne hasło Schüco – energia do kwadratu - Energy2.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami i Partnerami.
Wypowiedzi udzielił mgr inż. Robert Słotwiński
Manager ds. Kluczowych Klientów
Schüco Polska
Systemy Solarne
Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdziecie Państwo na stronie:
www.schueco.pl
Schüco International KG jest światowym liderem w produkcji i sprzedaży kompletnych systemów z aluminium, tworzywa sztucznego i stali, a także systemów solarnych. Oferta Firmy, to szeroka paleta zaawansowanych technologicznie rozwiązań budowlanych znajdujących zastosowanie we wszystkich obszarach powłoki budynku - od budownictwa obiektowego po jednorodzinne. Oferowany asortyment obejmuje systemy okien, drzwi, fasad, ogrodów zimowych, a także systemy solarne. Schüco działając globalnie współpracuje z architektami, inwestorami i firmami partnerskimi na całym świecie, określa normy dla innowacyjnego wykorzystania energii realizując misję – „Energia2 – Oszczędzanie energii i pozyskiwanie energii”. Zatrudnia 5.000 osób i współpracuje z 12.000 firm partnerskich w ponad 75-u krajach świata.
Firma Schüco w Polsce: Schüco International Polska Sp. z o.o.
Źródło: ''