W pracy spędzamy coraz więcej czasu, dlatego w projektach nowoczesnych biurowców przede wszystkim stawia się na komfort użytkowników. Pomieszczenia focusowe, zdalna rezerwacja sal konferencyjnych czy strefy relaksu to tylko kilka udogodnień. Na co jeszcze mogą liczyć pracownicy?

Nowoczesne biurowce bardziej przyjazne pracownikom

Z zeszłorocznego raportu opracowanego przez Bilans Kapitału Ludzkiego jednoznacznie wynika, że pracujemy więcej niż reszta Europejczyków. Według danych Eurostatu dłuższy tydzień pracy mają jedynie Anglicy, mieszkańcy Cypru, Austrii i Grecji. Nic więc dziwnego, że projektanci nowoczesnych przestrzeni biurowych dążą do zwiększenia wygody pracowników. Odpowiednio dobrane oświetlenie, prawidłowa jakość powietrza czy ergonomiczne stanowiska pracy mają wpłynąć na uprzyjemnienie czasu spędzonego w biurze.

Natężenie światła dopasowane do potrzeb pracowników
Większość systemów działających w nowo powstających budynkach biurowych projektuje się z myślą o użytkownikach. Pierwszym udogodnieniem, dostosowanym do potrzeb osób zatrudnionych, jest odpowiednio dobrane oświetlenie sztuczne. Jego pracę kontrolują inteligentne systemy, dzięki którym możliwe jest zarządzanie wszystkimi oprawami w biurze i regulacja ich działania. Nowoczesne lampy dopasowują się do rytmu dnia i dostarczają taką ilość światła, która w konkretnym momencie jest potrzebna wewnątrz. Światło podążające za pracownikiem to głównie wygoda dla użytkowników. Ledy nie tylko wpisują się w charakter nowoczesnych wnętrz, ale także świecą stałym i niepulsacyjnym światłem, które nie męczy oczu nawet podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Poza tym innowacyjne oprawy LED mają zdolność imitowania najważniejszej cechy światła słonecznego – hamują oraz uwalniają hormon snu o odpowiedniej porze, dzięki długości fali diody niebieskiej i czerwonej. W ten sposób nasz organizm funkcjonuje zgodnie z rytmem biologicznym, wolniej się męczy, a umysł pozostaje bardziej skoncentrowany. 

Ergonomiczne miejsca pracy i design cieszący oko
Do ważnych elementów podnoszących komfort w biurze zaliczyć można także odpowiednią organizację stanowiska pracy. Praca przy komputerze wymaga od nas przybrania wymuszonej pozycji, która niestety obciąża kręgosłup i stawy, mogąc w przyszłości powodować dolegliwości zdrowotne. Odpowiednio dobrane biurka z możliwością regulacji wysokości oraz kąta nachylenia umożliwiają pracownikom pracę nawet w pozycji stojącej. Pozwala to na zmianę pozycji pracy w ciągu dnia. Kluczowa jest także odpowiednio duża powierzchnia biurka oraz możliwość oparcia nadgarstków i przedramion, tak aby zapewnić wygodną, naturalną pozycję. W przypadku aranżowania przestrzeni biurowych odchodzi się od surowych i chłodnych miejsc na korzyść przytulnych pomieszczeń w pastelowych kolorach, które mają pozytywnie wpływać na użytkowników. Coraz częściej wzbogaca się ją również o dodatkowe elementy, jak roślinność, która oczywiście oczyszcza powietrze, a przy tym działa kojąco i uspokajająco. 

