Wybierając system centralnego ogrzewania, oczekuje się od niego kilku rzeczy. Biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny paliw, jest to przede wszystkim wysoka sprawność całego układu i odpowiednie wykorzystanie energii.

Oszczędne i funkcjonalne rozwiązanie systemu ogrzewania - sterowniki do kotłów „SOKÓŁ”
Poza tym duże znaczenie ma wygoda użytkowania systemu. Bądź co bądź, sezon grzewczy trwa w Polsce około pół roku, więc codzienna obsługa jest raczej uciążliwa. Dlatego niezwykle ważnym, choć często niedocenianym elementem systemu ogrzewania domu jest sterownik, który zapewnia optymalne warunki spalania i utrzymuje określoną temperaturę c.o. i c.w.u. bez potrzeby ciągłego nadzoru/regulacji.
Firma Metal-Fach z Sokółki do swoich kotłów „Sokół” poleca dwa modele sterowników elektronicznych firmy Pionier Elektryk i PLUM: FL300 oraz EkoMAX 800.

Sterownik FL300
Firma Metal-Fach ma wyłączność na stosowanie nowoczesnego sterownika FL300. Jego praca oparta jest na logice Fuzzy Logic oraz PID. Ciągły pomiar zawartości spalin za pomocą sondy Lambda oraz ich temperatury pozwala na odpowiednie dobranie parametrów pracy kotła. Spalanie przebiega zatem w idealnych warunkach, co przekłada się na wysoką efektywność ogrzewania oraz oszczędność paliwa nawet do 25%.
Pracując w trybie ręcznym, letnim lub pogodowym, sterownik zarządza pracą nawet trzech obiegów grzewczych. Dostarczany w standardzie czujnik pogodowy dostarcza informacji na temat warunków panujących na zewnątrz, umożliwiając dobór parametrów pracy kotła z wyprzedzeniem. Sterownik dobiera bowiem parametry pracy na podstawie zapotrzebowania budynku na moc grzewczą w danym momencie, a nie tylko na podstawie temperatury panującej wewnątrz.
Warto podkreślić, iż sterownik FL300 może zarządzać zarówno pracą kotła z podajnikiem automatycznym do paliw sypkich, jak pellet, ekogroszek czy ziarno zbóż, jak również kotła z komorą zasypową na węgiel czy drewno. Możliwość obsługi zapalarki automatycznej jest przydatna szczególnie w letnim trybie pracy, kiedy to kocioł często jest wygaszany.

EkoMAX 800 Fuzzy Logic
Drugim polecanym przez Metal-Fach sterownikiem jest EkoMAX800. To urządzenie, które automatycznie dobiera parametry pracy kotła, dostosowując je do rodzaju spalanego paliwa. Wystarczy wybrać tryb Fuzzy Logic oraz określić żądaną temperaturę c.o. i c.w.u., a sterownik sam dostosuje wielkość nadmuchu w pełnym zakresie mocy wentylatora, oraz szybkość podawania paliwa.
Oczywiście, oprócz trybu Individual Fuzzy Logic, możliwe jest też sterowanie w trybie tradycyjnym.

Wbudowany w sterownik zegar umożliwia automatyczną zmianę zadanej temperatury w określonych przedziałach czasowych. Można więc np. ustawić inną temperaturę w weekend, a inną w ciągu tygodnia. Ponadto dostępna jest funkcja pracy w trybie Lato/Zima, a także funkcja ochrony pomp przed zastaniem i całego układu przed zamarznięciem. Oznacza to, że poza sezonem grzewczym, kiedy ogrzewanie domu nie jest potrzebne, wciąż możliwe jest utrzymywanie żądanej temperatury c.w.u. Natomiast pompy, które nie pracują przez kilka miesięcy w roku, są od czasu do czasu uruchamiane w celach serwisowych. Z kolei jeśli budynek nie jest używany przez dłuższy czas w okresie zimowym, regulator automatycznie utrzymuje określoną minimalną temperaturę oraz obieg wody, aby uniknąć zamarznięcia płynu w układzie.

Sterownik EkoMAX 800 może współpracować nawet z trzema termostatami pokojowymi. Ponadto istnieje możliwość podłączenia dodatkowego panelu, dzięki któremu sterowanie pracą systemu grzewczego odbywa się bez wchodzenia do kotłowni.

Zarówno sam obieg c.o., jak i rozbudowany układ ogrzewania c.o. i c.w.u. nawet z trzema mieszaczami może być sterowany pogodowo. Przekłada się to na znaczącą oszczędność paliwa, gdyż sterownik z wyprzedzeniem oblicza zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą. Zastosowanie dodatkowego modułu mieszaczowego pozwala na rozszerzenie systemu ogrzewania o dwa dodatkowe obiegi mieszaczowe. Jego podłączenie jest automatycznie wykrywane przez sterownik, po czym następuje wzajemna kalibracja BUS. Każdy z obiegów posiada możliwość ustawienia dynamiki jego pracy.
Sterownik EkoMAX może współpracować z dwoma innymi źródłami ciepła, dając dużą elastyczność w wyborze rodzaju spalanego paliwa.

Podsumowując
Dobór sterownika do systemu ogrzewania jest elementem niezwykle ważnym podczas projektowania całego układu ogrzewania. Odpowiednia jego funkcjonalność przyczynia się nie tylko do utrzymania odpowiedniej temperatury c.o. i c.w.u., ale także, a może przede wszystkim, pozwala zaoszczędzić znaczne ilości paliwa, co przy ich wysokich cenach ma znaczący wpływ na stan domowego budżetu.


Źródło: ''