Strefa Bezpiecznego Powietrza.

ozonator oziMagazyn, recepcja, toaleta dla klientów – niby zwykłe pomieszczenia, ale obecnie są pod specjalnym nadzorem w każdej firmie. Perspektywa Covid-19 i dwutygodniowego przestoju wymusiła wprowadzenie środków ostrożności w wielu miejscach.

Niemniej jaka jest możliwość odkażenia np. zatowarowanego magazynu?

Z pomocą może przyjść substancja, którą dobrze znamy – ozon, który jako gaz, może wnikać w trudno dostępne miejsca.

W naturze ozon powstaje podczas wyładowań atmosferycznych, jest nietrwały i szybko ulega rozkładowi w środowisku. Ale tu z pomocą przychodzi technika, która umożliwia, poprzez kontrolowane wyładowania elektryczne, wytwarzanie ozonu w bezpieczny sposób, w dowolnym momencie i miejscu. Dzięki właściwościom sterylizującym opisywany gaz skutecznie zwalcza popularne alergeny i mikroorganizmy (wirusy, bakterie). Zaletą ozonu jest również absorpcja przykrych zapachów z otoczenia.

W efekcie analizy związanej z możliwościami stworzenia Strefy Bezpiecznego Powietrza - Venture Industries wdrożyło do produkcji między innymi ozonator. OZI to kompaktowe urządzenie przeznaczone zarówno do zastosowań amatorskich jak i profesjonalnych. Umieszczony w nim generator ozonu o wydajności 10 g/h pozwala na skuteczną dezynfekcję pomieszczeń o powierzchni do 100m2. Urządzenie wyposażone jest w wentylator o wydajności, 535m3/h. Wysoka, jak na urządzenia tego typu, wydajność pozwala na skuteczne rozprowadzenie wytworzonego gazu po całym pomieszczeniu i wtłoczenie go w trudno dostępne miejsca.

Ze względu na bezpieczeństwo i wygodę użytkownika, w generatorze ozonu zastosowano przekaźnik czasowy, który pozwala ograniczyć do minimum kontakt operatora ze ozonem. Standardowo jest on zaprogramowany z funkcją opóźnienia włączenia oraz wyłączenia, po określonym, łatwo regulowanym czasie. Dla użytkowników wymagających bardziej zaawansowanego działania przewidziano wiele innych trybów, które pozwalają dostosować urządzenie do własnych potrzeb.

ozonator ozi tył

Ozonator Ozi jest wyposażony w filtr zabezpieczający przed dostawaniem się do wnętrza pyłu i zanieczyszczeń, które mogą zostać zassane podczas pracy. Pozwala to tym samym na utrzymanie urządzenia w należytej czystości, ogranicza potrzebę czyszczenia jego komponentów oraz wydłuża żywotność płytek ceramicznych, będących sercem urządzenia, odpowiadających za wytwarzanie ozonu. Żywotność samych płytek jest określona na około 6000 godzin pracy, jednak ta wartość jest uzależniona od warunków oraz częstotliwości użytkowania urządzenia.

Biorąc pod uwagę właściwości ozonu - należy bezwzględnie przestrzegać obowiązujących procedur zawartych w Instrukcji Obsługi urządzenia. OZI został zaprojektowany w taki sposób, aby pełniąc swoje funkcje – ozonowanie pomieszczeń – był przede wszystkim bezpieczny dla użytkownika. Podczas procesu w pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta (zaleca się również wyniesienie roślin), a po zakończeniu procesu pomieszczenie należy dobrze przewietrzyć. Zaleca się ozonowanie w trakcie długich przerw w pracy np. w nocy.

Zakup generatora ozonu to stosunkowo niewielki koszt za uzyskanie świeżego powietrza, wolnego od wirusów, bakterii, grzybów, pleśni, roztoczy i nieprzyjemnych zapachów.

https://www.venture.pl/ozonator-ozi/

Autor: Mariusz Janczarek – Dział Techniczny Venture Industries