W wielu środowiskach dominuje przekonanie, że głównym kryterium wyboru powinna być duża wydolność temperaturowa odzysku wymiennika ciepła w centrali. Właśnie dlatego użytkownicy często zapominają, że w warunkach klimatycznych charakterystycznych dla Polski, sama sprawność temperaturowa nie może stanowić wyznacznika doboru urządzenia.

Rekuperatory z wymiennikiem obrotowym. Na co zwrócić uwagę przy zakupie centrali wentylacyjnej?

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ wymienniki mają tendencję do częstego szronienia w okresach zimowych, a także do zamarzania. Warto wziąć pod uwagę również  to, że centrale zmniejszają wilgotność w pomieszczaniach.

Centrale wentylacyjne z wymiennikami obrotowymi są zatem idealnym rozwiązaniem – zapewniają dużą, bo aż 89 procentową sprawność temperaturową, a wymienniki są zdolne do odbudowy nawet przy ujemnej temperaturze panującej na zewnątrz (poniżej -20 oC). Do niewątpliwych zalet wymiennika można przypisać brak wykraplania kondensatu, automatyczną funkcję by-pass oraz możliwość odzysku wilgoci w zimie, co zapobiega przesuszaniu pomieszczeń.

Centrale z wymiennikami przeciwprądowymi/krzyżowymi są zatem mniej efektywne – pracują co prawda w trybie odszraniania, ale nie odzyskują energii, jedynie tracą ją na rozmrażanie wymiennika.

Najlepsi producenci

Na rynku znajduje się wielu producentów central klimatyzacyjnych. Jednym z nich jest Komfovent, który testuje centrale zgodnie z renomowanym europejskim certyfikatem Eurovent.

W ofercie Konfovent  znajdują się wentylatory posiadające silniki energooszczędne EC – rekuperatory mają dzięki temu trzy biegi i każdy z nich może być regulowany w zakresie od 20 do 100% nominalnej wydajności.

Centrale produkowane przez Konfovent posiadają zwarte wymiary, a ponadto zbudowane są z blachy ocynkowanej, która dodatkowo zabezpieczona jest wełną mineralną o grubości 45 mm. Mogą pochwalić się również menu w języku polskim, tygodniowym programem, płynnym zarządzaniem obrotami wentylatora oraz funkcją OVR, którą trzeba zaznaczyć podczas składania zamówienia. Dostępny jest także moduł PING2, dający możliwość zdalnego zarządzania oraz kontroli poza domem. Wystarczy jedynie dostęp do komputera bądź modemu i użytkownik będzie mógł obsługiwać centralę ze smartfona lub tabletu.

Łatwa obsługa

Centrale wentylacyjne powinny charakteryzować się prostym sterowaniem, tak by użytkownik nie  musiał znać na pamięć kodów, ani tym bardzie podchodzić do urządzeń z instrukcją w dłoni. Ponadto automatyka musi posiadać możliwość poszerzania o nowe funkcje.