Niedrogie ciepło dla domu
Tegoroczny wrzesień obfitował w wyjątkowo chłodne noce. Z tego względu w wielu domach i blokach już od dawna trwa sezon grzewczy. Aby koszty ogrzewania były jak najmniej dotkliwe dla naszych portfeli, a w domu panowało przyjemne ciepło - warto pomyśleć o odpowiednim systemie grzewczym. Obok tradycyjnych sposobów ogrzewania istnieją jeszcze nietypowe metody, jak na przykład stropy klimatyczne. Dzięki nim skutecznie i niedrogo ogrzejemy nasze domy.
Najpopularniejszą metodą ogrzewania domów i mieszkań w Polsce jest ogrzewanie konwekcyjne, do którego zalicza się ogrzewanie podłogowe oraz za pomocą grzejników. Systemy te działają na zasadzie konwekcji, tzn. najpierw ocieplają powietrze w pomieszczeniu, a następnie rozprowadzają je poprzez okrężne wirowanie - mówi Oskar Gornisiewicz z firmy Dennert. Ogrzewanie konwekcyjne powoduje jednak, że temperatura powierzchni elementów pomieszczenia (ścian, drzwi, mebli itp.) jest różna od temperatury powietrza w pomieszczeniu. W praktyce oznacza to, że siedząc na przykład przy ścianie lub oknie odczuwamy zimno, a nawet przeciąg. Równomierne ogrzanie pomieszczeń na całej powierzchni uzyskamy poprzez zastosowanie stropów klimatycznych. Ich działanie opiera się na zasadzie wymiany ciepła, powodującej przemieszczanie się promieniowania cieplnego z ciepłej na zimną powierzchnię. Dzięki temu temperatura powietrza w pomieszczeniach może być od 2 do 3°C niższa niż przy ogrzewaniu konwekcyjnym, co niesie ze sobą znaczące oszczędności energii – mówi Oskar Gornisiewicz. W praktyce obniżając temperaturę o 1°C zyskujemy około 6% oszczędności energii, a o 30C – już blisko 20%! Jednocześnie stosowanie stropów klimatycznych do ogrzewania pomieszczeń powoduje, że odczuwane przez człowieka ciepło jest bardziej przyjemne i przyjazne dla zdrowia niż przy tradycyjnym ogrzewaniu.
Oszczędność energii przy zastosowaniu stropów klimatycznych osiągniemy także dzięki szybkiemu czasowi ich reakcji. Dla przykładu – strop klimatyczny DX-Therm jest wykonany z naturalnego materiału budowlanego – betonu, który posiada zdolność przewodności cieplnej na poziomie 1,25 W/mK. Dzięki temu szybko się nagrzewa, ograniczając zużycie energii. Pełną wydajność osiąga on już po około 60 minutach, co w praktyce pozwala zaoszczędzić do 30% energii w porównaniu do ogrzewania podłogowego lub za pomocą grzejników. Ponieważ promieniowanie cieplne rozchodzi się ze stropu na poszczególne elementy budowlane pomieszczenia - panele, dywany czy izolacja podłogi nie wpływają na efektywność rozwiązania. Do zasilania DX-Therm można wykorzystać zarówno gaz, olej, prąd czy pompy ciepła.
Oprócz skutecznego, niedrogiego ogrzewania zastosowanie stropów klimatycznych niesie ze sobą jeszcze wiele innych korzyści. Wadą tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego jest bowiem samo zjawisko konwekcji, tj. wymiany powietrza na skutek różnicy temperatur. W wyniku przemieszczania się powietrza dochodzi do unoszenia się kurzu oraz znajdujących się w nim zanieczyszczeń (roztoczy, zarodników pleśni itp.), które mogą negatywnie wpływać na zdrowie, szczególnie alergików i małych dzieci. Stropy klimatyczne wykorzystują do ogrzewania zjawisko promieniowania, co minimalizuje unoszenie się kurzu oraz zapewnia przyjazny mikroklimat w pomieszczeniach - tłumaczy Oskar Gornisiewicz z firmy Dennert.
Zaletą stropów klimatycznych jest także większa swoboda projektowania i meblowania pomieszczeń. W ich przypadku system grzewczy umieszczony jest bowiem bezpośrednio w stropie i nie wymaga podwyższenia podłogi, jak przy ogrzewaniu podłogowym. W odróżnieniu od grzejników, nie zajmują one dodatkowego miejsca na ścianie. Tego typu ogrzewanie znakomicie sprawdzi się więc w minimalistycznych, nowoczesnych pomieszczeniach lub wówczas, gdy chcemy maksymalnie wykorzystać na umeblowanie powierzchnię przy ścianach.
Stropy klimatyczne dostarczane są na budowę jako gotowe elementy. Ich montaż jest bardzo szybki, np. montaż stropu DX-Therm o powierzchni około 100 m2 zajmuje około 2 godzin.
Źródło: ''