W trakcie procesu chłodzenia, który przebiega w urządzeniu klimatyzacyjnym, następuje kontakt przepływającego powietrza z zimną powierzchnią wymiennika, wewnątrz którego przepływa czynnik chłodniczy. Gdy temperatura powierzchni chłodnicy jest niższa od temperatury punktu rosy powietrza, najpierw następuje obniżenie temperatury powietrza bez zmiany zawartości wilgoci, a po osiągnięciu temperatury punktu rosy powietrze staje się nasycone i dalsze obniżanie temperatury powoduje skraplanie pary wodnej.

Co to jest pompka skroplin i jak działa?

Wilgoć zawarta w powietrzu w postaci kropelek wody osadza się na powierzchni chłodnicy, tworząc cienką warstewkę wody, a następnie spływa do tacy ociekowej pod wymiennikiem. Powstałe w ten sposób skropliny należy odprowadzić z urządzenia klimatyzacyjnego. Najprostszym sposobem jest grawitacyjne odprowadzenie, lecz ze względów technicznych (np. brak wystarczającego spadku, zbyt długa instalacja) nie zawsze jest możliwe. Wówczas instalację odprowadzenia skroplin należy wspomóc pompką skroplin.

Pompka skroplin to zespół składający się z pompki oraz czujnika skroplin. Podczas wyboru odpowiedniego modelu należy kierować się wydajnością pompki oraz wysokością podnoszenia i ssania. W niektórych przypadkach decydujące są również gabaryty urządzenia. Przykładowe, podstawowe i najczęściej wybierane modele pompek skroplin zostały zestawione w poniższej tabeli.

Porównanie klimatyzacyjnych pompek skroplin

Pompki skroplin do klimatyzacji - tabela

Producent Eckerle
Aspen
blue Diamond
Sauermann
SFA
Model
EE1000
Mini Orange
MiniBlue
SI 2100
SanicondensClim Mini
Maksymalna wydajność
10l/h
12l/h
8l/h
10l/h
15l/h
Maksymalna wysokość podnoszenia
6m
10m
8m
6m
6m
Maksymalna wysokość ssania
2,5m
2m
5m
1,5m
60m
Zasilanie
230V/50Hz
230V/50Hz 230V/50Hz 230V/50Hz 230V/50Hz
Moduł pompy (dł. x szer. x wys.)
77 x 35 x 62mm
116 x 39 x 59mm
138 x 58 x 67mm
58 x 42 x 55mm
104 x 28 x 49,5mm
Moduł pływaka (dł. x szer. x wys.)
82 x 39 x 39mm
80 x 39 x 34mm brak danych producenta
55 x 40 x 35 mm
74 x 37,5 x 35,5 mm
Adres
www.elchem.pl
www.aspenpumps.com
www.bluediamondpump.pl
www.sauermann.com.pl
www.sfapoland.pl

Pompka skroplin Eckerle EE1000

Pompka skroplin EE1000 z trójstopniowym sterowaniem pływakowym znajduje zastosowanie głównie w ściennych i sufitowych urządzeniach klimatyzacyjnych typu split w pomieszczeniach biurowych oraz mieszkalnych. Odznacza się niskim poziomem hałasu, gdyż jest wyposażona w silnik elektromagnetyczny. Składa się z modułu pompy oraz modułu pływaka. Trójstopniowy wyłącznik pływakowy steruje pracą pompy. Gdy dopuszczalny poziom skroplin zostanie przekroczony, włącza się przekaźnik umożliwiający załączenie alarmu lub odłączenie zasilania urządzenia klimatyzacyjnego. Pływak może być zainstalowany bezpośrednio na rurze odpływowej lub na końcu przewodu odprowadzającego skropliny z tacy ociekowej.

Pompka skroplin Aspen Mini Orange

 

Pompka Mini Orange to jeden z najpopularniejszych modeli wśród instalatorów. W zestawie posiada zapasowy zanurzany zbiornik oraz system antysyfonowy. Przeznaczona jest do urządzeń klimatyzacyjnych typu split kanałowych, stojących i podwieszanych o mocy do 16kW (54 tys. Btu/h). Ze względu na niski poziom hałasu 21dBA jest idealnym rozwiązaniem dla małych urządzeń komercyjnych i domowych. Pompki Aspen z serii Mini są sterowane automatycznie za pomocą mechanizmu czujników pływakowych wykrywającego obecność wody na tacy ociekowej i samoczynnie uruchamiającego pompę. Zasada działania pompki opiera się na dwóch zaworach jednokierunkowych (jeden przed, a drugi za tłokiem) oraz małym tłoku, który oscylując z częstotliwością 50 (lub 60) ruchów na sekundę, wypiera wodę, co powoduje jej przepływ. Pompy tłokowe są niewielkie, ciche i oferują dużą swobodę projektowania instalacji.

