ECOg High Power to nowa linia dwururowych pomp ciepła w technologii VRF. Charakteryzuje je niskie zużycie energii elektrycznej. Wynosi on tylko 100W. Ponadto jest w stanie jednocześnie produkować chłodne i ciepłe powietrze oraz gorącą wodę użytkową. Takie rozwiązania zastosowane w tej pompie ciepła stworzono specjalnie dla dużych kompleksów budynków, wieżowców, hoteli.

Nowe pompy ciepła ECOg High Power od Panasonic.
W ramach linii dostępne są agregaty o mocy nominalnej od 16 do 25 KM. Zapewniają one tzw. produkcję energii skojarzonej, czyli jednoczesne wytwarzanie ciepła, chłodu oraz energii elektrycznej na potrzeby działania samego urządzenia. Do jej produkcji jednostki wykorzystują bezłożyskowy, wyposażony w stały magnes generator o mocy 2 kW. Działa on ze sprawnością ponad 40 proc., co sprawia, że pompa ECOg High Power zużywa zaledwie 1 proc. energii elektrycznej, która jest niezbędna do zasilania typowych systemów VRF. Dzięki temu nowe modele ECOg High Power mogą być z powodzeniem stosowane w tych obiektach, w których dostęp do elektryczności jest ograniczony lub gdy priorytetem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Urządzenia zostały również wyposażone w system odzysku ciepła pochodzącego z wody chłodzącej silnik. Dzięki ciepłu odpadowemu nowe pompy ECOg Panasonic nie wymagają uruchomienia cyklu rozmrażania i gwarantują nieprzerwane funkcjonowanie nawet w bardzo niskich temperaturach zewnętrznych poniżej -20 stopni Celsjusza. W trybie chłodzenia i grzania (gdy temperatura zewnętrzna przekracza 7 stopni) nadwyżka ciepła z silnika może również zostać wykorzystana do produkcji gorącej wody użytkowej o temperaturze 75 stopni.

Modele z linii ECOg High Power mogą zostać opcjonalnie rozszerzone o wytwornicę wody lodowej. Jednostkę zewnętrzną można połączyć bezpośrednio z wodnym wymiennikiem ciepła umieszczonym wewnątrz budynku. Eliminuje to potrzebę stosowania roztworów glikolu jak w przypadku standardowych kompaktowych wytwornic wody lodowej. Cały układ może być zarządzany za pomocą systemu BMS lub szerokiej gamy dedykowanych sterowników Panasonic. Urządzenia z linii ECOg High Power, do których można podłączyć nawet 32 jednostki wewnętrzne w układzie z bezpośrednim odparowaniem, są kompatybilne ze wszystkimi modelami dostępnymi dla linii ECOi.

Trigeneracja, czyli jednoczesna produkcja ciepła, chłodu i prądu, jest jednym z najważniejszych trendów w projektowaniu urządzeń klimatyzacyjnych dla dużych obiektów komercyjnych i przemysłowych. Wykorzystane w nowej pompie ciepła Panasonic ECOg High Power rozwiązania sprawiają, że do jej zasilania potrzeba tyle energii elektrycznej co do najmocniejszej do niedawna żarówki. W efekcie możliwe jest zmniejszenie kosztów funkcjonowania układu, co z pewnością jest ważne dla właścicieli i zarządów większych obiektów komercyjnych” – mówi Tomasz Lenarczyk, product manager w firmie Panasonic.

Pompa ciepła