Milena Kozłowska jest współwłaścicielem firmy Pascal s.c., istniejącej na rynku od 9 lat. Wcześniej związana z sektorem sanitarnym, dziś skutecznie rozwija własny biznes w branży HVAC. Prywatnie żona Marka, mama Martyny i Nadii oraz pasjonatka podróży, zumby i dobrej muzyki.

Redakcja: Powoli kończy się pierwszy kwartał 2017, jak podsumowałaby Pani działalność firmy w tym okresie?

Milena Kozłowska: Dla naszej niedużej firmy handlowej pierwszy kwartał tego roku był bardzo pracowity. W związku z decyzją o udziale w 15-tej jubileuszowej edycji Forum Wentylacja Salon Klimatyzacja jako wystawca, chcieliśmy jak najlepiej przygotować się do tego ważnego wydarzenia. Do tej pory jedynie odwiedzaliśmy FWSK, w tym roku zaprezentowaliśmy produkty już na swoim własnym stoisku. Wiele z nich wzbudziło duże zainteresowanie u odwiedzających, co dla nas jest potwierdzeniem, że istnieje zapotrzebowanie na dobre jakościowo, markowe produkty Wöhler na rynku polskim. Dla odwiedzających nasze stoisko przygotowaliśmy także aktualne katalogi - ze sprzętem do inspekcji, czyszczenia i pomiarów w instalacjach HVAC. Z kolei wizyta na marcowych targach ISH we Frankfurcie nad Menem utwierdziła nas w przekonaniu, że firma Wöhler należy do czołówki producentów niemieckich, a produkty przez nią oferowane są bardzo dobrze dostosowane do potrzeb klientów.


R.: Będąc importerem produktów lidera jakości i innowacji w dziedzinie urządzeń pomiarowych, inspekcyjnych i techniki czyszczenia kanałów spalinowych i wentylacyjnych, mają Państwo ogromne doświadczenie w tym zakresie. Jakie produkty firmy Wöhler cieszą się największym zainteresowaniem w Polsce?

M.K.: Flagowym produktem firmy Wöhler w Polsce są kamery inspekcyjne. Są one przeznaczone dla serwisantów, kominiarzy i wszystkich firm, które chcą dokonać inspekcji w kanałach i przestrzeniach do 300-400mm. Można je więc użyć do sprawdzenia kanałów wentylacyjnych, spalinowych, kanalizacyjnych, a także w przemyśle do podglądu procesów produkcyjnych w maszynach i urządzeniach oraz inspekcji rurociągów. 

W związku ze smogiem i unormowaniami prawnymi dotyczącymi emisji spalin wzrosło zapotrzebowanie na specjalistyczne urządzenia do pomiaru pyłu w spalinach z kotłów na paliwo stałe. Firma Wöhler jest w tej dziedzinie liderem – jako pierwsza opatentowała swój pyłomierz w Niemczech. Urządzenie to o nazwie SM 500 znajduje też uznanie u polskich producentów kotłów i palników, a także jednostek certyfikujących. Doradztwo i szkolenia w zakresie obsługi i konserwacji tego urządzenia to istotny element naszych działań w ostatnich miesiącach.

Możemy także stwierdzić, że sprzedawane przez nas drążki, przepychacze, kołowrotki, szczotki, gwiazdy, liny i wiele innych akcesoriów do czyszczenia przewodów spalinowych są powszechnie znane i używane przez branżę kominiarską. Także sprzęt do detekcji wycieków gazu czy pomiaru przepływu na kratkach i anemostatach jest popularny wśród naszych klientów. 

Cieszy także fakt, że zauważamy znaczny wzrost zainteresowania sprzętem do czyszczenia kanałów wentylacyjnych – a w szczególności drążkami rotacyjnymi ze szczotkami wprawianymi w ruch za pomocą wiertarki oraz sprzętem do wymiatania zabrudzeń za pomocą sprężonego powietrza. Nasz sprzęt idealnie nadaje się do czyszczenia przewodów okrągłych już od średnicy 63mm, a owalnych o wymiarach 50x100mm. Tego typu instalacje zyskują na popularności ze względu na szybki montaż w stropach i wylewkach, dużą szczelność i izolację termiczną. Potrzebny jest więc także sprzęt do ich czyszczenia.

 

 

Dowiedz się więcej

 

R.: Jakie mają Państwo cele na trwający, 2017 rok? W jaki sposób rozwijać się będzie firma Pascal?

M.K.: W tym roku skupiamy się na dalszym rozwoju oferty, polegającym na coraz szerszej ofercie urządzeń dostosowanych do polskiego rynku. Dlatego będziemy wprowadzać kolejne produkty marki Wöhler z polskim menu oraz rozwijać gamę instrumentów dla branży HVAC – do testowania szczelności kanałów wentylacyjnych czy szczelności budynku, przepływu i ciśnienia gazu, analizy spalin, etc.. 