Pompka do skroplin blue Diamond MiniBlue


Pompki do skroplin MiniBlue pracujące zarówno na mokro jak i sucho charakteryzują się niezawodnością, cichą pracą (21dBA), niskim poziomem wibracji i szybką instalacją. Usuwają wszelkie ciecze, ograniczając wzrost mikroorganizmów wewnątrz przewodów odpływowych. Tolerują zawiesiny i lekkie zanieczyszczenia. W pompkach Mini Blue wykorzystano sprawdzoną technologię rotacyjnej pompy membranowej. Cechuje je bezkonkurencyjnie niskie zużycie energii (pobór energii to 70mA). Pompki są produkowane w Wielkiej Brytanii i posiadają 3-letnią gwarancję. MiniBlue posiada wszystkie zalety technologii rotacyjnej pompy membranowej, ale w mniejszym wydaniu. Kondensat jest wciągnięty do pompy przez próżnię, a następnie mechanicznie napędzany we wzmocnionej elastometrowej membranie i wyrzucany pod ciśnieniem.

Mini pompka Sauermann SI 2100

Mini pompka SI 2100 jest przeznaczona do montażu w klimatyzatorach o niewielkich gabarytach wewnętrznych. Tłokowa pompka wykorzystywana jest w modelach ściennych, podstropowych, kanałowych oraz klimakonwektorach o mocy do 10kW. Pompka posiada możliwość wyprowadzenia alarmu akustycznego lub świetlnego. Konstrukcja pompki pozwala na montaż zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej, natomiast pływak powinien być zamontowany w pozycji poziomej. Czujnik skroplin jest wyposażony w grzebień zabezpieczający, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia i filtruje skropliny.

Pompa skroplin SFA SANICONDENS CLIM MINI

Pompa skroplin SANICONDENS® CLIM MINI stosowana jest do odprowadzenia skroplin z klimatyzatorów i urządzeń chłodniczych. Montowana wewnątrz klimatyzatora pompka składa się z dwóch elementów: bloku przejmującego oraz bloku pompki. Na tacy ociekowej w maksymalnej odległości 2m umieszcza się blok przejmujący, do którego najpierw trafiają skropliny. Gdy poziom kondensatu jest wysoki, pompka załącza się i zasysa w celu ich odprowadzenia. Istnieje możliwość podłączenia alarmu zewnętrznego. Poziom głośności urządzenia wynosi jedynie 21dBA.

 

 

Z powyższych porównywanych modeli pompek największą wydajność posiada model Sanicondens Clim Mini marki SFA, bo aż 15l/h. Z kolei największą wysokością podnoszenia cechuje się pompka Mini Orange firmy Aspen. Warto zauważyć, że w szczególnych przypadkach, gdy do dyspozycji jest niewielka przestrzeń do montażu pompki, dobrze sprawdzi się urządzenie produkowane przez Sauermann. Niewielkie gabaryty pompki umożliwią montaż nawet w najmniejszym klimatyzatorze.

Pompka skroplin to kolejny mechaniczny element w instalacji klimatyzacyjnej, który może ulec awarii. Z tego powodu podczas wyboru należy kierować się również jej niezawodnością. Uszkodzenie może doprowadzić do zalania pomieszczenia i znajdującego się w nim wyposażenia, nierzadko o dużej wartości. Warto wybrać sprawdzony model, aby uniknąć takiej sytuacji. Wśród instalatorów dużą popularnością cieszą się pompki firm Aspen oraz Eckerle. Lepiej nie czynić oszczędności podczas zakupu i wybrać model, który da gwarancję prawidłowej pracy przez cały okres użytkowania.

Aby zminimalizować ryzyko awarii, podczas przeglądu klimatyzatora nie można zapomnieć o pompce skroplin, która każdorazowo powinna być sprawdzona i wyczyszczona. Profilaktyczne czyszczenie pompki, a zwłaszcza modułu pływakowego, powinno być wykonywane przed rozpoczęciem sezonu. Należy zwracać uwagę, które środki dezynfekcyjne są odpowiednie dla danego rodzaju pompki skroplin, gdyż niektóre modele nie tolerują środków zawierających alkohol. Za każdym razem konieczne jest także wykonanie testu funkcjonowania urządzenia. Prawidłowo zainstalowana i eksploatowana będzie bezproblemowo pracować przez kilka lat.

 

Bibliografia: Barbara Lipska, Projektowanie wentylacji i klimatyzacji Podstawy uzdatniania powietrza, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej 2014

Autor: Ewelina Satory
Opracowanie: Redakcja