Nowoczesność połączona z tradycją – systemy klimatyzacji w zabytkowych budynkach
Projekt nowoczesnych systemów chłodzenia powietrza w wiekowych konstrukcjach, będących często pod nadzorem konserwatora, to ogromne wyzwanie. W zabytkowym budynku Urzędu Miasta przy ulicy Młyńskiej 4 w Katowicach – jednej z najstarszych arterii miasta, zainstalowano bezprzewodowo sterowany i wydajny system klimatyzacji typu VRF.
Budynek katowickiego Urzędu Miasta, w całości wykonany z czerwonej cegły, to dziedzictwo lokalnej architektury. Powstał on ponad 88 lat temu i od początku pełnił funkcję siedziby władz administracyjnych. Osiem pięter inwestycji łączy w sobie pomieszczenia o różnym przeznaczeniu, gdzie wydajna instalacja systemu klimatyzacji o zmiennej ilości czynnika chłodniczego zapewni komfortowe warunki do pracy i przyczyni się do ochrony zabytkowych murów. Prace wykonawcze w rewitalizowanych budynkach często wiążą się z kruszącym się tynkiem, nieprawidłowo funkcjonującą wentylacją, niestabilnymi warunkami termicznymi czy niewielką przestrzenią na poprowadzenie instalacji, co wymaga od instalatorów elastycznego podejścia do realizowanych inwestycji.
System VRF w budynku z lat 20 (fot. TOSOT)
Nadszarpnięta zębem czasu konstrukcja, zmienna kubatura przestrzeni biurowych, archiwizacyjnych i konferencyjnych, a także przyjazne dla użytkowników zarządzanie jednostkami, to wyzwanie, którego podjęli się specjaliści HVACR podczas realizacji w Urzędzie Miasta w Katowicach. W celu zapewnienia najwyższych standardów w warunkach biurowych, wykorzystano nowoczesny system klimatyzacji komercyjnej TOSOT, działający w oparciu o technologię VRF. Rozwiązanie zapewnia komfort przy niskich kosztach eksploatacji, a wraz z szerokim wyborem jednostek non-modular, charakteryzujących się wysoką wydajnością, umożliwia projektowanie rozległych i efektywnych instalacji.
– „W budynku zainstalowano 8 ściennych jednostek wewnętrznych – eleganckich urządzeń, które dzięki nowoczesnemu wzornictwu i kompaktowej konstrukcji są funkcjonalną ozdobą, a cichą pracą, porównywalną do szeptu, niepostrzeżenie dbają o nasz komfort. Wydajna obsługa jednostek to zadanie dla agregatu zewnętrznego – niewielkich rozmiarów urządzenia o bardzo dobrej wydajności chłodzenia i grzania. Nowoczesne systemy klimatyzacji typu VRF to elastyczne urządzenia, które znajdą zastosowanie w nowym, jak i starszym typie budownictwa. W projektach, które realizujemy, stawiamy na rozwiązania, które pozwalają zachować unikalne cechy budynku, a przy tym oferują użytkownikom szereg udogodnień, w tym m.in. pracę w niskich temperaturach, gorący start czy zaprogramowaną funkcję samoczyszczenia” – mówi Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT Polska.
Dzięki kompaktowym rozmiarom jednostki układu MINI są bardzo dobrym rozwiązaniem, kiedy przestrzeń instalacyjna jest z różnych powodów ograniczona – poszerza się spektrum możliwych konfiguracji i lepszego dopasowania do zastosowanych w budynku rozwiązań architektonicznych, gdy zamontowana jednostka dyskretnie wpasowuje się w estetykę inwestycji. Dodatkowo urządzenia mają możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur – od -5 do +52°C w trybie chłodzenia, a także od -20 do +27°C w trybie grzania, utrzymując korzystny ekonomiczne pobór mocy na poziomie od 4.67 do 4.85 kW, których zaletami są również niskie koszty inwestycyjne instalacji.
Wygodę w użyciu i obsłudze umożliwia dedykowany pilot zdalnego sterowania YAP1F, którego czytelny wyświetlacz i ergonomiczne przyciski zapewniają intuicyjną obsługę funkcjonalności i opcji sterowania klimatyzacją.
W projekcie wykorzystano wydajny system TMV MINI
Producent: TOSOT
System: TMV 5 MINI
Urządzenia: Agregat zewnętrzny TMV-160WL/A-T, jednostka ścienna TMV-N22G/C9A-K
Sterowanie: Pilot bezprzewodowy YAP1F
Dowiedz się więcej o firmie TOSOT
Źródło: TOSOT