Świadomość Polaków o problemie związanym ze słabą jakością powietrza jest wprawdzie coraz większa, lecz nadal na niskim poziomie. Media masowe próbują ze wszystkich stron informować nas o stanie zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza teraz w zimowym sezonie grzewczym.

Ze wszystkich państw Unii Europejskiej, Polska zajmuje niechlubne ostatnie miejsce pod względem jakości powietrza. To, czym oddychamy, wpływa na nasze zdrowie. Co chwilę w serwisach informacyjnych pojawia się temat smogu. Najgorszy w smogu jest niewielki rozmiar pyłów zawieszonych PM2.5, czyli 2,5μm mniejszych od kurzu, który ma zwykle około 10μm. Malutka średnica umożliwia tym cząsteczkom dostanie się do najdrobniejszych oskrzelików, co powoduje podrażnienie, sprzyja rozwojowi alergii, przechodzi do naczyń krwionośnych i zaczyna krążyć po całym organizmie. Stanowi zagrożenie dla naszego układu oddechowego, krążenia, a także dla rozwijających się płodów.

O ile na parametry i jakość powietrza zewnętrznego nie mamy wpływu, to już na jakość powietrza w pomieszczeniu, kształtując odpowiednio parametry komfortu oraz ilość dostarczonego powietrza, mamy wpływ. Stąd na naszym rynku pojawia się coraz więcej urządzeń eliminujących zanieczyszczenia w naszych domach. Oferta oczyszczaczy znacznie zwiększyła się zwłaszcza w tegorocznym sezonie, więc prześledźmy, czym się charakteryzują.

Test oczyszczaczy powietrza

Porównanie oczyszczaczy powietrza zostało przeprowadzone przy udziale 5 popularnych modeli marek LG, Daikin, Rotenso, Philips i Electrolux.

Marka
LG
Daikin
Rotenso
Philips
Electrolux
Model
Puri Care AS60GDWV0
MC70L
Piuro P22V
AC3256/10
EAP300
Rekomendowana powierzchnia pomieszczenia
58m2
46m2
10-60m2
31-95m2
70m2
Natężenie przepływu powietrza
brak danych producenta
420/285/210/130/55m3/h
300m3/h
397m3/h (CADR)
335m3/h
Pobór mocy
40W
65/26/16/10/7W
60W
11-60W
35W
Zasilanie
220-240W/50Hz
220-240W
220-240W/50Hz
220-240W/50Hz 220-240W/50Hz
Poziom ciśnienia akustycznego
49dB(A)
48/39/32/24/16dB(A)
45/34/25dB(A)
32,5–63,8dB(A)
55/46/35/26dB(A)
Filtracja
Filtr podwójna ochrona (filtr wstępny)
Filtr HEPA + filtr zapachowy
Jonizator Plasmaster
Jonizator plazmowy
Elektrostatyczny filtr zatrzymujący kurz
Generator Flash Streamer
Tytanowo-apatytowy filtr usuwający zapachy
Katalizator eliminujący zapachy
Filtr z aktywnym węglem iAIR
Filtr elektrostatyczny HD iAIR
Filtr antybakteryjny HEPA iAIR
Super jonizator iAIR
Siatkowy zmywalny
 HEPA (Philips FY3433 NanoProtect HEPA)
filtr węglowy (Philips FY3432)
Niezmywalny filtr HEPA
Filtr węglowy
Tryby pracy
Booster
Standardowy
Smart
Praca automatyczna (B. Nis.-Wys.)
Przepływ powietrza: (B. Nis./Nis./Śr./Wys.), Tryb turbo (B. Wys.),
Tryb zabezpieczający przed pyłkami
Tryb nocny
3 prędkości wentylatora 5 prędkości pracy wentylatora: cicha praca, 1, 2, 3, turbo High (duża) / Med (średnia) / Low (mała) / Sleep (uśpienie). Auto Sleep Mode
Kolor obudowy biały biały biały biały biały
Sterowanie
Dotykowe
Pilot zdalnego sterowania
Pilot zdalnego sterowania
Pilot zdalnego sterowania
Dotykowy panel kontrolny
Pilot zdalnego sterowania
Timer
2/4/8/12h
1/2/4h
Programator czasowy
Timer z harmonogramem pracy
brak
Cechy
Ruchomy Booster
Nawiew 360o
Czujnik zanieczyszczenia (PM10/2.5/1.0)
Wskaźnik czystości (4 kolory)
Wi-fi (Smart ThinQ)
Blokada
Wskaźnik zabrudzenia filtra
inverterowy silnik wentylatora (10lat gwarancji)
5 biegów prędkości wentylatora
Czujniki PM 1.0 / zapachu
Kurz: 3 stopnie
Zapach: 3 stopnie
Blokada (Zapobieganie manipulacjom)
Konserwacja: Wymiana filtra
Konserwacja: Czyszczenie jonizatora / Streamera

