Przegląd klimatyzacji wyjdzie użytkownikowi na plus
Rozmowa z Pawłem Frąckiewiczem, Kierownikiem Serwisu w firmie Klima-Therm, o znaczeniu okresowych przeglądów domowej klimatyzacji, konkretnych korzyściach dla użytkownika oraz o zakresie czynności serwisowych, które składają się na profesjonalnie wykonaną usługę.
Czy często spotyka się Pan z opinią, że nie warto robić przeglądów, skoro klimatyzator dobrze chłodzi?
PAWEŁ FRĄCKIEWICZ: Trudno powiedzieć, czy taki pogląd jest powszechny. Choć istotnie z naszych doświadczeń wynika, iż użytkownik klimatyzacji kontaktuje się z firmą serwisową najczęściej dopiero w momencie awarii urządzenia. Z jednej strony to dobrze świadczy o jakości dostępnych na rynku rozwiązań, z drugiej – takie podejście w dłuższej perspektywie skutkuje szeregiem problemów, a przede wszystkim naraża klienta na dodatkowe, zupełnie niepotrzebne koszty. Dlatego warto budować świadomość korzyści płynących z wykonywania okresowych przeglądów.
A gdyby miał Pan podać najważniejszy argument przemawiający z tym, że warto systematycznie serwisować urządzenie – co by to było?
P.F.: W pierwszej kolejności wskazałbym na aspekty ważne z punktu widzenia naszego zdrowia. Podstawową korzyścią płynącą z posiadania klimatyzacji jest zapewnianie odpowiedniego komfortu termicznego, co bezpośrednio przekłada się na nasze dobre samopoczucie. Klimatyzator wpływa również na jakość i czystość powietrza w naszym bezpośrednim otoczeniu. Aby jednak korzystanie z zalet klimatyzacji było bezpieczne, należy zadbać o utrzymanie odpowiedniej czystości filtra powietrza, jak i wymiennika jednostki wewnętrznej. Musimy mieć świadomość, iż niekonserwowany i zabrudzony klimatyzator jest źródłem bakterii, grzybów, drobnoustrojów i nieprzyjemnych zapachów. Inaczej mówiąc - regularna konserwacja gwarantuje przede wszystkim bezpieczne dla naszego zdrowia korzystanie z uroków chłodnego powietrza.
Wspomniał Pan o dodatkowych kosztach wynikających z zaniedbywania przeglądów – co konkretnie ma Pan na myśli?
P.F.: Jeżeli tylko zadbamy o odpowiednią częstotliwość obsługi technicznej klimatyzatora, na pewno nie zaskoczą nas niemiło zwiększone koszty eksploatacji urządzenia – czyli w praktyce wyższe rachunki za prąd. Dlaczego? Po pierwsze - czysty filtr i wymiennik klimatyzatora gwarantują odpowiedni zasięg nawiewanego strumienia powietrza, dzięki czemu urządzenie może poprawnie spełniać swoją podstawową funkcję. Zabrudzenie tych elementów w sposób znaczny wpływa na dostępną wydajność urządzenia, a co za tym idzie - wydłuża czas niezbędny na osiągnięcie komfortowej temperatury w pomieszczeniu. W konsekwencji braku odpowiednio częstej konserwacji czas pracy podstawowych elementów funkcyjnych, takich jak wentylatory i sprężarka, znacząco się wydłuży, a sam klimatyzator zużyje zdecydowanie więcej energii elektrycznej.
Czyli oszczędzamy na domowych rachunkach, jednocześnie ponosimy koszt takiego przeglądu … czy to się opłaca?
P.F.: Jestem przekonany, że przegląd to wydatek, który w ostatecznym rozrachunku wyjdzie użytkownikowi na plus. Bo tu chodzi nie tylko o oszczędności wynikające z ponadnormatywnego zużycia energii, ale również o zwiększone zużycie podstawowych podzespołów będące rezultatem nieodpowiednich warunków pracy urządzenia. Krótsza żywotność pociąga za sobą konieczność przedwczesnej wymiany komponentów i naraża użytkownika na niepotrzebne wydatki, przed czym chroni klientów gwarancja, która w przypadku klimatyzatorów Fujitsu wynosi od 5 do nawet 10 lat. Dlatego przeglądy są tak ważne – to dzięki nim zachowujemy gwarancję na urządzenie.
