Powołano konsorcjum "Węglowe Ogniwa Paliwowe"
Budowa prototypu ogniwa paliwowego, zasilanego węglem kamiennym, brunatnym oraz węglem pozyskiwanym z biomasy i paliw odpadowych - to główne założenie programu "Węglowe Ogniwa Paliwowe". 16 czerwca w MG podpisano umowę ws. powołania konsorcjum, które zrealizuje projekt.
Konsorcjum powstało z inicjatywy i pod patronatem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Ogniwo paliwowe to ogniwo generujące energię elektryczną z reakcji utleniania stale dostarczanego do niego paliwa.
Pawlak powiedział, że jest to przedsięwzięcie, które może zaowocować rozwiązaniami odmieniającymi energetykę i efektywne wykorzystywanie węgla w Polsce. "Ogniwo paliwowe, można powiedzieć, to taka skrzynka, w którą wkłada się węgiel, a otrzymuje się elektryczność. (...) Co ciekawe, można sobie wyobrazić, że można sobie taką skrzyneczkę postawić koło domu. Ogniwa paliwowe mogą funkcjonować w mikroskali" - powiedział wicepremier.
Zgodnie z umową powołującą konsorcjum, jego członkowie będą wspólnie działać na rzecz zwiększenia sprawności wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej poprzez rozwijanie technologii węglowych ogniw paliwowych. Korzyścią dla członków finansujących będzie zmniejszenie kosztów wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej oraz obniżenie kosztów związanych z emisją CO2 i innych zanieczyszczeń.
Projekt podzielony został na trzy etapy, a każdy z nich będzie realizowany przez 18 miesięcy. Pierwszy etap to ustalenie koncepcji oraz czynników wpływających na pracę ogniwa. Etap zakończony zostanie budową jednostki demonstracyjnej.
Kolejny etap - to opracowanie założeń technologii produkcji oraz eksploatacji ogniw, zakończone budową prototypu; ostatni to wdrożenie technologii przemysłowej produkcji węglowych ogniw paliwowych.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce