Okna ochłodzą i ogrzeją
Naukowcy z USA opracowali powłokę okienną umożliwiającą zatrzymywanie lub przepuszczanie podczerwonej części widma światła słonecznego. Powłoka taka pozwala na schładzanie zbyt gorących pomieszczeń latem i ogrzewanie ich zimą – poinformowały media.
Zespół naukowców z Lawrence Berkeley National Laboratory opracował nowy typ powłoki na szyby okienne. Umożliwia ona schładzanie pomieszczeń w czasie upałów i przepuszczanie jak największej ilości światła w porze zimnej, aby ocieplić pomieszczenie. Jak powiedziała New Scientist kierująca badaniami Delia Milliron, wicedyrektor działu Molecular Foundry w Lawrence Berkeley National Laboratory powłoka jest oparta na nanokrzyształach. Pozwala ona na filtrowanie promieniowania podczerwonego i całkowicie przepuszczanie widzialnej części widma świetlnego.
Transmisje widma w bliskiej podczerwieni można regulować przykładając do powłoki prąd o napięciu kilku woltów. W dni zimne zarówno bliska podczerwień jak i widzialna część widma przechodzą przez powłokę bez przeszkód, natomiast napięcie to przyłożone w dzień ciepły powoduje iż bliska podczerwień jest pochłaniana, zaś widzialna część widma przechodzi przez szybę okienną.
Zespół badaczy pod kierownictwem Delii Milliron użył do tego celu nanokryształów tlenku cynowo-indowego. Nanokryształy wymieszano w roztworze, co którego dodano rozpuszczalnika, umożliwiając stworzenie stabilnej warstwy pokrycia szyby okiennej. Elektrony z cyny znajdującej się w związku po przyłożeniu napięcia umożliwiają absorpcję podczerwieni; kiedy napięcie zostaje przyłożone zmienia się koncentracja elektronów w związku, co ułatwia absorpcję wielkiej części światła podczerwonego.
Według National Public Radio (NPR) nowe okna pojawią się nie tylko w biurach. Jak powiedział NPR, Stephen Selkowitz, kierujący działem technologii budowlanych w Lawrence Berkeley National Laboratory nowa technologia może zredukować wydatki na energię i systemy ogrzewania oraz chłodzenia we wszystkich typach budynków, także mieszkalnych, co kosztuje w USA właścicieli budynków 40 mld USD rocznie.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce