Mollier Sketcher 2.1 (wykres moliera program )
Bezpłatny program stanowiący wersję wykresu Molliera online dla powietrza wilgotnego.
Program nie zawiera predefiniowanych procesów przemiany, nie sprawdza więc czy wskazana przemiana jest w rzeczywistości możliwa. Obliczenia wykonuje się dla podanego strumienia objętościowego powietrza w punkcie definiowanym jako początek przemian. Gęstość powietrza można narzucić ręcznie lub też pozostawić jej wyliczenie programowi na podstawie zadanej temperatury i ciśnienia atmosferycznego. Podobnie jak na wykresie papierowym, punkt przemiany definiuje się poprzez wskazanie dwóch wybranych parametrów z listy zawierającej temperaturę, wilgotność względną, wilgotność rzeczywistą i entalpię. Po wpisaniu dwóch parametrów, pozostałe wielkości charakterystyczne dla punktu wskazywane są przez program. Po wybraniu w podobny sposób drugiego punktu, program wylicza moc grzewczą lub chłodniczą, moc jawną.
Wykres moliera online
Niestety, w programie nie przewidziano możliwości przeprowadzania obliczeń dotyczących wyznaczenia parametrów powietrza uzyskanego w wyniku mieszania dwóch strumieni. Nawet po wyliczeniu ręcznym parametrów powietrza po zmieszaniu, nie ma możliwości przedstawienia przemiany w sposób nie budzący wątpliwości co do jej rodzaju. Dodatkowo, zmiana wielkości strumienia powietrza suchego, powoduje że przeprowadzane przez program obliczenia mocy i ilości wykroplonej wody tracą sens. Również w przypadku nawilżania parą nie ominie nas ręczne wyliczanie parametrów końcowych (program nie ma funkcji podziałki kierunkowej).
Główne cechy programu:
- program nie ma ograniczeń, na wykresie może być konstruowana dowolna przemiana (program nie radzi sobie z przemianą mieszania),
- podstawą wyznaczenia punktu jest temperatura termometru suchego, wilgotność względna, rzeczywista wilgoć i entalpia,
- program dokonuje obliczenia mocy, mocy jawnej i wykroplonej lub odparowanej wody,
- wykres, parametry punktów i wielkości obliczone mogą być wydrukowane lub zapisane jako projekt,
- wykres z przemianami może być zapisany w postaci bitmapy,
- wykres konstruowany jest dla dowolnego ciśnienia atmosferycznego.
Dawid
04.11.2015
Ja chciałbym zainteresować Państwa rozwijaną przeze mnie darmową aplikacją do generowania wykresów h-x na podstawie danych użytkownika.
kik
02.03.2013
Nie jest tak źle z tym prezentowaniem mieszania. Temperaturę po zmieszaniu trzeba obliczyć "ręcznie" Naniesienie punktu mieszania jest proste. Jeżeli założymy, że parametry powietrza zewnętrznego to punkt1, powietrze wywiewane to punkt2 a parametry mieszania prezentuje punkt3, należy po naniesieniu punktu2 zakończyć wprowadzanie. Zaznaczamy punkt2 i naciskamy "edit". Następnie odznaczamy "line to next point". Możemy nanieść punkt3 - nie będzie połączony linią z punktem2. Przy projektowaniu przemian można też korzystać z "display in chart" - pozwala na sterowanie widocznością punktów. Generalnie program jest bardzo prosty - należy jednak docenić możliwość określania zakresów wykresu oraz podawanie wszystkich parametrów powietrza dla naniesionych punktów.
IX-MOLLIER
20.05.2011
O WIELE LEPSZY PROGRAMEM PRZEDSTAWIAJĄCYM WYKRES IX JEST PROGRAM IX CHART. JEDYNY MANKAMENT TO FAKT ŻE KAŻĄ SOBIE ZA NIEGO PŁACIĆ ALE NIE JEST TO JAKAŚ WIELKA KWOTA. SAM GO UŻYWAM I MYŚLĘ ŻE NAPRAWDĘ WARTO.