Wentylator z wieloma łopatkami (wentylator Sirocco z osłoną)
Funkcja snu
Lampa UV
Wielołopatkowy wirnik + silnik z tworzywa sztucznego
Sygnalizator jakości powietrza
Wskaźnik liczby cząstek PM 2.5
4-stopniowy wskaźnik kolorów informujący o jakości powietrza
VitaShield IPS
Aerasense
Blokada rodzicielska
Tryb oświetlenia urządzenia
Czujnik Healthy air
Wyświetlacz elektroniczny
Wskaźnik filtra
Czujnik zapachu
Technologia PlasmaWave
Wymiary
360x597x360mm
403x576x241mm
348x560x190mm

wymiary opakowania
800x500x500mm

414x550x249mm
Waga
11,5kg
8,5kg
6.2kg
waga z opakowaniem 12,34kg
6,1kg
Adres
www.lge.com
www.daikin.pl
www.rotenso.pl
www.philips.pl
www.electrolux.pl

 

LG Puri Care AS60GDWV0


Innowacyjny oczyszczacz Puri Care to najnowszy produkt w ofercie LG. Dzięki swojej specyficznej budowie w kształcie walca z ruchomym Boosterem o kącie pracy 70° umożliwia efektywny wydmuch oczyszczonego powietrza do każdego zakątka pomieszczenia. Zasięg pracy osiąga nawet 7,5m.
Wysokowydajny system filtracji powietrza 360° usuwa najdrobniejsze cząstki pyłu, przykre zapachy, a jego działanie opiera się na sześciu etapach:

 • usuwanie większych cząstek pyłu,
 • usuwanie bardzo drobnych cząstek pyłu,
 • usuwanie alergenów,
 • usuwanie zapachów pochodzenia bytowego (amoniak, kwas octowy, aldehyd octowy),
 • usuwanie zapachów pochodzenia produkcyjnego (formaldehyd, toluen),
 • usuwanie  zanieczyszczeń gazowych.

Oczyszczacz eliminuje z powietrza niebezpieczne dla zdrowia pyły PM 1.0, PM 2.5 i PM 10.
Dodatkowo urządzenie posiada czujnik jakości powietrza w pomieszczeniu i w zależności od stopnia zanieczyszczenia samoczynnie dostosowuje prędkość pracy wentylatora. Aktywny wyświetlacz oczyszczacza zmienia swój kolor (zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony) i w ten sposób informuje o poziomie czystości powietrza. Po wgraniu odpowiedniej aplikacji Smart ThinQ można sterować urządzeniem za pomocą wifi oraz monitorować poziom czystości powietrza i stopień zużycia filtrów.

