Agregat wody lodowej YORK® YLAA na bazie sprężarek spiralnych z czynnikiem chłodniczym R-454B zapewni niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego.

Firma Johnson Controls przedstawia agregat wody lodowej YORK® YLAA o wydajności chłodniczej od 190 do 530kW, wykonany na bazie sprężarek spiralnych, z wykorzystaniem czynnika chłodniczego R-454B o niższym potencjalne tworzenia efektu cieplarnianego. Model YORK® YLAA z czynnikiem chłodniczym R-454B to przyszłościowe rozwiązanie, gdyż ten optymalnie dobrany czynnik chłodniczy pozwala obniżyć koszty eksploatacji i ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko.

- Firma Johnson Controls odgrywa rolę lidera w procesie przechodzenia na następną generację czynników chłodniczych o niskim potencjalne tworzenia efektu cieplarnianego. Naszym celem jest pomóc sektorowi w wyborze czynnika chłodniczego o najniższym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego, aby poszczególni gracze mogli spełnić wymogi unijnych przepisów f-gazowych. R-454B to zamiennik R-410A o najniższym potencjalne tworzenia efektu cieplarnianego, a ponieważ ma on podobne właściwości i charakterystykę roboczą, nie wymaga wprowadzania poważniejszych modyfikacji konstrukcyjnych w urządzeniach — mówi Christian Rudio, Dyrektor Zarządzania Portfelem, Europa, w firmie Johnson Controls. 

Jeszcze większa sprawność pracy agregatu wody lodowej
R-454B jest czynnikiem chłodniczym o niskim potencjalne tworzenia efektu cieplarnianego wytwarzanym na bazie hydrofluoroolefin (HFO). Zapewnia on optymalną równowagę właściwości, z tym samym skutecznie zastępuje R-410A w sprężarkach agregatów wody lodowej, pompach ciepła oraz instalacjach klimatyzacyjnych z układami bezpośredniego odparowania. Wszystkie dostępne na rynku zamienniki R-410A, są klasyfikowane jako łatwopalne, natomiast R-454B cechuje się właśnie niską łatwopalnością i niską klasyfikacją toksyczności A2L, według norm ASHRAE, jak również szybkością spalania niższą niż R-32. Ten czynnik chłodniczy nowej generacji wyróżnia się współczynnikiem GWP rzędu 476 (a zatem o 75% niższym niż R-410A), ale oferuje tę samą wydajność chłodniczą przy wyższej sprawności w stosunku do R-410A. Zapewnia on doskonałe parametry pracy w normalnych i podwyższonych temperaturach otoczenia. 

Zmniejszone koszty energii i mniejsza szkodliwość dla środowiska
Chłodzony powietrzem agregat wody lodowej YORK® YLAA jest wyjątkowo przyjazny dla środowiska, a przy tym zapewnia znakomitą sprawność pracy we wszystkich zastosowaniach związanych z klimatyzacją. Agregaty YLAA to niezależne układy chłodnicze. Ich niewielka masa i kompaktowe rozmiary usprawniają instalację, zaś oferta akcesoriów i wyposażenia opcjonalnego jest wyjątkowo bogata i obejmuje m.in. montowane fabrycznie pompy sterowane falownikiem, systemy inteligentnego monitorowania sprawności Johnson Controls Connected Chillers, a także pakiety wyciszające. Zastosowanie zaawansowanych technologii zapewnia wysoką wydajność pracy. Lutowane na twardo parowniki i skraplacze mikroszczelinowe zwiększają sprawność wymiany ciepła, co wpływa na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Chłodzone powietrzem agregaty wody lodowej YORK® YLAA wykonane zostały na bazie sprężarek spiralnych. Pozwalają one obniżyć koszty zużycia energii i jednocześnie ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko, co sprawia, że są jedynymi w swoim rodzaju rozwiązaniami typu „włącz i używaj”.

Agregat wody lodowej YORK® YLAA na bazie sprężarek odśrodkowych, wykorzystujący czynnik chłodniczy R-454B będzie dostępny w Europie na początku 2019 roku.

 

Dowiedz się więcej