Komfort cieplny o każdej porze dnia i roku
Jeśli w budynkach biurowych dominują otwarte przestrzenie i pomieszczenia typu open space, największą trudnością będzie znalezienie optymalnej temperatury, w której każdy będzie czuł się komfortowo. Dla jednych 23°C to mało, natomiast innym przy takich wartościach jest zbyt gorąco. Różnice w wyniku odczuwania temperatur wynikają głównie z naszych przyzwyczajeń. Mając na uwadze komfort wszystkich, projektanci rekomendują montaż inteligentnych jednostek klimatyzacyjnych, którymi można sterować w dowolny sposób. – Większość urządzeń dedykowanych przestrzeniom biurowym posiada inteligentne funkcje, które pozwalają dopasować pracę klimatyzatora do potrzeb użytkowników. Strumieniem powietrza można precyzyjnie zarządzać. Za pomocą pilota lub smartphona wyregulujemy prędkość oraz kierunek nawiewu. Dzięki temu osoby preferujące wyższą temperaturę ustawiają nadmuch w swoją stronę, natomiast te, które wolą rześki klimat, unieruchamiają łopatki znajdujące się w urządzeniu i w ten sposób blokują dopływ ciepła – tłumaczy Dawid Kozyra z firmy CentroClima. Chociaż w efekcie końcowym powietrze i tak się będzie mieszało, to przynajmniej pracownicy nie zostaną bezpośrednio narażeni na podmuchy chłodnego lub gorącego powietrza.

Bez kurzu i alergenów – oddychanie bez zanieczyszczeń powietrza
W nowoczesnych biurach klimatyzacja zagwarantuje nie tylko prawidłową temperaturę, ale także zadba o alergików czy ochroni pracowników przed smogiem. – Dzięki wbudowanym filtrom klimatyzatory wyłapują zanieczyszczenia z powietrza. W ten sposób mamy zapewniony nie tylko jego prawidłowy obieg, ale także gwarancję oddychania bez smogu, kurzu, alergenów czy innych roztoczy, których w biurach jest wiele – dodaje Kozyra. W nowoczesnych, przeszklonych budynkach możliwości wietrzenia pomieszczeń są ograniczone, jednakże szkodliwe cząsteczki i tak przedostają się do środka. – Zanieczyszczenia mają na tyle mikroskopijne rozmiary, że z łatwością „przeciskają” się w nieszczelnościach okien, ścian czy nawet osiadają na ubraniach pracowników, którzy wnoszą je do środka – podkreśla. Ponadto nowoczesne jednostki klimatyzacyjne wyposażone są w różnego rodzaju filtry (węglowe lub z witaminą C), które m.in. eliminują zapachy czy wydzielają witaminę młodości, korzystnie wpływającą na zdrowie wszystkich pracowników. 

Chillout Room dla zregenerowania sił
W nowoczesnych budynkach ważne jest także zapewnienie miejsca do odpoczynku i zregenerowania sił. W biurach większość osób pracuje umysłowo – koncepcyjnie lub kreatywnie. Zakłada się, że ludzki mózg po 1.5 godzinie intensywnej pracy męczy się, a jego efektywność znacznie spada. W związku z tym pracodawcy zachęcają swoich pracowników do robienia sobie przerw co 90 minut. Ponieważ najlepszą regeneracją organizmu jest odpoczynek lub dobra zabawa, coraz więcej biur projektuje specjalnie wydzielone przestrzenie, w których pracownicy mogą grać na konsolach do gier, czytać książki zgromadzone w pracowniczej bibliotece czy też organizować turnieje gry w piłkarzyki. Tego typu strefy projektuje się w stonowanych kolorach, tak aby działały uspokajająco i wyciszająco. 

Kompleksowe centra biurowo-usługowe
Możliwość zostawienia dziecka w żłobku, zjedzenia obiadu z rodziną czy zrobienia podręcznych zakupów w obrębie budynku, w którym się pracuje – to obecnie oczekiwania coraz większej liczby pracowników. Kiedyś biurowce zlokalizowane były w tzw. business parkach, znajdujących się na obrzeżach miast. Dziś coraz więcej obiektów buduje się w centrum miasta. Biurowce typu mix-use to połączenie wielu funkcji użytkowych – powierzchni handlowej, biurowej, rekreacyjnej, a czasami nawet hotelowej i mieszkalnej. Dzięki temu zatrudnieni mogą pracować i odpoczywać bez konieczności przemieszczania się na drugi koniec miasta.

Nowoczesne biurowce są budowane zgodnie ze standardami budownictwa ekologicznego oraz energooszczędnego. Dostarczane rozwiązania podnoszą komfort pracowników, dla których miejsce pracy staje się często drugim domem. Liczne udogodnienia wpływają na wydajność zatrudnionych osób, a także podnoszą rangę i status miejsca pracy.

 

Dowiedz się więcej