Wbrew pozorom wytworzenie właściwego dymu nie jest takie proste. Przede wszystkim powinien on być dostosowany do warunków środowiska, w jakim ma być używany, co oznacza przystosowanie do temperatury otoczenia, wilgotności, prędkości wiatru, obecnych w powietrzu zanieczyszczeń oraz warunków oświetlenia. Dym powinien posiadać taką samą gęstość, jaką ma otaczające powietrze - tylko w takim wypadku może podążać wraz z nim przez miejsca nawet najmniejszego strumienia powietrza. Dym emitowany w miejscu przebywania ludzi lub zwierząt musi być także łagodny, dzięki czemu nie wywoła podrażnień. Oczywiście każdy dym powinien być bezpieczny w użyciu, przechowywaniu, a także w transporcie.

Światowy lider w produkcji świec dymnych do zastosowań profesjonalnych - szwedzki Björnax - używa wyłącznie substancji chemicznych o wysokiej czystości. Świece nie zawierają w składzie cynku, gumy ani naftalenu, a kartridże wykonywane są z przyjaznego środowisku tworzywa. Bezpieczeństwo świec Björnax zostało potwierdzone w ponad 250 testach. 

 

GŁÓWNE OBSZARY ZASTOSOWAŃ ŚWIEC DYMNYCH:

Wentylacja, klimatyzacja, systemy oddymiania itp.

Świece dymne znajdują szerokie zastosowanie w branży wentylacyjnej, w której wykorzystywane są do testowania przepływu powietrza w pomieszczeniach, jak również badania szczelności kanałów wentylacyjnych oraz rurociągów. Do tych celów zazwyczaj wybierane są świece dające biały dym, który jest odpowiednio widoczny w świetle dziennym.

Do badania szczelności systemów odwadniania, cystern, kanałów ściekowych itp. świetnie sprawdzą się świece emitujące dym kolorowy. Pozwalają one znaleźć miejsce nieszczelności nie tylko na podstawie obserwacji ulatniającego się dymu, ale także pozostawić w miejscu wycieku kolorowy osad (z tego powodu należy jednak unikać stosowania ich w pomieszczeniach mieszkalnych czy biurowych).

Dym zapachowy to dobry wybór w przypadku badań długich kanałów i rurociągów, a także wszędzie tam, gdzie wyciek znajduje się w miejscu trudnym do zobaczenia. Wstępne badanie przy pomocy świecy dymnej pozwala szybciej zmierzyć wyciek czy przepływ powietrza przy pomocy odpowiednich przyrządów, wskazując miejsce, w którym należy ich użyć. Badanie przy pomocy dymu, który można sfotografować często wystarcza do podstawowej oceny badanego systemu i jest przydatnym uzupełnieniem odczytów.

Systemy kominowe

Badanie kominów przy pomocy świec dymnych to najlepsze rozwiązanie w celu sprawdzenia ich integralności. Świece dymne Björnax mogą być używane do testowania kominów murowanych, z wkładem lub bez, jak również prefabrykowanych systemów ze stali nierdzewnej. Wykonanie testu ma zapobiec przedostawania się do pomieszczeń dymu, sadzy, popiołu oraz - co najważniejsze - trującego tlenku węgla.

Testowanie systemów pożarowych

Świece dymne są idealnym produktem do testowania czujników pożarowych i systemów kontroli dymu w budynkach mieszkalnych i komercyjnych (alarmy reagują na dym pochodzący ze świec). Są również pomocne na etapie instalacji czujników tych systemów, pozwalając sprawdzić zachowanie się dymu w danym obiekcie i zdecydować o najlepszym miejscu ich umieszczenia.

Przykłady innych zastosowań

Świece dymne i inne źródła dymu Björnax mogą być również używane do badania ciągu, testowania szczelności komór pod- i nadciśnieniowych, systemów filtracji powietrza czy systemów odpylających. Są przydatne przy usuwaniu azbestu oraz utylizacji odpadów. Ponadto mogą być używane do testowania przepływu w nowych instalacjach gazowych, wymiennikach ciepła, okapach odciągowych i kuchennych. Służą także podczas ćwiczeń straży pożarnej i służb ratunkowych, w wojsku, w modelarstwie oraz branży filmowej, a także w wielu innych zastosowaniach.

Björnax oferuje:

  • świece standardowe,
  • świece zapachowe,
  • świece serii Pure Smoke – nie zawierają w składzie chlorku amonu oraz posiadają obniżoną zawartość innych chlorków; przeznaczone są w szczególności do stosowania w pomieszczeniach „wrażliwych”, jak serwerownie, sale komputerowe, laboratoria, pomieszczenia czyste itp.; ich dym zbudowany jest z suchych, stałych cząstek i nie pozostawia po użyciu zabrudzeń ani substancji oleistych,
  • świece emitujące dym barwny – dostępne w kolorach: zielonym, niebieskim, żółtym, pomarańczowym, czerwonym oraz ciemnoszarym,
  • „długopisy’ dymowe Smoke-Pen - idealne do testowania czujników dymu, systemów wyciągowych, do badania wycieków, ciągu oraz modelu przepływu powietrza na wlotach i wylotach systemów wentylacyjnych, a także do wielu innych zastosowań; „długopisy” Smoke-Pen – podobnie do świec Pure Smoke – są źródłem „czystego dymu”,
  • zapałki dymne - dymiące przez ok. 25 sekund,
  • proszek dymny FP-Smoke – wyjątkowo przyjazny środowisku produkt, który do zainicjowania dymienia wymaga jedynie ściśnięcia butelki, a do tego również może być stosowany w pomieszczeniach wrażliwych.

Wszystkie rodzaje świec dymnych Björnax dostępne są w 4 wielkościach: 3, 9, 18 oraz 60g. W zależności od wielkości umożliwiają uzyskanie od 2,5 do 55m3 dymu.

Przedstawicielem Björnax w Polsce jest firma Wigmors.

 

Dowiedz się więcej