Nowa etykieta Eurovent dotycząca klas efektywności energetycznej (EECS) dla zastosowań letnich dla central wentylacyjnych będzie uwzględniać letnie warunki pogodowe oraz odzysk wilgoci.

letnia etykieta eurovent

Certyfikacja Eurovent wprowadza etykiety klas efektywności energetycznej (EECS) dla zastosowań letnich dla central wentylacyjnych (AHU), która obejmuje chłodzenie i uwzględnia cieplejsze warunki pogodowe. Etykieta będzie obowiązywała od września 2021 roku. Klienci będą mieli możliwość wydrukowania dodatkowej etykiety w programie doboru dostępnej już od czerwca.

Jörn Doerk, Technical Product Manager, AHU Design and Certification, Menerga, Systemair Group, mówi o tym, jak powstała letnia etykieta: Z biegiem lat etykieta energetyczna Eurovent Certification dla central wentylacyjnych stała się punktem odniesienia dla rynku dzięki łatwemu systemowi oceny. Pomogło to Klientom w bezproblemowym porównywaniu różnych marek na rynku i zapewniło proste warunki wyboru centrali wentylacyjnej. Jednak istotne jest, aby budować świadomość, jak ważne jest przyjrzenie się wydajności jednostek w ciepłym klimacie, ponieważ obecnie wszystkie etykiety działają zgodnie z warunkami zimowymi. Wynika to z faktu, że wiele inicjatyw było w dużej mierze prowadzonych przez chłodniejsze kraje Europy Północnej, które jako pierwsze zwróciły uwagę na potrzebę przyjrzenia się możliwościom oszczędzania energii. To spowodowało, że obszary o cieplejszym klimacie były odsuwane na dalszy plan i właśnie to chcemy zmienić wraz z wprowadzeniem letniej etykiety.

Andy Bijmans, Kierownik ds. Rozwoju w Systemair Holandia, mówi: Letnia etykieta Eurovent podkreśla ideę oszczędzania energii w kontekście upałów. Jej dodatkową zaletą jest fakt, że uwzględnia odzysk wilgoci, który ma istotny wkład w ogólną efektywność energetyczną. Nowa etykieta w realistyczny sposób przedstawia użyteczność i konieczność określonej sprawności odzysku ciepła w warunkach letnich, przy oporze powietrza i określonej sprawności wentylatora.

Certyfikacja Eurovent przy letniej etykiecie wykorzystuje klimatyczną bazę danych ASHRAE w celu uzyskania realistycznych warunków klimatycznych. Dzięki temu Klienci mogą uzyskać najdokładniejsze obliczenia i oceny zużycia energii. Klienci mogą wybrać swoją lokalizację lub najbliższe dostępne miasto, aby uzyskać odpowiednie opcje dla centrali wentylacyjnej Systemair i Menerga.