Innowacyjne rozwiązanie zastosowane w fabryce mebli Klose na Pomorzu zapewnia codzienne oszczędności. Pompy ciepła Danfoss umożliwiają redukcję zużycia energii elektrycznej i emisji dwutlenku węgla.

Pompy ciepła Danfoss w fabryce mebli Klose

Firma Klose podjęła współpracę z ECO-Synergia, która zaproponowała innowacyjne rozwiązanie – wykorzystanie pomp ciepła i odpadowego ciepła, które powstaje w wyniku procesów produkcyjnych. Dzięki takim działaniom możliwe jest obniżenie kosztów produkcji ciepłej wody dla pracowników. Rozwiązanie to umożliwia nie tylko samą produkcję ciepłej wody, ale także zasilanie ciągów technologicznych do suszenia mebli lakierowanych. 


Zasady działania nowego procesu

Zakład musiał latem utrzymywać pracę kotła o mocy 1,5MW, którego sprawność o tej porze roku była obniżona, ze względu na częściowe obciążenie. Mimo wykorzystania w pracy odpadów poprodukcyjnych, rozwiązanie wymagało dokupowania paliwa na zimę. Obecnie ciepło odzyskiwane jest dzięki powietrznym pompom ciepła Danfoss, montowanym przy sprężarkowni. Wydobywające się stamtąd ciepłe powietrze odpadowe kierowane jest do pomp ciepła, gdzie następuje zamiana nośnika z powietrza na wodę oraz skierowanie jej do suszarni lakierniczych, po uprzednim podniesieniu temperatury wody. Ciąg technologiczny działa z 9 powietrznymi pompami ciepła Danfoss o łącznej mocy 158 kW. Obecnie istnieje możliwość odłączenia kotłowni zakładu wiosną i oszczędzania własnego paliwa. 

 

 

Zobacz rozwiązanie

 

Pompy ciepła DHP-AQ pracują w wyjątkowo korzystnych warunkach, gdyż temperatura powietrza ze sprężarkowni osiąga 40°C. Dodatkowo ciepło zasila nagrzewnice wodne, które są zamontowane w kabinach lakierniczych oraz liniach produkcyjnych fabryki mebli. Pełna automatyka systemu zapewnia utrzymanie stałej temperatury 30-45°C w kabinach. Zazwyczaj przy ujemnych temperaturach pompy ciepła tracą na sprawności, jednak problem ten nie dotyczy nowego rozwiązania. Wykorzystanie ciepła odpadowego z zakładu produkcyjnego, które wprowadzone zostało bezpośrednio na wymiennik ciepła w pompie Danfoss spowodowało, że DHP-AQ 18 mogą pracować przez cały rok bez start w zakresie sprawności. Oszczędności, jakie umożliwia inwestycja, dają jej zwrot nawet w 1,5 roku. W innych zakładach produkcyjnych Klose wprowadzono podobne modernizacje.

 

 

Rozwiązanie w fabryce mebli Kluse zostało wdrożone przez autoryzowanego instalatora pomp ciepła i innych systemów Danfoss w Polsce – firmę ECO Synergia. Jest to pomysłodawca pierwszego i zarazem innowacyjnego rozwiązania wykorzystującego ciepło odpadowe do stworzenia optymalnych warunków pracy pompy ciepła Danfoss, która produkuje ciepło potrzebne w procesach technologicznych klienta. Jednocześnie Danfoss jest liderem w zakresie różnych energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań pozwalających na zmniejszenie kosztów energii i redukcję emisji CO2.Dowiedz się więcej