W piątek 19. listopada br. w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14, zakończyła się pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Ogrzewnictwa, Wentylacji i Klimatyzacji – HVAC Poland.

Pomysł zorganizowania targów dla branży HVAC był całkiem dobry, zważając na fakt, iż nasza branża często musi potykać się o kratki ściekowe, czy też glazurę i armaturę łazienkową podczas takich targów jak poznańskie Instalacje. Pierwsze Targi HVAC Poland zorganizowały Międzynarodowe Targi Warszawskie wspólnie z brytyjskim partnerem, firmą Montgomery International Ltd.
Skoro targi były pionierskie, nie ulegało wątpliwości, że wiąże się to z małym zaufaniem dla Organizatorów. Poza tym zabudowa 1 m2 stoiska kosztowała 110 EUR, kiedy to metr kwadratowy na znanych od lat poznańskich Instalacjach wyceniono w tym roku na 70 EUR (ceny netto). Zapewne z tych powodów wystawa była bardzo skromna, jak na możliwości branży HVAC, a w tym roku wystapili:
1. ABB Finland
2. ADAM Sp. z o.o.
3. Airflow Lufttechnik GmbH
4. ALFACO POLSKA Sp. z o.o.
5. ALNOR Sp. z o.o.
6. Alternatywne Systemy Komfortu
7. Armstrong Holden Brooke Pullen
8. ATC Poland Sp. z o.o.
9. Banico Controls
10. BART Import Poland
11. Brigon Messtechnik
12. CARRIER POLSKA Sp. z o.o.
13. Clima Polska Sp. z o.o.
14. Climatic Sp. z o.o.
15. CWK Sp. z o.o.
16. Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.
17. DCM Polska Sp. z o.o.
18. DESA POLAND Sp. z o.o.
19. Duroflex GmbH
20. Edinburgh Instruments Ltd
21. Eleks Dis Ticaret AS
22. Elektrotermex Sp. z o.o.
23. EURODUCT Sp. z o.o.
24. KONWEKTOR Sp. z o.o
25. Firma Handlowa BH-RES
26. FONKO Polska Sp. z o.o.
27. Gönka Klima Tesisat Ins. San. Tic. A.S.
28. GÜRSAN METAL SAN. TIC. LTD. STI.
29. Haci Ayvaz End. Mamulleri San Ve Tic AS
30. Henco Industries N.V.
31. Imamoglu Sogutma Cihazlari San. Tic. Ltd. Sti.
32. Isomax Polska
33. KOSS Sp. z o.o.
34. LECHMA
35. LG Electronics Polska Sp. z o.o.
36. MINIB Ltd.
37. Pegler Ltd
38. PIRYS Sp. z o.o.
39. REGULUS System Sp. J.
40. SABUR Sp. z o.o.
41. Semi - Finland
42. Sensor-Net Sp. z o.o.
43. Shenzhen Chuangjiexing Electronics Ltd
44. SMAY Sp. z o.o.
45. Solektor - Polska
46. Systemair S.A.
47. THERMATIC CB POLSKA Inc.
48. UNIWERSAL Sp. z o.o.
49. YORK International Chłodnictwo i Klimatyzacja Sp. z o.o.
50. Zakład Mechaniczny ATeS
51. ZIEHL - ABEGG Polska Sp. z o.o.
Po przestudiowaniu powyższej listy daje się zauważyć absencję firm branży "H" i przewagę wystawców "VAC". Dzięki temu, że targi organizowane były wspólnie z brytyjską firmą Montgomery International Ltd przyciągnęła ona na stoiska firmy, które debiutowały w Polsce. Zachęcone wejściem naszego kraju w struktury Uniii Europejskiej, na targi przybyły firmy z Niemiec, Belgii, Chin, Austrii, Turcji, Hiszpaniii, Finlandii, Czech i Wielkiej Brytanii. Pilni obserwatorzy spostrzegli, że z powodu bariery językowej i braku folderów w wersji polskojęzycznej stoiska firm z zagranicy były skrzętnie omijane przez zwiedzających.
Prócz 51. wystawców swoje stoiska miały też wydawnictwa branżowe: BUD-MEDIA Sp. z o.o. - "Instalacje", Euro-Media Sp. z o.o. - "Chłodnictwo i Klimatyzacja", Ośrodek Informacji "Technika instalacyjna w budownictwie" - "INSTAL", POLSKIE WYDAWNICTWO BRANŻOWE s. c. - "Kalejdoskop Budowlany", oraz Wydawnictwo MURATOR Sp. z o.o.
Choć bardzo zachęcająco przed wejściem do budynku Centrum Expo XXI prezentowały się firmy Daikin oraz Toschiba swoją ofertę eksponując w specjalnych TIRach, sama wystawa nie zrobiła dużego wrażenia; tylko 6 firm spośród wystawców pozwoliło sobie na więcej niż typową (trzy ściany + barek) zabudowę stoiska.
