Łazienki należą do pomieszczeń, w których wentylacja ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów. Jej zadaniem jest również usuwanie wilgoci powstałej podczas kąpieli, która mogłaby osadzać się na szybach i lustrach. Z tego powodu w łazience powinno panować podciśnienie, co oznacza, że powietrze jest tylko usuwane. Dopływ świeżego powietrza następuje przez specjalne otwory w drzwiach o powierzchni około 150cm2 lub poprzez podcięcie drzwi łazienkowych. Wysokość podcięcia zazwyczaj wynosi około 1-2 cm. Brak odpowiedniej wentylacji może być powodem powstawania grzybów i pleśni.

Skuteczna wentylacja a wystrój wnętrz - porównanie dekoracyjnych wentylatorów łazienkowych

Praktycznym sposobem jest zamontowanie łazienkowego wentylatora wyciągowego, który może być zainstalowany na suficie lub ścianie pomieszczenia. Współcześnie zaaranżowane wnętrza łazienek wymagają zastosowania odpowiednich urządzeń, które albo wtopią się w tło albo będą stanowiły element dekoracyjny. Wentylatory łazienkowe ze zwykłymi żaluzjowymi kratkami na pewno nie będą pożądane. Nie dość, że nie wyglądają estetycznie, to dodatkowo trudno jest utrzymać je w czystości, w przeciwieństwie do gładkich przednich paneli, które są bardzo higieniczne i dodatkowo ładnie się prezentują. 

 

Oczywiście wyboru wentylatora należy dokonać na podstawie jego wydajności oraz innych parametrów, lecz przy równoczesnym uwzględnieniu jego wzornictwa. Należy starannie wybrać odpowiedni model, aby nie zepsuć efektu wizualnego. Producenci wyszli naprzeciw potrzebom klientów i obecnie dostępnych jest wiele ciekawych modeli wentylatorów łazienkowych. Przykładowe zostały zebrane w poniższej tabeli:

 

Producent
  Vents   Sterr   Dospel   Harmann   Havaco
Seria   LDA   BFS   Black&White
  Enso   Como Design
Zdjecie  
 
 
 
 
Średnica   DN100
DN125
DN150
  DN100
  DN100
DN120
  DN100
  DN100
DN120
DN150
Wydajność, m3/h
  88/167/265
  90   100/150   115   83/140/253
Głośność, dB(A)   33/34/37   22/35   40/46   31   26/34/42
Max ciśnienie, Pa   33/50/78   -   34/49   27   28/40/51
Panel frontowy   Szczotkowane aluminium, chrom, złoty   Elegancki szklany przedni panel z białym LED   Ekskluzywna nakładka w kolorze białym lub czarnym   Przedni panel ze szkła, wyświetlacz aktualnej temperatury i wilgotności (modele HYGRO)   Estetyczna osłona frontowa w kolorze białym
Obudowa
  ABS   Obudowa w kolorze białym   ABS
  Z odpornego na uderzenia i promieniowanie UV tworzywa sztucznego ABS w kolorze białym
  Z odpornego na uderzenia i promieniowanie UV tworzywa sztucznego ABS w kolorze RAL 9010
Gwarancja   5 lat
  2 lata   5 lat   Brak danych   2 lata
Wersja   Standard, z wyłącznikiem czasowym, z wyłącznikiem czasowym i czujnikiem wilgoci
  Podstawowy, z podświetleniem LED, z podświetleniem LED i timerem 2-20min   Standard,
z wyłącznikiem czasowym 2-23min z higrostatem
  STD standard,
TIMER timer 3-15min, HYGRO higrostat
  S standardowy
T z opóźnieniem czasowym 1-25min
Sposób montażu
  sufitowy lub ścienny   sufitowy, ścienny, okienny
  ścienny, sufitowy
  Brak danych   ścienny lub sufitowy

