Grzegorz Grygier to kolejna postać Prezesa, którą przedstawiamy w naszym cyklu. Związany jest z Rekuperatory.pl od 2008 roku, gdzie obecnie pełni funkcję prezesa. Od 2012 roku działa również aktywnie jako członek Stowarzyszenia Polska Wentylacja . O rekuperacji wie wszystko - zapraszamy do wywiadu.

Październikowe spotkanie z Prezesem Rekuperatory.pl Grzegorzem Grygierem, czyli przedstawiamy kolejną postać cyklu

Redakcja: Jak wspomina Pan pierwsze lata w firmie Rekuperatory.pl?

Grzegorz Grygier:
Były to niemalże niemowlęce lata w wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w Polsce. Firm na rynku instalatorskim niewiele, a jeszcze mniej takich, które miały jakiekolwiek pojęcie o prawidłowym montażu rekuperacji. Byliśmy nieliczni. Z jednej strony w obliczu niewielkiej konkurencji stosunkowo prosto się zdobywało klientów, z drugiej jednak niewiele osób było rekuperacją zainteresowanych.


R: Jak zmienił się rynek na przestrzeni lat?

G.G.:
Zmieniło się wszystko. Polacy coraz częściej traktują rekuperację jako nieodzowną instalację w nowoczesnym, zdrowym domu. Przybyło też firm instalacyjnych zajmujących się rekuperacją. Przybyło producentów rekuperatorów i w sumie, mimo że jest więcej klientów, konkurencja również wzrosła.


R: Zauważyć można, że coraz częściej właściciele obiektów mieszkalnych decydują się na stosowanie rekuperacji. Co Pana zdaniem ma na to wpływ?

G.G.: Przede wszystkim coraz większa świadomość potrzeby wentylowania budynków i oszczędzania na ogrzewaniu. Wraz ze zmianą technologii wznoszenia budynków i ich szczelności oraz parametrów przenikalności cieplnej, zmieniły się wymagania w zakresie przewietrzania. Domu, który ma szczelne okna, nie da się przewietrzyć efektywnie mając tylko wentylację grawitacyjną. A przy okazji straty ciepła są ogromne. Polacy mają tego świadomość.


Jak działa rekuperacja

 

R: Co możemy znaleźć w Państwa ofercie? Co cieszy się największym uznaniem wśród Klientów?

G.G.: Nieprzerwanie rekuperatory AERIS oraz tradycyjne instalacje oparte na kanałach stalowych. Coraz częściej inwestorzy w Polsce wybierają instalacje z tworzywa sztucznego, np.: R-vent flex, które mają dużo mniejsze średnice i można je ukryć w konstrukcji posadzki czy ściany. Popularne stają się również coraz bardziej zaawansowane sposoby jonizacji powietrza nawiewanego oraz jego oczyszczania z wirusów i bakterii.


R: Jak Pana zdaniem Internet oddziałuje na rozwój firm w branży?

G.G.: Nie mógłbym sobie wyobrazić już dzisiaj świata bez Internetu – podobnie jak branży. Internet jest bogatym źródłem wiedzy o urządzeniach  i technologiach. Inwestor, który ma do czynienia z rekuperacją po raz pierwszy, na stronach producentów, czy firm instalacyjnych (także oczywiście na www.rekuperatory.pl) znajdzie bogatą bazę wiedzy. Wyposażony w wiedzę o rekuperacji może z łatwością już poruszać się w realu, by znaleźć najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

 
R: Która z realizacji budzi u Pana miłe wspomnienie? Czym się wyróżniła?

G.G.: Każda, która zakończyła się zadowolonym klientem, budzi miłe wspomnienia. Chyba najdłużej pamięta się jednak inwestycje trudne, które zarówno dla doradcy, jak i inżyniera, a potem ekipy montażowej, są wyzwaniem. Wykonujemy rekuperację w każdym domu niezależnie od stopnia jej skomplikowania, niezależnie od technologii, w jakiej został wybudowany dom. Ostatnie ciekawe przypadki to np. rekuperacja w domu z bali, w małym domu 75m2 czy ogromnym ponad 560 m2.


Korzyści z rekuperacjiR: Na jakiej podstawie można przewidzieć trendy na rok 2016?

G.G.: Na fali budownictwa energooszczędnego, dążenia do zdrowego trybu życia oraz zmieniających się przepisów budowlanych sprzyjających rekuperacji można przewidywać dalszy przyrost klientów i rozwój branży. Należy pamiętać, że rekuperacja jest jednym z najefektywniejszych sposobów uzyskania budynku energooszczędnego(obok zwiększania izolacji budynku oraz trzyszybowych energooszczędnych okien).

 
R: Czy trendy się da narzucić?

G.G.: Narzucić nie. Trendy można kreować. Wydaje mi się jednak, że rekuperacja nie jest trendem, a częścią trendu dążenia ku energooszczędności i szukania sposobów coraz niższej konsumpcji energetycznej. Ten trend także jednak zdaje się nie być wykreowany – on jest naturalnym dążeniem człowieka do poszukiwania i eksplorowania nowych zasobów energetycznych, choćby tych odzyskanych.

 

R: Dziękujemy za rozmowę.

G.G.: Dziękuję.

 

Grzegorz Grygier
Prezes Rekuperatory.pl


Komentarze

  • Rekuperacja

    Wszystko pięknie wyglada w opisie do momentu montażu. Pan handlowiec bardzo miły i pomocny. I na tym koniec pozytywów. Mi rekuperatory.pl robiły montaż w domu i nie jestem zadowolona z podejścia przede wszystkim inżynierów którzy rozłożyli sobie rury od rekuperacji nie patrząc na inne instalacje później było dużo kosztownych przeróbek i dodatkowych brzydkich półek w domu. Teraz dom wyglada beznadziejnie w końcu poprosiłam rekuperatory.pl o jedną przeróbkę żeby przełożyli rury aby uzyskać funkcjonalność pomieszczenia. Panowie z rekuperacji powiedzieli ze zrobią ale jak zapłacę dodatkowo. Jakiś żart zapłaciłam za rekuperacji Ok 30 tysięcy zł pomimo ze można znaleźć dużo tańsze firmy zależało mi na jakości i profesjonalnym doradztwie niestety bardzo się rozczarowałam. Nie polecam firmy rekuperatory.pl. Myśle ze mniejsze firmy będą bardziej się starać. Mam nauczkę ze najdrożej nie znaczy najlepiej.

  • wywiady

    jeden z lepszych cykli