Doskonałym przykładem może być nowa powłoka Ruukki Hiarc reflect, która jako powłoka elewacyjna odbija promieniowanie cieplne słońca. Umożliwia ona zachowanie niskiej temperatury na powierzchni płyt, a to eliminuje potrzebę chłodzenia wewnętrznego.

Powłoka Ruukki
Powłoka odbijająca ciepło stanowi kolejny przykład rozwiązań opracowywanych przez Ruukki z myślą o poprawie efektywności energetycznej budynków. Nowa powłoka Ruukki Hiarc reflect utrzymuje ciemniejszą elewację w niższej temperaturze i zmniejsza odkształcenia stali. Wpływa to na poprawę szczelności złączy płyt warstwowych. Taka powierzchnia pozwala także stosować większe rozpiętości przy elementach ściennych o ciemnych kolorach.

Fasady metalowe podlegają rozszerzalności cieplnej. Przykładowo standardowe powierzchnie stalowe w ciemnym kolorze mogą osiągać temperaturę aż do 80-90°C w słońcu. -Powłoka Hiarc reflect może obniżyć temperaturę powierzchni ściany aż o 20°C, zmniejszając w ten sposób potrzebę chłodzenia wewnątrz budynku, mówi Przemysław Beciński, Dyrektor ds. sprzedaży firmy Ruukki.

[VIDEO:YOUTUBE:QA6Q46YQJXI]

Hiarc reflect to powłoka elewacyjna o dobrej odporności na zużycie i promieniowane UV, dzięki czemu zachowuje swój pierwotny kolor i połysk bez płowienia, a przy tym pozostaje czysta. Hiarc reflect jest odpowiednia jako powłoka zewnętrzna dla płyt warstwowych, ale może też być używana w przypadku blach trapezowych w budynkach nieocieplanych. Powłoka Hiarc reflect dostępna jest w najbardziej popularnych kolorach elewacji: białym, ciemnoszarym, metalicznym srebrnym i metalicznym ciemnosrebrnym.