Planując zakup lub budowę domu warto zwrócić uwagę nie tylko na jego walory estetyczne, ale głównie na funkcjonalność i użyteczność. Cóż nam po pięknym domu, który nie będzie w stanie zagwarantować kojącego ciepła? Z tego powodu, tak istotny jest odpowiedni projekt wentylacji, która ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie domowników. Jej brak może bowiem zwiększać wilgotność w mieszkaniu, a następnie negatywnie wpływać na samopoczucie.

Wentylacja grawitacyjna nazywana także naturalną, działa na zasadzie zjawiska konwekcji, czyli ruchu powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia. Jest ona skuteczna tylko w momencie, gdy wymianie podlega odpowiednia ilość powietrza. Jak ją dokładnie oszacować? W ciągu godziny w danym pomieszczeniu musi nastąpić wymiana powietrza w ilości równej jego powierzchni lub 30m3 powietrza na każdą osobę mieszkającą w tym pomieszczeniu. Jakie są jeszcze plusy wentylacji oprócz gwarancji komfortu mieszkania? Przede wszystkim eliminuje ona ryzyko powstawania wilgoci, zagrzybienia oraz nieprzyjemnych zapachów. W porównaniu do wentylacji mechanicznej, nie generuje żadnych dźwięków ani dodatkowych kosztów w trakcie jej eksploatacji. Co więcej, jest zupełnie bezobsługowa.

Co do zasadności posiadania wentylacji grawitacyjnej nie ma wątpliwości. Kiedy jednak warto zastanowić się nad jej rozplanowaniem? – Już na etapie planowania rozkładu domu należy przemyśleć, w jaki sposób zaprojektować wentylację. Obecnie, kiedy to w domach znajdują się pomieszczenia, które muszą być wentylowane (kuchnia, łazienka, kotłownia, czy salon z kominkiem) jest to wymóg prawa budowlanego. Dobrym rozwiązaniem jest więc budowa komina z kanałami wentylacyjnymi. Nie jest to kosztowna i skomplikowana inwestycja – kanały wentylacyjne budowane są bowiem z gotowych kształtek. Budując kominy, nie każdy musimy stawiać od fundamentów. Atrakcyjną alternatywą są gotowe systemy kominowe, składające się z rur i kształtek ceramicznych, lekkiego pustaka perlito-betonowego oraz izolacji z wełny mineralnej. Dzięki zastosowaniu komina z pionowymi kanałami wentylacyjnymi powstaje ciąg, który wysysa z domu zanieczyszczone powietrze. Natomiast na jego miejsce napływa świeże, poprzez zamontowane nawiewniki w ramach okiennych lub w ścianach. W ten sposób zapewniamy ciągłą cyrkulację powietrza w budynku – wyjaśnia Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar.

Działanie wentylacji grawitacyjnej nie jest szczególnie skomplikowane, jednak posiada ona wiele elementów, które bezpośrednio przekładają się na jej prawidłowość i efektywność. Jedną z nich jest właściwe zaizolowanie. Jedynie ocieplony kanał wentylacyjny zapewni odpowiednią różnicę ciśnień między wlotem a wylotem powietrza, a tym samym doprowadzi do zjawiska konwekcji. Dlatego właśnie, do budowy nowoczesnych kanałów wentylacyjnych wykorzystuje się lekkie pustaki keramzytobetonowe, zapewniające dobrą izolacyjność lub pustaki wykonane z perlito-betonu o jeszcze lepszych parametrach. Bardzo istotne okazuje się właściwe zaizolowanie kanałów wentylacyjnych, które znajdują się przy ścianach zewnętrznych budynków. Niewłaściwa konstrukcja takich kanałów (np. budowanie ich z ciężkiego betonu) może doprowadzić do przemarzania i powstawania ciągu wstecznego. To niepożądane zjawisko zachodzi w momencie, gdy powietrze z kanału wentylacyjnego napływa do pomieszczenia, zamiast być z niego odprowadzane. Ten problem jest szczególnie uciążliwy w okresie niskich temperatur i wówczas może powodować wyraźny dyskomfort dla mieszkańców.

Ciąg kanałów wentylacyjnych uzależniony jest od ich wysokości, którą mierzy się od kratki w pomieszczeniu do wylotu nad dachem. Często popełnianym błędem jest projektowanie komina o różnych wysokościach. Komin wyższy powoduje większe podciśnienie, natomiast w momencie braku w nim powietrza zaciągnie je wówczas z komina niższego. Takie zjawisko może wystąpić również w trakcie montażu wentylatorów mechanicznych w łazienkach czy w kuchni. Kanały wentylacyjne muszą zatem mieć odpowiednie duże przekroje, w domach jednorodzinnych w zupełności wystarczą te standardowe o średnicy 15cm. Decydując się na taki wariant, warto zwrócić uwagę, aby kanały posiadały gładkie ścianki – wówczas opory przepływu powietrza będą mniejsze. Aby wentylacja działała poprawnie, usunięte powietrze musi zostać zastąpione tym świeżym. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku nawiewniki umieszczone w ramach okien lub ścian. Warto postawić na te automatyczne, gdyż można wówczas uniknąć ręcznej zmiany ustawień, np. w czasie mrozów. Nawiewniki samoczynnie otwierają się i zamykają, w zależności od panującej temperatury czy wilgotności powietrza. 

Nieocenione dla komfortu użytkowania wentylacji jest codzienne wietrzenie mieszkań, a przy pracy w kuchni (pracy okapu kuchennego) dodatkowe rozszczelnienie okien kuchennych. 

 

Dowiedz się więcej