Specjalistyczne filtry, nawilżanie czy jonizacja powietrza – to tylko niektóre z udogodnień, jakie znajdziemy w nowoczesnych modelach oczyszczaczy powietrza. Wybór jest ogromny, a ceny mocno zróżnicowane. Dowiedz się, na jakie funkcje oczyszczaczy warto zwrócić uwagę.

Smog przedostaje się do naszego domu z powodu nieszczelnych drzwi czy uchylonych okien. Dlatego też na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze modele oczyszczaczy powietrza, zwane puryfikatorami, które gwarantują nam nie tylko zdrowe powietrze w domu, ale również kuszą przystępną ceną. Dodatkowo są to urządzenia całoroczne. Poznaj funkcje, które powinien posiadać oczyszczacz powietrza, tak żeby spełniał Twoje oczekiwania. 

 

Filtry w oczyszczaczu pod lupą

Pierwszą kwestią jest rodzaj filtra. Chociaż niektórzy producenci wyposażają swoje urządzenia w wiele różnego rodzaju filtrów, niekoniecznie ich liczba będzie gwarantowała skuteczniejszą pracę puryfikatora. Jednak prawdą jest, że właśnie od ich jakości zależy efekt pracy, stopień oczyszczenia oraz wygoda użytkowników wynikająca z eksploatacji urządzenia. Jako najbardziej efektywne podaje się filtry HEPA o klasie skuteczności H13 i H14, które dedykowane są także do szpitali, laboratoriów, odkurzaczy czy klimatyzatorów. 

– Filtry HEPA, które zbudowane są z porów o średnicy 0,3 µm (mikrometr) z łatwością wyłapują roztocza, sierść zwierząt, zarodniki grzybów oraz najważniejsze – lotne związki organiczne, w tym cząsteczki PM 2,5 – składnik smogu. Poprzez swoją specjalistyczną budowę, tego typu filtry montuje się także w klimatyzatorach typu split lub multisplit. W ten sposób jednostki nie tylko mogą chłodzić czy ogrzewać powietrze, ale także je oczyszczać – tłumaczy Jarosław Hrehorowicz z firmy CentroClima.

Wymiana filtra w puryfikatorze może być sygnalizowana automatycznie przez urządzenie bądź też wymagać od nas ręcznego kontrolowania jego stanu. Termin przydatności danego filtra do użycia znajduje się na opakowaniu. Obecnie popularne stają się także filtry z węglem aktywnym, które mają za zadanie neutralizację nieprzyjemnych zapachów.

 

Uwaga na koszty użytkowania

Na ogół większość oczyszczaczy wyposaża się w energooszczędny tryb pracy, w związku z czym pobór prądu nie jest duży. Największą część budżetu pochłania wymiana filtrów. Ich ceny wahają się od 100 do nawet 500 zł, a niektórzy producenci zalecają wymieniać je dwa lub trzy razy do roku. Na popularności zyskują więc oczyszczacze powietrza tworzone w myśl zasady „zero waste”, w których nie ma konieczności kosztownej wymiany filtrów. Takie elementy możemy myć w zmywarce lub przecierać zwilżoną ściereczką, a one nie tracą swoich właściwości. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie filtry możemy oczyszczać w ten sposób. Jednorazowe filtry należy użytkować przez określony czas, jaki zaleca producent. Puryfikatory, które nie wymagają wymiany filtrów są droższe niż klasyczne modele z wymiennymi, jednak w trakcie dalszej eksploatacji, jedyne koszty, jakie ponosi użytkownik, to te widoczne na rachunku za prąd.

 

2 w 1, czyli oczyszczanie i nawilżanie powietrza

Zanim kupimy oczyszczacz, dowiedzmy się więcej o jego dodatkowych funkcjach – na co warto postawić? Puryfikatory, które mają wbudowaną funkcję nawilżania powietrza, to dobry wybór w mieszkaniach szczególnie narażonych na suche powietrze w sezonie jesienno-zimowym, kiedy wilgotność w mieszkaniu mocno spada. Suche powietrze utrudnia oddychanie, a co za tym idzie ma wpływ na gorsze samopoczucie oraz problemy z koncentracją. Utrzymana na odpowiednim poziomie wartość wilgotności powietrza pozwoli także zmniejszyć ilość drobnoustrojów oraz bakterii czy wirusów. Warto rozważyć zakup oczyszczacza z funkcją nawilżania, gdy w domu mieszkają dzieci, dla których suche powietrze może być szczególnie uciążliwe. Prawidłowy poziom wilgotności w domu powinien utrzymywać się na poziomie 40-60%. Oczyszczacze wyposażone w opcję nawilżania automatycznie dostosowują poziom wilgotności do potrzeb mieszkańców. Modele 2 w 1 to więcej dodatkowych funkcji w jednym urządzeniu, jednak trzeba liczyć się z tym, że będą one wymagały więcej uwagi od użytkownika. Elementy muszą być regularnie czyszczone, a zbiornik z wodą systematycznie opróżniany, by nie namnażały się w nim bakterie. Filtr znajdujący się w urządzeniu powinniśmy regularnie wymieniać, co może spowodować zwiększenie się kosztów.  