Do oferty wchodzi także całkowita nowość na rynku – kamera HD do inspekcji. Planujemy zaprezentować ją po raz pierwszy na najbliższych majowych targach wodno-kanalizacyjnych WOD-KAN w Bydgoszczy. Właśnie teraz przygotowujemy materiały drukowane do tego produktu. Na pewno będziemy także kontynuować prezentacje i sprzedaż pyłomierza dla branży grzewczej – jest to temat bardzo na czasie, a my mamy sprawdzone urządzenie do tego celu.

Rozpoczęliśmy także gruntowną przebudowę strony internetowej - chcemy ulepszyć sklep internetowy oraz bardziej intensywnie informować klientów o nowościach produktowych.  


R.: Czy szykują Państwo w ofercie jakieś zmiany? Co firma Pascal zaproponuje klientom w tym roku? 

M.K.: Jak do tej pory, jako główny dystrybutor marki Wöhler w Polsce skupiamy się na wszystkich obszarach: technice inspekcji, technice czyszczenia oraz instrumentach pomiarowych. W tym roku chcemy skupić się szczególnie na branży wentylacyjnej i pokazać klientom, że dla rozwijającego się obszaru usług czyszczenia kanałów wentylacyjnych w Polsce mamy odpowiedni sprzęt: kamery i video endoskopy do inspekcji kanałów, zestawy pomiarowe DTEST do oceny gęstości powierzchniowej pyłu, czyli stopnia czystości w instalacjach wentylacyjnych oraz sprzęt czyszczący - drążki rotacyjne napędzane wiertarką oraz kołowrotki ciśnieniowe do czyszczenia sprężonym powietrzem. 

Chcielibyśmy pokazać klientom, że za pomocą instrumentów pomiarowych Wöhler można także sprawdzić prawidłowość funkcjonowania instalacji wentylacyjnej. Szczelność systemu w szerokim zakresie od pojedynczych elementów, aż do kompletnych systemów składających się z kilkuset metrów kwadratowych zbadamy za pomocą DP 700. Przepływ i ciśnienie w urządzeniach wentylacyjnych zmierzy miernik DC 410 Flow. Prędkość strumienia oraz temperaturę na kratkach i anemostatach zbada anemometr FA 410 lub FA 430, dodatkowo podając wartość wilgotności i stężenie CO2

 

R.: Czy w Państwa ofercie znajdują się produkty, które będą dopiero rozpowszechniane w Polsce? 

M.K.: Niektóre produkty oferowane przez firmę Wöhler na razie nie znajdują powszechnego zastosowania na rynku polskim ze względu na brak odpowiednich regulacji prawnych, które wymuszałyby ich zastosowanie. Takim przykładem jest test czterech paskali (Test 4Pa), stosowany w Niemczech, a u nas prawie nieznany, za pomocą którego można określić czy nasz kominek ma dostateczną ilość powietrza do spalania. Brak doprowadzenia powietrza powoduje, że kominek wyciąga tlen z naszego pomieszczenia, spalanie jest nieefektywne, a działanie systemu wentylacji znacznie zakłócone. W naszej ofercie nie zabrakło jednak takiego urządzenia, którym jest DC 410 Flow.

 

Skontaktuj się z działem handlowym PASCAL s.c.

 

R.: Co uznałaby Pani za największe zalety firmy Pascal?

M.K.: Jesteśmy firmą, która każdego klienta traktuje indywidualnie. Staramy się poznać jego potrzeby, aby jak najlepiej dopasować do nich produkt. Oznacza to, że niejednokrotnie odwiedzamy klienta przed zakupem prezentując produkty, na przykład różne modele kamer, aby wspólnie dobrać najlepszą opcję i akcesoria. Istotną rolę pełni także obsługa posprzedażowa – klient po zakupie może zawsze liczyć na nasze doradztwo i wparcie. 

Posiadamy także własny serwis, co pozwala w szybkim czasie dokonać diagnozy czy naprawy urządzenia marki Wöhler, czy to kamery inspekcyjnej, analizatora spalin, detektora gazu czy wielu innych. Bliska współpraca z niemieckim partnerem umożliwia zaoferowanie za naszym pośrednictwem, także usługi naprawy czy kalibracji u producenta, co w przypadku specjalistycznych urządzeń np. do detekcji nieszczelności kanałów czy pomiaru pyłu w spalinach, jest niezwykle ważnym elementem działań posprzedażowych. Nieustanny kontakt z niemieckim partnerem umożliwia nam szybką reakcję w wielu sytuacjach oraz doradztwo poparte fachową wiedzą uzyskaną bezpośrednio od producenta. Chcemy zaoferować możliwie najlepszą obsługę wynikającą ze znajomości produktu, który sprzedajemy.

Myślę, że dostosowując się do warunków na rynku, staramy się także być elastyczni, w myśl motta „Klient nasz Pan”. Ale to najlepiej ocenią nasi klienci.

 

R.: Dziękujemy bardzo za rozmowę i oczywiście życzymy samych sukcesów w nadchodzących latach.

M.K.: Dziękuję.


Odpowiedzi udzieliła:

Milena Kozłowska

Współwłaścicielka firmy PASCAL s.c.