Firma Trox wprowadza do sprzedaży nowe wersje nawiewników, automatycznie adaptujące się do zmiennych temperatur powietrza nawiewanego. Nowe nawiewniki to, znane już nawiewniki wyporowe QSH i ISH - w odmianie z siłownikiem termicznym bezpośredniego działania oznaczone QSH-T i ISH-T oraz nawiewnik DG-SELF.

Nawiewniki serii QSH i ISH przede wszystkim stosowane w obiektach przemysłowych, gdzie w pomieszczeniach o zmiennych obciążeniach cieplnych nawiewane jest, w zależności od potrzeb, powietrze zimne, izotermiczne lub ciepłe. Nawiewniki wyporowe serii QSH i ISH nadają się do pracy w trybie ogrzewania i chłodzenia, przy czym różnią się one kształtem nawiewanego strumienia chłodnego powietrza. W nawiewnikach serii QSH strumień ten jest laminarny i ma kształt dzwonu, podczas gdy w nawiewniku ISH zimne powietrze nawiewane jest w kierunku poziomym przy dużej prędkości początkowej. Zmiana kierunku nawiewu powietrza wynikająca z przejścia nawiewnika z funkcji chłodzenia do funkcji grzania uzyskiwana jest dzięki zastosowaniu nastawnego talerza kierującego. W dotychczas dostępnych wersjach nawiewników przestawianie talerza mogło być dokonywane ręcznie za pośrednictwem cięgna łańcuszkowego lub automatycznie, z pomocą siłownika elektrycznego. W najnowszej odmianie nawiewnika funkcja ta realizowana jest poprzez wbudowany siłownik termiczny nie wymagający dodatkowego zasilania z zewnątrz.
Drugą nowością firmy Trox wykorzystującą siłownik termiczny - jest nawiewnik DG-SELF. Nawiewnik ten przeznaczony jest przede wszystkim do wentylacji wysokich pomieszczeń, gdzie przy nadmuchu powietrza o zmiennej temperaturze może wystąpić efekt stratyfikacji temperaturowej. Aby zapobiec temu niekorzystnemu zjawisku urządzenie zostało wyposażone w poziome lamele, których nachylenie regulowane jest poprzez siłownik termiczny. W ten sposób kierunek nadmuchu powietrza uzależniony jest od temperatury powietrza nawiewanego, co pozwala na kompensację odchylenia termicznego strugi powietrza. Nawiewnik dostępny jest w trzech wersjach: DGSELF - przeznaczonej do montażu na kanałach płaskich, DGLSELF - wykonanej z aluminium oraz DGRSELF - wersji przeznaczonej do montażu na kanałach okrągłych. Źródło: materiały firmy Trox Opracowanie: Redakcja