 

Lampa UV i jony ujemne – wygodne połączenie dla alergików

Coraz więcej nowoczesnych oczyszczaczy powietrza wyposażonych jest w lampę UV oraz funkcję jonizacji. Lampa pozwala likwidować bakterie, wirusy oraz grzyby. Jonizator natomiast ładuje powietrze jonami ujemnymi (anionami tlenu), które są szczególnie pożądane, ponieważ wychwytują wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powietrza, dociążając je i opadając z nimi na ziemię. W ten sposób jony ujemne neutralizują alergeny krążące po mieszkaniu nie tylko w trakcie wiosennego pylenia, dlatego jonizacja będzie dobrym rozwiązaniem dla alergików. Czy wybrany oczyszczacz posiada funkcję jonizacji powietrza, sprawdzimy na opakowaniu. Jeżeli mieszkańcy cierpią na alergie wziewne, warto również  sprawdzić, czy dany produkt posiada certyfikat ECARF (Fundacja Europejskiego Centrum Badań Alergii), który potwierdza, że wybrany oczyszczacz powietrza pomaga łagodzić objawy alergii. 

 

Mały czy duży metraż?

Kolejnym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przed zakupem oczyszczacza powietrza, jest jego wydajność. Jeden oczyszczacz nie poradzi sobie z wyłapaniem szkodliwych cząsteczek w całym 100-metrowym domu, gdyż jego działanie blokują ściany oraz większe przedmioty. – Podczas wyboru puryfikatora pod uwagę należy wziąć rozmiar pomieszczenia, w którym urządzenie będzie pracować. Najczęściej producenci podają na opakowaniu zalecaną powierzchnię, którą dany oczyszczacz może obsłużyć. Oprócz tego należy pamiętać, że im większe pomieszczenie, tym więcej czasu urządzenie będzie oczyszczało powietrze. Żeby proces filtracji był skuteczny powinien on, odbywać się od 3 do 4 razy na godzinę. Jeżeli nie jesteśmy pewni, w jakim miejscu ustawić swój oczyszczacz, rekomenduje się, aby stawiać go w sypialni, ponieważ to w niej spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby (od 7 do 9 godzin) – dodaje Hrehorowicz. 

Większość urządzeń jest wyposażona w nóżki z kółkami, dzięki czemu oczyszczacze stają się mobilne. Pozwala to postawić puryfikator w pokoju dziennym, natomiast wieczorem przenieść go do sypialni lub pokoju dziecka. 

 

Funkcjonalne, ale i oryginalne – designerskie puryfikatory

Oczyszczacz powietrza poza dodatkowymi funkcjami, które dbają o nasze zdrowie i komfort, uzupełnia także wystrój mieszkania. Minimalistyczne, przypominające ozdoby wnętrz czy z nietuzinkowym wykończeniem – wśród nowoczesnych puryfikatorów każdy znajdzie coś dla siebie, a wybrane urządzenie podkreśli charakter wnętrza. Ponadto oczyszczacze posiadają cyfrowe wyświetlacze, które na bieżąco przekazują użytkownikom informacje o stanie oraz jakości powietrza w mieszkaniu. Niektóre z nich możemy sparować z telefonem, co gwarantuje stałą kontrolę nad pracą urządzenia oraz możliwość zdalnej regulacji jego działania. Jeśli wśród mieszkańców znajdują się dzieci, należy zorientować się czy konkretny model posiada możliwość blokady rodzicielskiej. W ten sposób ustawione przez nas programy nie zostaną zmienione przez małych domowników. 

 

Oczyszczacz powietrza to bardzo skuteczny sposób w walce ze smogiem w domu. Szeroki wybór jednostek pozwala znaleźć i dopasować odpowiednie urządzenie dla potrzeb domowników.

 

Dowiedz się więcej