Stały dopływ świeżego powietrza, pełna automatyzacja i koniec z przeciągami – to tylko kilka zalet wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Chociaż na montaż rekuperatora lepiej zdecydować się już na etapie projektu, modernizacji można także poddać istniejącą instalację w momencie gruntownego remontu domu.

Rekuperacja to dość duży wydatek rzędu 17 tys. złotych, jednak jej montaż pozwala zyskać nawet do 50% oszczędności na rachunku za ogrzewanie. Jest to nie tylko wydajne i ekologiczne rozwiązanie, ale przede wszystkim zapewniające komfort wszystkim domownikom. Prezentujemy główne korzyści wynikające z użytkowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. 

 

Powietrze samo dba o swoją jakość
W rekuperatorze, zwanym potocznie „sercem wentylacji mechanicznej”, spotykają się dwa strumienie powietrza. Zimny – pobierany z zewnątrz oraz ciepły, która jest wywiewany z domu. Chociaż się ze sobą nie mieszają, to powietrze wywiewane ogrzewa nawiewane. Zarówno jedno, jak i drugie poddawane jest szczegółowej filtracji, dzięki której eliminowane są wszelkie zanieczyszczenia, takie jak kurz, roztocza, alergeny czy pyły. Dzięki temu do pomieszczeń stale napływa świeże powietrze, bez względu na częstotliwość wietrzenia mieszkania. Takie rozwiązanie pozwala zrezygnować z niekomfortowych i niebezpiecznych przeciągów, a tym samym ograniczyć straty ciepła. Dodatkowo rekuperacja zapewnia prawidłowy obieg powietrza niezależnie od pory roku i obecnych warunków atmosferycznych (jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej), dlatego zjawisko pleśni lub grzybów na ścianach jest zredukowane do minimum.

 

Wygoda – pełna automatyzacja instalacji wentylacji
Nowoczesne rekuperatory można programować i sterować nimi zdalnie za pomocą smartfona, tabletu lub specjalistycznego panelu, umieszczonego w dogodnym dla wszystkich domowników miejscu. – Rekuperator rozbudowany o automatykę reguluje swoją pracę oraz dostosowuje ilość świeżego powietrza do aktualnego zapotrzebowania. Poprzez czujniki rozmieszczone w pomieszczeniach do urządzenia zostają dostarczone informacje o stanie jakości wewnątrz. Dzięki temu rekuperator samodzielnie może kontrolować swoje działanie bez ingerencji użytkownika. Jeżeli w domu przebywa przez dłuższy czas więcej osób niż zazwyczaj, urządzenie pracuje intensywniej, natomiast kiedy mieszkanie pozostaje puste – rekuperator spowalnia swoją pracę. Dodatkowo użytkownik zyskuje dostęp do wszystkich funkcji diagnostycznych oraz parametrów powietrza, takich jak jego aktualna jakość, temperatura czy wilgotność – tłumaczy Jarosław Hehorowicz z firmy CentroClima zajmującej się montażem instalacji HVAC. Jeżeli rekuperator wyposażony jest w odpowiednie sterowniki, możliwe jest podłączenie go do układu zarządzania budynkiem BMS, na który może składać się zarządzanie oświetleniem, systemem antywłamaniowym, ogrzewaniem i klimatyzacją czy obsługą domowego sprzętu AGD. W ten sposób możemy wygodnie sterować wszystkimi instalacjami, bez względu na to czy siedzimy właśnie na kanapie czy monitorujemy ich stan, przebywając na urlopie. 

 

Oszczędność – ogrzewaj w zimie, chłódź latem
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego. W ten sposób źródło ciepła (piec gazowy, pompa ciepła etc.) nie musi intensywnie pracować, ponieważ ciepło zostaje wewnątrz domu. Chociaż montaż rekuperacji jest stosunkowo drogi, w przypadku budowy domu szybko się zwróci, gdyż nie musimy stawiać kominów wentylacyjnych, których koszt niejednokrotnie przekracza 12 tys. złotych. – Jeżeli modernizacji poddajemy istniejącą już wentylację, kominy zaślepiamy lub wyburzamy. Wtedy możemy również zmniejszyć liczbę oraz powierzchnię kaloryferów lub z niektórych po prostu zrezygnować – to kolejne oszczędności. Do instalacji wentylacji mechanicznej możemy także dołączyć gruntowy wymiennik ciepła (GWC), dzięki niemu będziemy cieszyć się chłodem w trakcie sezonu letniego. GWC wstępnie ogrzewa powietrze w zimie i chłodzi je w lecie, a energię do tego pozyskuje z niewyczerpalnych zapasów znajdujących się w glebie – dodaje Hrehorowicz. 

 

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to wygodne rozwiązanie dla użytkowników, a ponadto ten typ filtrowania powietrza najskuteczniej je oczyszcza. Rekuperacja gwarantuje bezpieczny i zdrowy mikroklimat wewnątrz, a poprzez możliwość automatyzacji pozwala urządzeniu na inteligentne zarządzanie parametrami powietrza i dopasowywanie ich wartości do obecnego zapotrzebowania, wynikającego m.in. z większej ilości osób przebywających w środku podczas świąt lub innych, rodzinnych spotkań.

 

Dowiedz się więcej