Dom energooszczędny na etapie projektu zakłada wprowadzenie szeregu rozwiązań wpływających na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na ciepło. Jednym z nich jest właśnie przemyślany system wentylacji. Alternatywą dla tradycyjnych form cyrkulacji powietrza, które powodują spore straty energii, jest wentylacja z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła.

Najbardziej efektywne rozwiązanie w domu energooszczędnym? Wentylacja z odzyskiem ciepła!

Budowanie domów o niskim zapotrzebowaniu energetycznym staje się popularniejsze ze względu na coraz wyższe koszty eksploatacyjne standardowych rozwiązań oraz ekologię. Jednym z rozwiązań przeznaczonych dla budownictwa energooszczędnego jest wentylacja z odzyskiem ciepła. System ten jest w stanie nie tylko zapewnić sprawną wymianę powietrza, ale także efektywnie wykorzystać zużyte ciepło. W związku z tym pomaga zachować równowagę pomiędzy energochłonnością budynku a komfortem cieplnym jego mieszkańców.

 

Szczególny rodzaj przepływu powietrza – jak działa rekuperator? 
Wentylacja z rekuperacją działa przez cały rok na podobnych do wentylacji mechanicznej zasadach. Układ instalacyjny jest jednak rozbudowany o rekuperator – urządzenie, które może najpierw odzyskać zużytą energię termiczną, a następnie ponownie ją wykorzystać. Całość instalacji działa zwykle w ramach dwóch układów, przez które przepływa powietrze. Pierwszy z nich składa się z systemu kanałów wentylacyjnych i nawiewników odpowiedzialnych za doprowadzenie do środka świeżego powietrza. Z kolei zużyte powietrze innymi kanałami wraca do centrali z rekuperatorem i wentylatorem. Tutaj napotyka świeże powietrze (doprowadzane z zewnątrz przez układ czerpny) i poprzez wymiennik rekuperacyjny (bez mieszania się strumieni powietrza) ogrzewa je, nim zostanie rozprowadzone do poszczególnych pomieszczeń. 

– Przepływ powietrza przez rekuperator w uproszczeniu polega na ogrzewaniu nawiewanego zimnego powietrza poprzez ciepłe wywiewane powietrze. Zaletą wentylacji z rekuperatorem jest nie tylko kontrolowana wymiana powietrza, ale też oszczędność energii - system niweluje straty ciepła na wentylację nawet do 70% w ciągu całego roku przy dobrej termoizolacji budynku. Pamiętajmy jednak, że wentylacja z rekuperacją w domu energooszczędnym nie zastąpi sprawnego ogrzewania. Co innego w przypadku budynków pasywnych, których zapotrzebowanie na energię użytkową wynosi zaledwie 15kWh/m3. Wtedy rzeczywiście dla utrzymania komfortu cieplnego wystarczy dogrzewanie powietrza wentylacyjnego np. z wykorzystaniem pompy ciepła – mówi Dawid Kozyra z firmy CentroClima, specjalizującej się w instalacjach klimatyzacyjno-wentylacyjnych. Do spełnienia swojego zadania, wentylacja z rekuperatorem potrzebuje profesjonalnego projektu, uwzględniającego właściwy dobór urządzeń. 

 

Decyzja o montażu rekuperatora powinna zapaść na etapie projektu
Mimo niezmiennej zasady działania całego układu, poszczególne projekty instalacji mogą się od siebie różnić. Centralę wentylacyjną z rekuperatorem łączy sieć kanałów, która jest jednym z wielu współpracujących ze sobą elementów. Już w fazie projektowania instalacji, kluczową rolę odgrywa rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych. Ich układ determinuje wybór centrali o konkretnych parametrach i typie wymiennika. Zatem, planując montaż wentylacji w nowym budynku, bardzo istotny jest fakt, że każda zmiana, nawet na wczesnym etapie budowy, może być trudna do zrealizowania, a wszelkie przeróbki mogą okazać się dość kosztowne. Wynika to z wielu czynników, które musi wziąć pod uwagę projektant, tj. rozmieszczenie przewodów względem konstrukcji budowlanej, ich izolację czy prędkość przepływu powietrza oraz prawidłowe rozprowadzenie powietrza po budynku. – Przemyślany projekt instalacji wraz z rekuperatorem wysokiej klasy jest gwarancją poprawnego funkcjonowania całego systemu. Co więcej, rodzaj wentylacji i parametry urządzeń w tzw. budynkach energooszczędnych mogą mieć też znaczenie przy staraniu się o dopłatę do kredytu na budowę. Wysokość dofinansowania zależy m.in. od rocznego zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji. Sam koszt montażu instalacji z rekuperatorem wynosi od 10 do kilkunastu tysięcy złotych. Na indywidualną wycenę wpływa wiele czynników, w tym powierzchnia budynku i jego usytuowanie – podkreśla Dawid Kozyra z firmy CentroClima. 

Należy także pamiętać, że nowo zainstalowany układ z rekuperatorem zawsze należy wyregulować. Podczas pomiarów, montażyści weryfikują wydajność instalacji oraz sprawdzają ciśnienie w kanałach wentylacyjnych. Wartości wszystkich ważnych parametrów powinny być zbieżne z tymi, które zakładał projekt. Odpowiednio zaprojektowana, zamontowana oraz wyregulowana instalacja spełni swoje zadanie i sprawdzi się w energooszczędnym budownictwie.

 

Dowiedz się więcej