Pompy ciepła: trendy rynkowe, regulacje i polityki dotyczące aktualnej technologii
Data publikacji: 25.10.2023
Nowa biała księga CAREL analizuje obecny rynek pomp ciepła, aby pomóc zrozumieć najnowsze możliwości i wyzwania
W ostatnich latach popularność pomp ciepła wzrosła, a technologia stała się idealną alternatywę dla kotłów na paliwa do ogrzewania pomieszczeń. Nowa biała księga CAREL analizuje technologie i trendy, które pojawiły się na rynku pomp ciepła w ostatnich latach, a także przepisy i polityki stosowane zarówno lokalnie, jak i globalnie, w celu lepszego zrozumienia najnowszych możliwości i wyzwań w branży.
„Celem białej księgi „Pompy ciepła – technologie, regulacje i trendy” jest zebranie w jednym dokumencie najważniejszych informacji potrzebnych do zrozumienia jednej z kluczowych technologii dekarbonizacji: systemy te mogą w rzeczywistości zapewnić wysokowydajne ogrzewanie i chłodzenie przy użyciu energii elektrycznej, a zatem przy praktycznie zerowej emisji CO2 w przypadku korzystania ze źródeł odnawialnych” – skomentowała Miriam Solana, specjalistka ds. wiedzy technicznej HVAC/R w firmie CAREL. „Naszą intencją w tym dokumencie jest przyczynienie się do udostępnienia jak największej ilości informacji teoretycznych i przedstawienia przeglądu technologii optymalizacji oszczędności energii i tworzenia systemów o najniższej całkowitej emisji CO2.”
Potencjał pomp ciepła został dostrzeżony i dlatego są one wymieniane w politykach dekarbonizacji jako wiodąca technologia ogrzewania i chłodzenia nowych budynków: szacuje się, że stosowanie pomp ciepła może zmniejszyć globalną emisję CO2 o co najmniej 500 milionów ton do 2030 r., co stanowi równowartość rocznej emisji CO2 wszystkich samochodów poruszających się obecnie po drogach w Europie. Nie ulega wątpliwości, że redukcja emisji z pomp ciepła w porównaniu z kotłami gazowymi jest jeszcze większa, gdy wzrasta udział OZE. Kilka niedawno ogłoszonych kluczowych polityk, takich jak REPowerEU w Unii Europejskiej, ustawa o ograniczaniu inflacji w Stanach Zjednoczonych i 14. pięcioletni plan Chin w zakresie energii odnawialnej, w nadchodzących latach jeszcze bardziej zwiększy wykorzystanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.