Firma VTS, lider branży HVAC, wprowadziła właśnie najnowszy typ kurtyn powietrznych – kurtyny WING z silnikami EC. Dzięki konstrukcji stabilizującej przepływ powietrza oraz silnikowi EC, jest to obecnie najcichsza kurtyna na rynku.

Kurtyny powietrzne ograniczają straty ciepła i chłodu przez otwarte drzwi zewnętrzne budynku. Zabezpieczają też jego wnętrze przed powstawaniem przeciągów oraz napływem owadów i zanieczyszczeń. W tym celu wytwarzany jest intensywny strumień powietrza, styczny do płaszczyzny zabezpieczanego otworu. Dużej wydajności kurtyny towarzyszy szum, trudny do wyciszenia ze względu na spore gabaryty wentylatora i brak miejsca w obudowie na montaż elementów tłumiących. Zwiększenie gabarytów, umożliwiające skuteczne wyciszenie kurtyny, wpłynęłoby negatywnie na jej walory funkcjonalne i estetyczne. Specjalna konstrukcja kurtyny WING znacznie ogranicza poziom emitowanego dźwięku, ale dodatkową redukcję można osiągnąć poprzez precyzyjne, płynne dopasowanie wydajności i zasięgu do potrzeb obiektu. Takie możliwości daje zastosowanie silnika EC wraz z mikroprocesorowym sterownikiem HMI. Dzięki wysokiej klasie efektywności IE4 użytego silnika EC rozwiązanie to oprócz funkcji płynnego sterowania wydajnością charakteryzuje się znacznie niższym zużyciem energii elektrycznej. Niewielki wzrost nakładów inwestycyjnych związanych z zastosowaniem kurtyn z silnikiem EC i dedykowanym do niego sterownikiem zwraca się z oszczędności w ciągu zaledwie 2 do 4 lat, zależnie od wielkości kurtyny, przy przeciętnym stopniu jej wykorzystania.

Jeszcze większy efekt oszczędności energii elektrycznej, a także ciepła i chłodu, można osiągnąć, załączając wentylator jedynie przy otwartych drzwiach. Funkcja ta wymaga jednak uruchomienia urządzenia z pełną wydajnością w ułamku sekundy, podczas otwierania się drzwi. Stało się to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji wykonanego z kompozytów wirnika, który mimo dużej wydajności charakteryzuje się wyjątkowo małym momentem bezwładności. Aktywacja tej funkcji w kurtynach WING EC odbywa się po zamontowaniu dodatkowego czujnika otwartych drzwi, współpracującego ze sterownikiem HMI. 

 

 

Dedykowany do pracy z kurtyną WING sterownik pozwala na:- płynną lub manualną regulację wydajności wentylatora, - współpracę z opcjonalnym czujnikiem temperatury zewnętrznej, - współpracę z czujnikiem otwarcia drzwi,- ustawienie czasu pracy kurtyny (kalendarz dla dni roboczych i weekendu),- pracę w systemach BMS.Kurtyny w cenie obniżonej o 20% można kupić w e-sklepie firmy VTS.

 

Sprawdź ofertę w e-sklepie