Już wkrótce nadejdzie jesień i znów zaczniemy spędzać większość czasu w budynkach z zamkniętymi oknami. Dłuższe wietrzenie pomieszczeń powoduje w tym okresie straty ciepła i przeciągi, jednak istnieje inny, bardziej komfortowy i energooszczędny sposób na zachowanie korzystnego mikroklimatu wnętrz – systemy wentylacji w oknach Schüco z PVC-U.

Odpowiednia wentylacja powinna się znaleźć w każdym budynku, w celu usunięcia zużytego powietrza i dostarczenia jego świeżej dawki. Duże stężenie dwutlenku węgla, wilgoci czy lotnych związków organicznych może prowadzić do złego samopoczucia lub nawet syndromu chorego budynku. Wartości strumieni wentylacyjnych różnią się w zależności od przeznaczenia budynku i sposobu jego użytkowania. W budynkach mieszkalnych najczęściej stosuje się wentylację grawitacyjną, w której obieg powietrza następuje w wyniku różnicy ciśnień pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem. Zdarza się jednak tak, że jest ona nieefektywna i wtedy konieczne staje się wietrzenie pomieszczeń. Taki zabieg pozwala usunąć nadmiar dwutlenku węgla czy wilgoci, jednak jest to rozwiązanie doraźne, które powoduje wychładzanie się wnętrz. Praktycznym i energooszczędnym sposobem na wymianę powietrza są okna z nowoczesnymi systemami wspomagania wentylacji: Schüco VentoAir lub Schüco VentoPlus.


Schüco VentoAir


Świeże powietrze naturalnie

Naturalna wentylacja grawitacyjna to najstarszy i najpowszechniej stosowany sposób wymiany powietrza w budynkach. Jednak nie w każdym przypadku mechanizm ten działa równie sprawnie, gdyż jest w dużej mierze uzależniony od warunków pogodowych. Zasadniczo funkcjonuje tym lepiej, im wyższe są różnice ciśnień na zewnątrz i wewnątrz budynku. Ciepłe, lżejsze powietrze wędruje wówczas kanałami klimatyzacyjnymi do góry, zaś przez szczeliny w oknach czy drzwiach przedostaje się do pomieszczeń chłodniejsze powietrze z zewnątrz. Obieg ten może zostać zakłócony, gdy różnice ciśnień wewnątrz i na zewnątrz są relatywnie niewielkie. Dodatkowo w domu istnieją takie strefy, które ze względu na sposób użytkowania wymagają odprowadzenia wilgoci, jak np. łazienka czy kuchnia. W przypadku zbyt wysokiego nagromadzenia dwutlenku węgla i pary wodnej pozostaje wietrzenie, które powoduje straty cennej energii cieplnej. Uchylanie okien również skutkuje ubytkami ciepła, a ponadto może być uciążliwe ze względu np. na hałasy dochodzące z ruchliwej ulicy. Efektywność wentylacji ciśnieniowej można zapewnić w bardziej komfortowy i skuteczny sposób, stosując okna z regulowaną wymianą powietrza. Zgodnie z potrzebami i miejscem zastosowania można wybrać stolarkę: 

  • z ciśnieniowymi wywietrznikami, które wspomagają wymianę powietrza w całym domu,
  • z wentylacją higrosterowaną, która w pewnych sytuacjach może zastąpić np. wentylatory wyciągowe w pomieszczeniach kuchennych czy łazienkowych.


Schüco VentoPlus


Postaw na energooszczędną wymianę powietrza

Okna stosowane w budynkach z wentylacją grawitacyjną są zazwyczaj wyposażone w mikrowentylację i różnego rodzaju nawiewniki, które w niekontrolowany sposób dostarczają różne objętości powietrza, w zależności od warunków pogodowych. System Schüco VentoAir reguluje przepływ powietrza tak, by zapewnić jego optymalną wymianę. Ukryte między ościeżnicą a skrzydłem nawiewniki, umożliwiają wentylację przy całkowicie zamkniętym skrzydle, co sprawia, że system jest całkowicie bezobsługowy i może być stosowany także w zamontowanych już oknach. Wymianę powietrza zapewniają mikroklapy, reagujące na różnice ciśnień. W zależności od ich liczby w oknie, mogą uzyskać efektywność nawet do 15,8m3/h przy różnicy ciśnień 8Pa. Jednocześnie przy mocnym parciu wiatru przepływ zostaje ograniczony, co wpływa na zmniejszenie strat energii. Nawiewany strumień powietrza jest dystrybuowany subtelnie i równomiernie, bez uczucia przeciągu. W pomieszczeniach, w których występuje potrzeba usunięcia nadmiaru wilgoci, można z kolei zastosować okna z systemem Schüco VentoPlus, który zapewni wymianę powietrza nawet do 28,1m3/h przy różnicy ciśnień 10Pa. Rozwiązanie wyposażone jest w mechaniczny czujnik wilgoci, który steruje przepływem powietrza w zależności od aktualnych potrzeb. Dyskretny element może być zamontowany w poszerzeniu ościeżnicy lub w profilu skrzydła. Oprócz energooszczędności i estetyki, obydwa rozwiązania wentylacji okiennej gwarantują także doskonałą ochronę przed hałasami z zewnątrz: do 42dB w przypadku okna z systemem VentoAir i do 41/44dB (nawiewnik otwarty/zamknięty) w przypadku stolarki z rozwiązaniem VentoPlus. 

 

Dowiedz się więcej