Wśród oferty wystawców zabrakło spektakularnych nowości. Z frekwencją odwiedzających "nie było najgorzej", jak mówili wystawcy (nie mamy danych od Organizatora), choć "zwiedzających jest mniej niż na Instalacjach i Polagra-Food". Można wysnuć hipotezę, że społeczeństwo podzieliło się między warszawskimi a poznańskimi targami ekologicznymi POLEKO, które swoją kolejną edycję miały w tym samym terminie co pierwsze HVAC Poland. Narzekano na ustalone od 11.00 do 19.00 godziny otwarcia targów, ponieważ na 2 godziny przed zamknięciem na hali ze stoiskami zostawali tylko wystawcy.
Godne zauważenia było wprowadzenie systemu rejestracji i bezpłatnego umawiania spotkań wystawców z klientami, pionierskiego narzędzia na polskich wystawach, za pomocą aplikacji internetowej ExpoConnection. System umawiania spotkań przez Internet, rejestracji zwiedzających - ExpoRegistration on-line oraz aktualizowana baza danych – to narzędzia, które pozwiliły wystawcom na przygotowania się na wizyty zwiedzających.
Program konferencji towarzyszących targom został przygotowany przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa oraz Instytut Nafty i Gazu. Doliczyłam się całkiem pokaźnej 35-osobowej grupy zainteresowanych słuchaczy podczas pierwszych 15 minut wykładu Jacka Piwowarczyka z Instytutu Nafty i Gazu pt. "Płomień, który chłodzi - klimatyzacja z zastosowaniem pomp ciepła zasilanych gazem ziemnym". W dalszej części pierwwszego dnia wykładów przedstawiono też następujące referaty:
- "Wybrane przykłady wykorzystania gazu ziemnego w systemach klimatyzacyjnych" - Wiesław Warczak - Centralny Ośrodek Chłodnictwa, Kraków
- "Zastosowanie gazu ziemnego do klimatyzacji w Wielkopolskiej Spółce Dystrybucyjnej" - Jan Wieczorek, Andrzej Barczyński - Wielkopolska Spółka Gazownicza Sp. z o.o. Poznań
- "Gazowe pompy cieplne w świetle wymagań norm europejskic" - Zdzisław Gebhardt - Instytut Nafty i Gazu
- "Możliwości pozyskania środków z Funduszy Strukturalnych UE dla przedsiębiorstw z sektora gazowego" - Ewelina Labak - Instytut Nafty i Gazu
Drugiego dnia targów blok wykładów obejmował:
- "Nowoczesne rozwiązania w zakresie systemów wentylacji, klimatyzacji i ogrzewnictwa w budynkach inteligentnych. Utrzymanie wysokiej jakości obiektów – praktyczna wiedza dla zarządców" – Bartłomiej Pawluk, redaktor naczelny Facility Manager
- "Optymalizacja systemów klimatyzacyjnych pod kątem zużycia energii" - Anna Iwaniuk i Marcin Manuszak - Trane Polska
- "Systemy klimatyzacyjne dla hoteli - najnowsze trendy" - Anna Iwaniuk i Marcin Manuszak - Trane Polska
- "Automatyczna regulacja przepływów w układach wody lodowej oraz CO i CWU" - Andrzej Oczoś - Danfoss
- "Chemoodporny preizolowany system Cool-Fit ABS do wtórnego obiegu chłodniczego i instalacji chłodzących" – Adam Zahler - Georg Fischer Sp. z o.o.
Honorowy patronat nad imprezą objęli: Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, Krajowa Izba Gospodarcza, Krajowa Izba Budownictwa, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Instytut Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz Instytut Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej. merytorycznie Organizatorów targów wspierało Polskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych oraz Stowarzyszenie Polska Wentylacja.
Wystawcy nie uważają targów za czas stracony. Spotkali się bowiem z kontrahentami, projektantami, wymienili poglądy, nawiązali nowe i odświeżyli stare kontakty. Niektórzy z nich już dzisiaj deklarują udział w kolejnej edycji HVAC Poland, nie zrażając się śnieżycą, która przyczyniła się do niskiej frekwencji zwiedzających w ostatnim dniu trwania wystawy oraz pożegnaniem przy dźwiękach pieśni pogrzebowych dochodzących z hali obok*...
Aldona Rybka
Fot. 1. Budynek Warszawskiego Centrum Expo XXI
Fot. 2. Sala wykładowa podczas seminarium "Płomień, który chłodzi..."

Fot. 3. Auto DAIKINa
Fot. 4. TIR firmy TOSHIBA

Fot. 5. Wystąpienie p. Mariusza Kani CEE MTW podczas otwarcia targów
Fot. 6. Uroczyste otwarcie Targów HVAC Poland

Fot. 7-12. Targi HVAC Poland 2004 - wystawcy i zwiedzający
*w warszawskiej hali "Expo XXI" dn. 19.11. rozpoczęły się Targi Pogrzebowe