Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej sposobu ogrzania budynku, powinniśmy wziąć pod uwagę powierzchnię i nasłonecznienie inwestycji, a także niezawodność i wysoką wydajność urządzeń przy jak najniższych kosztach utrzymania. Odpowiedzią na potrzeby skutecznych rozwiązań są pompy ciepła – co warto o nich wiedzieć?

Pompy ciepła ekonomicznym i wydajnym rozwiązaniem w Twoim domu

Pompy ciepła mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne kotły na paliwa stałe – węgiel, pellet czy olej opałowy, a jednoczneśnie pozytywnie wpływać na środowisko, ograniczając emisję szkodliwego dwutlenku i tlenku węgla oraz drobnych cząsteczek pyłu. Wykorzystują odnawialną energię, której koszty użytkowania i pozyskania nie są wysokie – na wyprodukowanie 1kW energii cieplnej potrzeba jedynie ¼kW energii elektrycznej. Użytkownicy decydują się na nie coraz częściej, ze względu na mnogość zastosowań: odpowiadają za całoroczne ogrzewanie niskotemperaturowe, przygotowanie ciepłej wody użytkowej i schładzanie powietrza. W standardowym wyposażeniu składają się z niewielkiej i estetycznej jednostki wewnętrznej, jednostki zewnętrznej i dedykowanego zbiornika c.w.u.

 

Jak działają pompy ciepła? 

Działanie nowoczesnych pomp ciepła polega na transportowaniu ciepła z ośrodka zimniejszego do cieplejszego, co jest porównywane do procesów zachodzących w najprostszym domowym AGD – lodówce. Źródłem ciepła może być grunt, woda lub powietrze, które następnie przekazywane jest do instalacji grzewczej za pomocą tradycyjnych grzejników lub ogrzewania podłogowego. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które przy kompaktowych wymiarach i zaawansowanych technologiach poprawiają standard budynku i wprowadzają korzystny mikroklimat. Istotną rolę w przypadku doboru i późniejszego użytkowania systemowych pomp ciepła, spełnia termoizolacyjność – im mniejsze będą straty ciepła związane z istniejącymi mostkami termicznymi, nieszczelną izolacją czy też niepoprawnie zaprojektowaną wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną, a także im większą wagę przywiążemy do kompleksowego ocieplenia elewacji budynku, tym szybciej odczujemy pozytywny wpływ alternatywnego źródła energii nie tylko na poczucie komfortu domowników, ale także na nasze finanse.

 

Kiedy zdecydować się na montaż?

Pompa ciepła to elastyczne rozwiązanie, pomagające uzyskać oszczędności w inwestycjach różnego typu – od remontowanych mieszkań, przez niewielkie realizacje komercyjne, jak hotele, sklepy czy lokale gastronomiczne, po budynki jednorodzinne już na etapie projektowania. Ten ostatni aspekt ma szczególne znaczenie, gdyż podczas instalacji i codziennego użytkowania pompy nie wymagają dodatkowej powierzchni, w tym m.in. wydzielonej kotłowni, kominów spalinowych czy pomieszczenia na magazynowanie opału w trakcie chłodniejszych miesięcy. Na etapie projektu architektonicznego możliwe jest wykorzystanie niskotemperaturowych alternatywnych źródeł energii, które wraz z płaszczyznowym ogrzewaniem podłogowym spełnią oczekiwania nowoczesnych inwestycji. – W budownictwie starszego typu, gdzie nie możemy pozwolić sobie na czasochłonne i rozległe modernizacje, zastosowanie znajdzie intuicyjny i łatwy system montażu wysokotemperaturowych pomp ciepła typu SPLIT. Przy zmianie tradycyjnej instalacji grzewczej urządzenia nowszej generacji wystarczy wpiąć do źródła ciepła, dzięki którym od razu możemy korzystać z szerokiego spektrum funkcjonalności kompleksowego rozwiązania. To niczym nieograniczony komfort, który wraz z wysokim bezpieczeństwem jednostek i ich energooszczędnością, szczególnie cenią sobie użytkownicy – tłumaczy Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT Polska. Nowoczesne jednostki pozwalają na dodatkowe podłączenie do ekologicznej instalacji solarnej, co jeszcze korzystniej wpływa na energooszczędność i znacznie skraca czas zwrotu kosztów inwestycji. 

 

Wieloletnie i efektywne wykorzystanie systemu

Najłatwiejszym sposobem, aby sprawdzić, czy instalacja będzie wydajna i energooszczędna jest współczynnik COP, który określa ilość wytworzonego ciepła, a także energię elektryczną niezbędną do jego uzyskania – im niższa, tym jednostki stają się efektywniejszym źródłem ciepła w naszym domu. Pompy ciepła należą do jednych z najbardziej niezawodnych urządzeń dostępnych na rynku – zaprojektowano je tak, by były odporne na przegrzanie, a wydajny silnik umożliwiał wieloletnie i niezawodne użytkowanie. Inteligentne sterowanie czy zdolność do stałego ogrzewania zapewniają oszczędności nie tylko czasu, ale i pieniędzy. Wyposażone w intuicyjne systemy zabezpieczeń i monitorowania pompy ciepła samodzielnie zarządzają swoimi parametrami, a jako użytkownicy w wygodny i intuicyjny sposób na bieżąco możemy kontrolować ich pracę oraz stan techniczny. 

 

Odpowiednio dobrane elementy instalacji grzewczej to pierwszy krok, by cieszyć się nieprzerwanym komfortem termicznym i ciepłą wodą użytkową przez cały rok. Pamiętajmy jednak, że jedynie ich właściwa eksploatacja i profesjonalny projekt wraz z autoryzowanym serwisem, zagwarantują wydajne i bezawaryjne pozyskiwanie ciepła w różnego typu inwestycjach.

 

Dowiedz się więcej