Inteligentne systemy przy pomocy jednego kliknięcia zagwarantują wygodę i zadbają o bezpieczeństwo domowników. Ponadto wprowadzają do domowego budżetu oszczędności, podnoszą wartość inwestycji i pozwalają zdalnie sterować parametrami domowych instalacji – klimatyzacji, ogrzewania i wody. Dowiedz się o nich więcej.

Możliwości inteligentnych budynków

Nawet najprostsza forma tego coraz popularniejszego rozwiązania służy nam na co dzień zwiększając komfort i oszczędzając nasz cenny czas. Systemy sterowania zarządzają budynkiem, a my w tym czasie odpoczywamy, pracujemy lub podróżujemy. Bardzo łatwo możemy monitorować, co dzieje się w domu pod naszą nieobecność, minimalizując w ten sposób straty związane z włamaniami lub kradzieżą, a przez funkcje dodatkowe, jak detekcja temperatury, automatyczne wyłączanie świateł i urządzeń AGD pozytywnie wpływamy na środowisko. Zdalna kontrola systemu klimatyzacji zapewni dostosowanie temperatury do naszych potrzeb, a wraz z uzyskaniem komfortu termicznego wiążą się dodatkowe benefity – dzięki racjonalnemu wykorzystaniu energii możemy korzystać z całego spektrum funkcjonalności, które oferują nam nowoczesne klimatyzatory.

 

Inteligentny, tzn.?

Zintegrowane systemy czujników i sensorów minimalizują czynności konieczne do kontroli domowych urządzeń – oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji, systemu antywłamaniowego czy obsługi kina domowego. Szeroka oferta dostępnych rozwiązań jest odpowiedzią na różne oczekiwania, przyzwyczajenia i możliwości finansowe – producenci proponują nam gotowe zestawy, ale i pojedyncze jednostki, które przy pomocy dedykowanych i intuicyjnych aplikacji możemy konfigurować według własnych upodobań. Nie potrzebujemy kosztownych i skomplikowanych sprzętów, by zarządzać ich pracą – wystarczy jedynie smartfon lub tablet z dostępem do Internetu.
W zintegrowanych systemach zarządzania budynkiem użytkownicy cenią sobie przede wszystkim wygodę i niezawodność. To rozwiązanie, które poprawia komfort naszego życia, szczególnie gdy wyposażyliśmy nasz dom lub mieszkanie w układ klimatyzacji. Dzięki nowoczesnym i eleganckim systemom sterowania centralnego możemy zarządzać komfortem w domu z każdego miejsca na świecie. Zdalnie monitorujemy pracę urządzeń i zarządzamy parametrami, takimi jak temperatura, prędkość wentylatora tryb cichej pracy, oszczędzanie energii, włączanie czy wyłączanie poszczególnych jednostek  – tłumaczy Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT Air Conditioning Systems.
Do układu inteligentnego budynku możemy włączyć ponadto instalację centralnego ogrzewania, podgrzewania ciepłej wody użytkowej, zraszania ogrodu lub systemy żaluzji wewnętrznych i zewnętrznych, a także rolet czy markiz.

 

Komfort w mieszkaniu i domu jednorodzinnym

Nowoczesne zarządzanie komfortem znajdzie zastosowanie zarówno w kilkupokojowych mieszkaniach, jak i piętrowych domach jednorodzinnych. Tutaj, poza naszymi potrzebami i upodobaniami, ważny jest także stan techniczny budynku i możliwość jego przebudowy. Dla mniejszych powierzchni sprawdzą się kompaktowe systemy bezprzewodowe, które nie wymagają dodatkowych instalacji, a nowoczesne formy urządzeń ułatwiają dopasowanie do każdego rodzaju wnętrza. Inaczej sprawa wygląda w przypadku pełnego zautomatyzowania domu jednorodzinnego – zaleca się, by taką decyzję podejmować przed rozpoczęciem prac budowlanych. Pozwoli to wyeliminować potencjalne ograniczenia w wyborze jednostek i konieczność projektowania rozległych instalacji elektrycznych. Wszystkie systemy wspomagane są intuicyjnymi programami, które błyskawicznie umożliwiają nam dostęp do szerokiego spektrum funkcji i obsługi urządzeń domowego zacisza – od przeglądania obrazu z kamer zainstalowanych w budynku, po zamykanie okien lub uruchamianie oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego. Za zdalny system sterowania może uchodzić każde urządzenie z dotykowym wyświetlaczem, które umożliwia połączenie z lokalną siecią internetową.

 

Jaki system wybrać w inteligentnym domu? 

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań – pojedynczych jednostek, systemów, modułów i platform, na które decydujemy się w zależności od przeznaczenia. Standardowe sterowniki inteligentnego domu dzielimy na przewodowe i bezprzewodowe, a każdy z nich sprawdzi się w innym miejscu. Instalacja przewodowa to rozwiązanie dedykowane budynkom mieszkalnym i biurowym, które są w fazie projektowej, a prace wykończeniowe umożliwią przykrycie kabli np. pod tynkiem. W późniejszym etapie możemy mieć jednak problem ze zmianą wystroju wnętrza i wykorzystaniem urządzeń w innej lokalizacji. W zamieszkałych budynkach sprawdzi się z kolei instalacja bezprzewodowa, która nie wymaga naruszania ścian przy prowadzeniu kabli, a także pozwala na pełną dowolność w ustawieniu domowych urządzeń. Ten typ systemu z łatwością przetransportujemy, co jest szczególnie ważne w przypadku wynajmowanych mieszkań i częstych przeprowadzek. 

Inteligentne systemy zarządzania są elastyczne – przystosowują się do naszych preferencji, a także automatycznie udoskonalają swoje parametry. Jednym z nich stała się klimatyzacja, która towarzyszy nam w nowo powstałych, ale również modernizowanych budynkach. Dzięki możliwości indywidualnego doboru temperatury w każdym pomieszczeniu możliwe jest zapewnienie komfortowych warunków do pracy i odpoczynku. W ten sposób budynek zyskuje zupełnie nowe możliwości, a my odpoczywamy, korzystając z pozytywnych aspektów rozwijającej się technologii komfortu.

 

Dowiedz się więcej