Wyposażenie
  Łożyska kulkowe
  Klapa zwrotna
  Łożyska kulkowe
  Opcjonalnie klapa zwrotna,
szczelinowy wyciąg powietrza,
zdejmowana pokrywa przednia,
możliwość ciągłej pracy na niskim biegu,
łożyska kulkowe
  Zintegrowana przepustnica zwrotna, łożyska kulkowe, zdejmowana wierzchnia osłona 
Adres   www.vents-group.pl
www.sterr.pl
www.dospel-comfort.com
www.harmann.pl www.ventia.pl

 

Większość modeli może być załączana ręcznie lub coraz częściej podłączona do oświetlenia. Jak można zauważyć, wszystkie porównywane urządzenia występują w wersji z opóźnieniem czasowym (timer). Oznacza to, że wentylator pracuje jeszcze określony czas po wyłączeniu oświetlenia w łazience. Najszerszy zakres opóźnienia posiada seria wentylatorów Como Desing marki Havaco i wynosi 1-25 minut. Z kolei modele marki Sterr są wyposażone w dodatkową funkcję timera - opóźniony czas włączenia, co oznacza, że wentylator nie załącza się zaraz po wejściu lub wyjściu użytkownika, tylko po 3-5 sekundach. Modele firm Sterr, Harmann posiadają możliwość wyposażenia w dodatkową przepustnicę zwrotną, która pozwala naprzepływ powietrza tylko w jednym kierunku, natomiast model Havaco, ma przepustnicę zwrotną w standardzie. W przypadku silnych wiatrów oraz w okresie zimowym zapobiega to cofaniu się powietrza do pomieszczenia i wydostawaniu powietrza ogrzanego. Poprawia to znacznie komfort użytkowania łazienki oraz jest korzystne pod względem ekonomicznym, gdyż eliminowane są niepotrzebne straty ciepła.

 

Przy wyborze wentylatorów warto również zwrócić uwagę na głośność pracy, gdyż szum słyszalny zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych mógłby być uciążliwy dla domowników. Oczywiście najlepiej wybrać te zupełnie najcichsze, gdyż przełoży się to na komfort użytkowania. Patrząc na powyższą tabelę, w tej kwestii dobre parametry posiadają modele BSF marki Sterr (tylko 22dB(A) na najniższym biegu) oraz modele Como Design marki Havaco (26dB(A)). W przypadku, gdy kubatura łazienki jest duża, warto zastosować wentylator o większym strumieniu przepływu powietrza, które umożliwiają szybkie usunięcie zanieczyszczonego powietrza. Takie modele można znaleźć w ofercie Vents i Havaco, których urządzenia o średnicy DN 150 mają odpowiednio wydajność 265m3/h i 253 m3/h.

 

Na tle innych wentylatorów pod względem atrakcyjności wzornictwa na pewno wyróżnia się wentylator Sterr z podświetlanym LED, demontowanym, szklanym panelem, który zasłania kratkę wlotową. Nowatorski wygląd sprawia, że są modele te często stosowane przez architektów wnętrz. Dodatkowym atutem jest możliwość montażu okiennego. Warto również zwrócić uwagę na model HYGRO ENSO firmy Harmann, który jako jeden z nielicznych na rynku jest wyposażony w wyświetlacz wartości aktualnej temperatury i wilgotności powietrza. Zastosowany w urządzeniu dwubiegunowy silnik pozwala na ciągłą pracę wentylatora na niskim biegu. Wysoki bieg załącza się przy wzroście wilgotności lub automatycznie przy włączeniu oświetlenia. W łazienkach o nowoczesnych wystroju doskonale sprawdzą się wentylatory serii Black&White marki Dospel, którego ekskluzywna nakładka wzorowana jest origami.

 

Można zauważyć, że wentylatory łazienkowe oprócz wielu zalet pod względem funkcjonalności charakteryzują się również niezwykłymi walorami estetycznymi.

 

Opracowanie: Redakcja
Autor: Ewelina Satory