Artykuł będzie najistotniejszy dla osób, które myślą nad ogrzewaniem domu węglem. Eksperci prognozują, że już w nie tak bardzo odległej przyszłości, nastąpią ograniczenia w eksploatacji tego rodzaju paliwa. Na ten moment wiadomo, że powietrze w naszym kraju jest drugim najgorszym pod względem jakości w całej Unii Europejskiej. Co jest tego przyczyną? Wykorzystywanie ponad miliona domowych pieców na węgiel.

Przyszłość pieców węglowych – ciemna strona użytkowania.

Zmiany są zatem konieczne – jeśli do 2020 roku nie uda nam się zwalczyć szkodliwego dymu, ucierpi na tym nasze państwo, na które mogą, i zapewne zostaną, nałożone znaczne kary unijne. Właśnie dlatego podjęte zostały prace dotyczące programu antysmogowego. Ma on wyglądać w następujący sposób : na początku trzeba będzie wprowadzić dopłaty dla osób zajmujących się likwidacją pieców węglowych na korzyść nieco bardziej ekologicznych metod; jednocześnie pobierane mają być dopłaty do ocieplania domów, co powinno przełożyć się na niższe koszty ich ogrzewania. W przyszłości wzięte pod uwagę będzie także ograniczenie w stosowaniu węgla przez gospodarstwa domowe w obwodach najbardziej zanieczyszczonych, bądź też całkowity zakaz takiego ogrzewania.

Powodzenie projektu zależy w głównej mierze od Krakowa, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza jest na tyle wysoki, że dał się mocno we znaki mieszkańcom. Już od stycznia 2014 roku zaczęły obowiązywać przepisy antysmogowe, a instalowanie kotłowni węglowych w świeżo wybudowanych domostwach, nie było już możliwe. Ci zaś, którzy podobny rodzaj ogrzewania stosują do tej pory, mają pięć lat na zastąpienie go innym. Nie zostaną z tym jednak sami, będą mogli liczyć na opłatę samorządu – refundacja pokryje około 90% kosztów pieca. Na dopłaty mogą liczyć również mniej majętne osoby, które swoje domy wciąż ogrzewają węglem.

Obsługa pieców węglowych nie jest przyjemna, o wiele łatwiejszym rozwiązaniem wydaje się opalanie gazem bądź też podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dlaczego zatem tak duża liczba osób decyduje się na piece węglowe? Głównym powodem jest ekonomia – ogrzewanie gazem znajduje się poza zasięgiem finansowym wielu osób. Właśnie z tego powodu tak ważne jest wsparcie ze strony rządu. By program poprawy jakości powietrza nie zakończył się fiaskiem, wszelkie koszty ogrzewania muszą zostać sfinansowane.