Często nie zdajemy sobie sprawy z zanieczyszczeń, z którymi stykamy się nie tylko na zewnątrz, ale także w domu czy biurze. Szkodliwe cząsteczki bardzo łatwo przedostają się poprzez szczeliny w oknach, otwarte drzwi czy przyczepiają się do naszych ubrań. Sprawdź, jakie związki mogą znajdować się w Twoim domu i jak z nimi walczyć.

Kurz, alergeny, formaldehyd czy smog – z takimi zanieczyszczeniami najczęściej spotykamy się w naszych mieszkaniach. W minimalnym stężeniu nasz organizm z łatwością jest w stanie sobie z nimi poradzić, Jednak, gdy ich liczba znacznie wzrasta, zaczynamy odczuwać skutki niezdrowego powietrza. Objawiać się to może ogólnym zmęczeniem, bólami głowy czy przewlekłym kaszlem lub katarem. Poniższe tricki pozwolą Ci z łatwością uporać się z niepożądanymi cząsteczkami w pomieszczeniach i wprowadzić przyjemny mikroklimat do czterech ścian.

 

Poniżej 1 mikrona, czyli niewidzialni szkodnicy

Większość cząsteczek osiąga rozmiary, które są dla nas niewidoczne gołym okiem, a także niewyczuwalne. W związku z tym, nie do końca zdajemy sobie sprawę ze złej jakości powietrza w mieszkaniu. Zanieczyszczenia mikroskopijnych rozmiarów, łatwo przedostają się do naszego organizmu, dlatego w codziennym funkcjonowaniu warto profilaktycznie zadbać o odpowiednią jakość powietrza w swoim otoczeniu, szczególnie jeżeli znajdują się w nim dzieci. Receptą na zdrową atmosferę jest użycie podczas remontu lub odświeżania mieszkania farb pochłaniających formaldehyd. To nowoczesna receptura, która staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Jej działanie ma na celu wyłapanie z powietrza formaldehydu, zamieniając go w niewidoczną parę wodną, jednocześnie eliminując jego stężenie. Ponadto tego typu specjalistyczne farby, posiadają w swoim składzie cząsteczki srebra oraz cechują się antystatycznymi właściwościami, chroniącymi powłokę przed rozwojem bakterii oraz zmniejszającymi przyleganie kurzu do powierzchni.

Zielone filtry – ekonomiczny sposób na czyste powietrze

Jak pokazują badania NASA, skutecznymi filtratorami powietrza w mieszkaniu mogą być rośliny doniczkowe. Uznaje się, że prawie każda zielona roślina pozytywnie oddziałuje na nasze otoczenie, jednakże pewne gatunki wykazują zdolności absorbowania zanieczyszczeń z powietrza. W swoich publikacjach Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Publicznej przedstawia 18 roślin, które z łatwością oczyszczą powietrze z lotnych toksyn. Do nich należą m.in. skrzydłokwiat, dracena obrzeżona, epipremnum złociste czy palma bambusowa. Rekomenduje się jednak, aby na każde 10m2 przypadała minimum jedna doniczka, wtedy ich działanie powinno być optymalne. Odpowiednio dobrane gatunki nie tylko poprawią jakość powietrza, ale także skutecznie je nawilżą podczas zimowych miesięcy, kiedy wilgotność w ogrzewanych wnętrzach spada do 20-30%. Pamiętajmy również, że tylko czyste liście będą absorbowały największą ilość substancji lotnych, dlatego regularnie należy dbać o rośliny, by jeszcze skuteczniej mogły poprawiać nasze samopoczucie.

 

Jak oczyścić powietrze w domu?

W eliminacji większości zanieczyszczeń powietrza, sprawdzą się profesjonalne urządzenia oczyszczające. W dobie alarmów smogowych coraz częściej inwestuje się w domowe oczyszczacze powietrza, które z łatwością usuną wszelkie szkodliwe związki na obszarze nawet 50m2. – Jedyną barierą podczas ich pracy mogą okazać się duże przedmioty lub ściany, które uniemożliwiają skuteczne działanie. Do ich zadań należy zasysanie powietrza, odfiltrowanie z niego zanieczyszczeń, a następnie wypuszczenie go z powrotem do pomieszczenia. Sprawdzonym sposobem na zdrową atmosferę w domu może być również klimatyzator typu split lub multisplit. Każda z jednostek wewnętrznych wyposażona jest w specjalne filtry. Niektóre z nich są w stanie wyłapywać poprzez swoje pory wielkości 0,3µm najmniejsze pyły i cząsteczki, ale oprócz tego mogą one neutralizować przykre zapachy lub uwalniać witaminę C. Tego typu urządzenia to przede wszystkim komfort dla osób cierpiących na alergie wziewne. Wbudowane filtry HEPA, w które wyposażone są praktycznie wszystkie jednostki oczyszczające powietrze, są swego rodzaju „pułapką” na swobodnie przemieszczające się alergeny – tłumaczy Jarosław Hrehorowicz z firmy CentroClima. Ponadto zmniejszają one ilość drobin kurzu, co pozwala zredukować częstotliwość sprzątania w mieszkaniu.

Odpowiednio oczyszczone i przefiltrowane powietrze w domu jest filarem dobrego samopoczucia oraz dopisującego zdrowia. Jeżeli czujemy się przewlekle zmęczeni lub ataki alergii doskwierają nam znacznie bardziej, warto zastanowić się nam specjalistycznymi urządzeniami, które z powodzeniem oczyszczą powietrze w domu oraz zapewnią przyjemny mikroklimat.

 

Dowiedz się więcej