Powstający w Warszawie Miejski Budynek Jutra 2030, pierwszy tego typu obiekt w Polsce, zostanie wyposażony w kolektory słoneczne Kingspan. Zastosowanie kolektorów pozwoli na redukcję zużycia „brudnej” energii do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i zastąpienie jej energią „zieloną” pozyskaną z promieniowania słonecznego - upowszechniając tym samym zasady zrównoważonego budownictwa, według których powstaje inwestycja Krasińskiego 41.

Pierwszy w Polsce Miejski Budynek Jutra 2030: inwestycja „Krasińskiego 41”, zostanie wyposażony w solary Kingspan
Pięciokondygnacyjny budynek przy ul. Krasińskiego 41, obiekt demonstracyjny projektu Miejski Budynek Jutra 2013, powstaje w celu propagowania idei budownictwa, mającego na celu ograniczenie codziennego wpływu mieszkańców na środowisko naturalne oraz redukcję kosztów eksploatacji mieszkań.

Solary

Obiekt wyróżniają nowoczesne standardy realizacji, związane m.in. z ekologią i energooszczędnością. Wybór dostawcy padł na markę Kingspan ze względu na ponadprzeciętną wydajność próżniowych kolektorów słonecznych, jakość wykonania oraz 20 letni okres gwarancji na próżnię panującą wewnątrz urządzenia.

Innowacyjne połączenie dwóch różniących się właściwościami materiałów, gdzie szkło oraz metal są scalone w procesie chemicznym zapewnia szczelność i utrzymanie próżni, zapewniając doskonałą izolację cieplną. Kolektor może dzięki temu wykorzystywać nawet niewielkie promieniowanie słoneczne niezależnie od pory roku i temperatury zewnętrznej.

Rozwiązania, które zaproponował dostawca wkomponują się w ekologiczny nurt budownictwa, w jakim buduje FORT Development, odpowiedzialny za powstanie inwestycji Krasińskiego41. Dodatkowo o wyborze zaważyły bardzo długi okres sprawności i użytkowania kolektorów. Żywotność kolektorów określono na ponad 25, a nawet 30 lat eksploatacji, w ciągu których produkty zachowają 100 procent swojej sprawności początkowej.

Ponadprzeciętna wydajność kolektorów została uzyskana dzięki zastosowaniu najlepszych, dostępnych na rynku materiałów m.in. specjalistycznego szkła, z którego wykonane są rury próżniowe. Wybrane przez dewelopera kolektory jako jedyne na rynku posiadają certyfikat na gradobicie oraz zapewniają bardzo wysokie pokrycie rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.

Próżniowe produkty firmy Kingspan pokrywają do 70% rocznego zapotrzebowania na ciepła wodę, redukując rachunki za jej ogrzewanie. Idealnie sprawdzają się również w systemach niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego i ściennego. Znajdują zastosowanie w ogrzewaniu wody basenowej oraz zasilaniu zmywarek i pralek ciepła wodą, co przekłada się na mniejsze zużycie prądu przez te urządzenia.

Nowoczesny design próżniowych kolektorów słonecznych został potwierdzony uzyskaniem prestiżowej nagrody International Forum Design za doskonały projekt produktu. Mieszkańcy inwestycji oprócz proekologicznego wpływu na otoczenie, zyskują także możliwość egzystowania w miejscu, które cechują najwyższe standardy estetyczne.