Jak często należy wykonać przegląd i ile on kosztuje?
P.F.: Warunki gwarancji mówią o dwóch przeglądach w ciągu roku. Wynika to z faktu, iż urządzenie może pracować całorocznie – klimatyzator typu split jako pompa ciepła chłodzi latem, a w tzw. okresach przejściowych skutecznie dogrzewa mieszkanie. Z kolei w zimie klimatyzator może być nawet jedynym źródłem ogrzewania, co klienci umiejętnie wykorzystują na przykład w domkach letniskowych. Właśnie z uwagi na całoroczną pracę systemu zdecydowana większość producentów zaleca dokonywanie przeglądów wiosną – przed sezonem chłodniczym, oraz na jesieni – przed sezonem grzewczym. Za podstawowy przegląd jednostki typu split, na który składa się jedna jednostka wewnętrzna i jedna zewnętrzna, zapłacimy średnio od około 200 do 300 złotych brutto. Stawki te mogą się różnić między innymi w zależności od ilości oraz typu urządzeń, jak i specyficznych uwarunkowań związanych na przykład z dostępem technicznym do samych jednostek.
Kto może serwisować urządzanie klimatyzacyjne, dowolna firma wykonawcza?
P.F.: Nie do końca dowolna. Przegląd klimatyzacji powinien być wykonany przez autoryzowaną przez producenta, bądź generalnego dystrybutora marki, firmę instalacyjno-serwisową. Certyfikat autoryzacji potwierdza bowiem, iż firma, której zlecamy usługę, posiada uprawnienia i niezbędną wiedzę techniczną do obsługi urządzeń danej marki, w tym również uprawniona jest do wykonywania przeglądów gwarancyjnych. Takim podstawowym uprawnieniem jest chociażby certyfikat F-gazowy wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego. W przypadku marki Fujitsu klienci mogą wybrać firmę serwisową z bazy ponad 800 autoryzowanych instalatorów i dystrybutorów, w całej Polsce.
Klima-Therm dysponuje ogólnopolską siecią serwisową liczącą ponad 800 autoryzowanych punktów partnerskich FUJITSU. Lista rekomendowanych dystrybutorów i instalatorów FUJITSU dostępna jest na stronie klima-therm.com – zakładka „Sieć sprzedaży”.
Paweł Frąckiewicz, Kierownik Serwisu w firmie Klima-Therm, odpowiada m.in. za nadzór nad jakością świadczonych usług serwisowych.
Co składa się na podstawowy przegląd?
P.F.: Rutynowe czynności obejmują konkretne, obowiązkowe dla serwisanta kroki. Specjalista rozpoczyna pracę od dokładnego oczyszczenia i odgrzybienia filtrów i wymiennika ciepła jednostki wewnętrznej. Do wykonania czynności serwisowych technik wykorzystuje specjalistyczne i atestowane preparaty, dedykowane do czyszczenia urządzeń klimatyzacyjnych. Czyszczenia i konserwacji wymaga również wymiennik jednostki zewnętrznej. Następnie technik powinien sprawdzić wszystkie najważniejsze parametry pracy klimatyzatora takie jak: pobór prądu silników wentylatorów oraz sprężarki czy ciśnienie pracy klimatyzatora. Pomiary są realizowane przy użyciu profesjonalnych przyrządów, dzięki którym specjalista jest w stanie jednoznacznie określić, czy system działa prawidłowo. Elementem podlegającym kontroli jest również weryfikacja szczelności układu chłodniczego – jest to punkt szczególnie ważny w kontekście wydajności oraz bezpieczeństwa użytkowania klimatyzacji. Na koniec obowiązkowe formalności: serwisant spisuje protokół z dokonanych czynności oraz poświadcza przegląd w karcie gwarancyjnej.
Podsumowując: dbamy o klimatyzator i pilnujemy okresowych przeglądów
P.F.: Zdecydowanie tak. Przeglądy klimatyzacji są ważne – zarówno dla naszego zdrowia, jak i długiej i niezawodnej eksploatacji urządzenia.
DZIĘKUJEMY ZA ROZMOWĘ!