 

Daikin MC70L

Oczyszczacz MC70L eliminuje zawarte w powietrzu cząstki, alergeny, bakterie, wirusy i nieprzyjemne zapachy, wpływa na wzrost komfortu i redukuje zagrożenie dla zdrowia. Wyróżnia się niskim poziomem hałasu i idealnie sprawdzi się do pracy w trybie nocnym. Specjalne czujniki wykrywają stopień zanieczyszczenia powietrza oraz odpowiednio wyłączają i włączają jednostkę.
Urządzenie jest wyposażone w sześciowarstwowy system filtrowania:

 • jednostka wylotowa Streamer – funkcja zapewnia szybki rozkład zapachów, alergenów itp., dzięki wykorzystaniu szybkich elektronów o dużej zdolności utleniania,
 • filtr wstępny – wychwytuje duże cząsteczki kurzu,
 • jonizator plazmowy – kurz i pyłki są pochłaniane dzięki naładowaniu ich ładunkiem dodatnim z równoczesnym ładowaniem elektrostatycznego filtra pochłaniania kurzu ładunkiem ujemnym,
 • elektrostatyczny filtr gromadzący kurz (przód pofałdowanego filtra gromadzącego kurz) – kurz i pyłki są pochłaniane, dzięki naładowaniu ich ładunkiem dodatnim z równoczesnym ładowaniem elektrostatycznego filtra pochłaniania kurzu ładunkiem ujemnym,
 • filtr tytanowo-apatytowy (tył pofałdowanego filtra gromadzącego kurz) – bakterie i wirusy są dokładnie pochłaniane przez wkład tytanowo-apatytowy,
 • filtr z katalizatorem eliminujący zapachy – zapachy, alergeny itp. ulegają absorpcji na katalizatorze, a następnie są rozkładane w wyniku działania układu wyładowania wstęgowego Streamer.

W komplecie z oczyszczaczem jest załączonych 5 karbowanych filtrów zamiennych gromadzących kurz. Filtr może pracować przez 2 lata, więc nie potrzeba kupować filtrów przez 10 lat.

 

Rotenso Piuro P22V


Oczyszczacz Piuro P22V wyposażono w szereg filtrów – z aktywnym węglem, elektrostatyczne, antybakteryjne usuwające wszelkie zanieczyszczenia, jak włosy, kurz, alergeny, pyłki, roztocza, zarodniki pleśni, nieprzyjemne zapachy, które są wspomagane wysokowydajną lampą UV rozkładającą toksyczne elementy i posiadającą właściwości antybakteryjne. Dodatkowo jonizator iAIR eliminuje z powietrza wirusy, bakterie, roztocza i alergeny.
Wbudowane w oczyszczacz mikrochipy automatycznie monitorują jakość powietrza. Po jego oczyszczeniu urządzenie automatycznie przechodzi w tryb oszczędny, a gdy jakość powietrza pogorszy się, będzie kontynuować oczyszczanie. Urządzenie wyróżnia kompaktowy, obły kształt i niewielkie wymiary.
7-etapowy proces oczyszczania powietrza zachodzi na 3 filtrach:

 • filtr EPS iAIR – używany do filtrowania większych zanieczyszczeń takich jak np. włosy, kurz i większe cząsteczki brudu,
 • filtr HEPA iAIR – skutecznie filtruje mikrocząsteczki, takie jak alergeny, pyłki, roztocza, kurz, zarodniki pleśni, elementy włókien,
 • filtr z aktywnym węglem – efektywnie usuwa formaldehyd, benzen, ksylen, TVOC, dym papierosowy oraz nieprzyjemne zapachy.

 

Philips AC3256/10


Oczyszczacz AC3256/10 został wyposażony w nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak VitaSield IPS i Aerasense. VitaSield IPS to całość rozwiązań mających na celu detekcję i skuteczną eliminację niepożądanych substancji w powietrzu. Bardzo gruby filtr NanoProtect w naturalny sposób filtruje drobne cząsteczki o wielkości zaledwie 0,02µm, eliminuje 99,97% typowych alergenów występujących w powietrzu, 99,9% bakterii oraz niektórych wirusów (jak np. wirusów grypy H1N1). VitaShield chroni również przed szkodliwymi gazami, jak formaldehyd i toluen oraz lotnymi związkami organicznymi.

