Firma Panasonic odpowiedzialna była za dostarczenie systemów klimatyzacji do zrealizowania inwestycji w Maspalomas na Wyspach Kanaryjskich. Systemy oparte były na gazowych pompach ciepła Panasonic ECOg. Zastosowanie tego typu urządzeń pozwoliło na 24% obniżenie zużycia elektryczności oraz na 32% obniżenie zużycie gazu.Dzięki temu sieć hoteli zdecydowała się na zastosowanie urządzeń Panasonic w pozostałych obiektach hotelowych.

Panasonic-realizacja w hotelu Atlantic View w Maspalomas.

Hotel Atlantic View to obiekt znajdujący się na wyspie Gran Canaria i należy do sieci hoteli Sunprime.Ośrodek skłąda się z 229 pokoi, kompleksu spa oraz całego zespołu basenów.Trudność dobrania odpowiedniego sprzętu była spowodowana koniecznością zapewnienia odpowiedniego komfortu termicznego nie tylko w pomieszczeniach, ale także w kompleksach spa oraz basenach, zachowując przy tym  optymalne koszty.Zanim dokonano wymiany urządzeń w kompleksie, wyposażony był on w dwa siedmioletnie chillery produkujące chłód na potrzeby klimatyzowania pomieszczeń oraz gazowy bojler zapewniający ciepłą wodę użytkową i ogrzewający basen i centrum spa. Jak się można domyślić, taki układ nie spełniał postawionych oczekiwań, ponieważ był zbyt kosztowny i nie do końca skuteczny, efektywny.

Stąd też podjęto decyzję, aby zmienić urządzenia na takie, które spełnią wszystkie wysokie wymagania i potrzeby ośrodka. Ponieważ sieć Sunprime promuje swoje obiekty pod hasłem zrównoważonej turystyki ważnym kryterium była również minimalizacja wpływu nowego układu na środowisko, co miało m.in. polegać na obniżeniu zużycia przez nie energii o 25%. Do tego patrzono również na możliwość zasilania nowego systemu gazem, który jest bardziej dostępny niż elektryczność na wyspie.


Uwzględniając charakterystykę i zapotrzebowanie obiektu, zdecydowano się na oparcie nowego systemu w Atlantic View o produkowane przez Panasonic gazowe pompy ciepła GHP ECOg. W ramach linii dostępne są agregaty o mocy nominalnej od 16 do 30 KM. Modele High Power (HP) generują ciepło lub chłód, a dodatkowo – energię elektryczną na potrzeby działania samego urządzenia. Dzięki specjalnemu generatorowi o mocy 2 kW i sprawności 40% pompa ECOg HP pobiera 100 W energii, czyli tyle co najmocniejsza do niedawna żarówka i 1 proc. tego, co wymagają typowe systemy VRF, a jednocześnie jest w stanie wytwarzać 85 kW mocy chłodniczej lub 95 kW mocy grzewczej. W efekcie pompa ECOg jest z powodzeniem stosowana nawet w warunkach ograniczonego dostępu do elektryczności. Urządzenia ECOg zostały również wyposażone w system odzysku ciepła pochodzącego z wody chłodzącej silnik. W trybie chłodzenia i grzania (gdy temperatura zewnętrzna przekracza 7o) nadwyżka ciepła z silnika jest wykorzystywana do produkcji cwu o temperaturze 75o, która znalazła zastosowanie w przyhotelowych obiektach. W efekcie woda w basenie ma stałą temperaturę 28oC.

Dodatkowo urządzenia Panasonic dedykowane do tej inwestycji rozszerzone zostały dodatkowo o wytwornicę wody lodowej na potrzeby chłodzenia. Jednostki zewnętrzne połączono bezpośrednio z wodnym wymiennikiem ciepła umieszczonym wewnątrz budynków, co wyeliminowało potrzebę stosowania roztworów glikolu i pozwoliło zmniejszyć przestrzeń potrzebną na instalację oraz jej koszty.

 Zastosowanie skojarzonej produkcji ciepła, chłodu i energii elektrycznej w gazowych pompach ciepła Panasonic ECOg znacznie ograniczyło zużycie energii w hotelu Atlantic View.  

System Panasonic ECOg nie tylko spełnił wszystkie nasze oczekiwania dotyczące wydajności chłodzenia i ogrzewania, ale również pozwolił na szybką instalację, przez co funkcjonowanie hotelu nie zostało w żaden sposób utrudnione. Miał również pozytywny wpływ na zadowolenie klientów, co przełożyło się na szybszy zwrot z inwestycji – mówi Angel Hernandez Ramos, manager w Sunprime Resorts.– Pompy ciepła z serii ECOg to efekt strategii Panasonic, która zakłada tworzenie rozwiązań coraz bardziej przyjaznych środowisku, zapewniających jednocześnie większą wydajność i mniejsze koszty eksploatacji. Dzięki temu właściciele dużych obiektów, takich jak hotele, będą mogli zredukować koszty związane z ich funkcjonowaniem – mówi Tomasz Lenarczyk, Sales and Product Manager w firmie Panasonic.

Więcej informacji na temat wdrożenia w hotelu Atlantic View można znaleźć na kanale youtube.pl 

Źródło: Panasonic