Z kolei zaawansowana technologia AeraSense umożliwia nieustanne monitorowanie stanu czystości powietrza, a także na podstawie poziomu zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu, przepływu powietrza i czasu działania, określa okres eksploatacji filtra. Specjalny czujnik informuje o konieczności jego wymiany, a gdy filtr nie zostanie wymieniony, to urządzenie przestaje działać.

Oczyszczacz nieustannie monitoruje i informuje o jakości powietrza, a także reaguje na zwiększony poziom zanieczyszczenia. Gdy urządzenie wykryje zmianę jakości powietrza, natychmiast automatycznie dostosowuje prędkość wentylatora, aby skutecznie je oczyścić.

Oczyszczacz posiada innowacyjny kształt z charakterystycznym wycięciem, które spełnia rolę sensora informującego o jakości powietrza w pomieszczeniu. W zależności od poziomu zanieczyszczenia zmienia swoją barwę od niebieskiego (czyste powietrze) poprzez niebiesko-fioletowy, fioletowo-czerwony aż do czerwonego (zła jakość powietrza).

 

Electrolux EAP300

Urządzenie EAP300 wyposażone w System Pure Source zapewnia 4-stopniowe oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń o średnicy od 0,3 μm, w tym kurzu, brudu, pyłków i zapachów, pozostawiając do 99,97% czystsze powietrze. Filtr HEPA wystarcza na rok czasu użytkowania. Filtr węglowy pracuje jako filtr wstępny zatrzymujący duże zanieczyszczenia, takie jak: kurz, włosy, czy włókna. Producent zaleca wymianę takiego filtra co 3 miesiące. O konieczności wymiany filtrów sygnalizuje odpowiedni wskaźnik wymiany filtra.

Czujnik jakości powietrza na bieżąco monitoruje jego jakość i dostosowuje prędkość wentylatora, aby zapewnić odpowiednią wydajność oczyszczania. Dodatkowo urządzenie posiada czujnik zapachów, a filtr węglowy usuwa wszystkie nieprzyjemne zapachy spowodowane przez dym papierosowy, rozkład materii organicznej, gotowanie, a także skutecznie ogranicza rozwój bakterii i grzybów. Ponadto zastosowana technologia PlasmaWave chroni przed wirusami, bakteriami, chemicznymi oparami i zapachami bez wytwarzania szkodliwego ozonu. Wbudowany czujnik światła wykrywa, kiedy w pomieszczeniu jest ciemno i załącza automatyczny tryb nocny Auto Sleep Mode, wyciszając pracę i zmniejszając intensywność podświetlenia.

 

Wyniki testu oczyszczaczy powietrza

Zaprezentowane modele oczyszczaczy znakomicie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i znacznie poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu. Zdecydowanie wpływają na poprawę komfortu zwłaszcza u osób cierpiących na alergie. Podczas eksploatacji nie należy jednak zapomnieć o konieczności wymiany filtrów, aby urządzenie skutecznie pracowało.

Wszystkie modele mają porównywalne cechy, gdyż eliminują zanieczyszczenia w bardzo podobnym stopniu. Są wyposażone w szereg filtrów, skutecznie usuwających pyły, roztocza, alergeny, wirusy, bakterie itp., a ponadto niwelują nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo oczyszczacze LG, Daikin i Rotenso są wyposażone w jonizator powietrza.

Kompaktowe gabaryty i niewielka waga urządzeń Rotenso i Electrolux sprawiają, że bez problemu znajdą miejsce nawet w niewielkim pomieszczeniu. Ze względu na dużą rekomendowaną powierzchnię pomieszczenia, w którym ma być oczyszczane powietrze, wybija się produkt Philips, a innowacyjną formą niewątpliwie wyróżniają się urządzenia marki LG i Philips. Zwłaszcza oczyszczacz LG z ruchomą głowicą wręcz zaskakuje swoim wyglądem, jest nie tylko ciekawy, lecz może także stanowić ozdobę nowoczesnego wnętrza.

 

Opracowanie: Redakcja
Autor: Ewelina Satory