Niska sprawność instalacji grzewczej może generować wysokie rachunki za ogrzewanie. Najczęściej taka sytuacja występuje w starszych budynkach, w których system grzewczy pochodzi z lat 70-tych lub 80-tych. Aby zmniejszyć opłaty warto więc rozważyć modernizację lub wymianę całego układu. Oferowane na rynku instalacje z pompą ciepła pozwalają na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań nawet do budynków wieloletnich.

Modernizacja  systemu grzewczego z wykorzystaniem pompy ciepła
W jaki sposób?  

Pompa ciepłaPompy ciepła to wydajne i energooszczędne systemy, zarówno do ogrzania domu, jak i dostarczenia ciepłej wody użytkowej. Dzięki pozyskiwaniu darmowej energii z ciepła zgromadzonego w otoczeniu przyczyniają się do redukcji kosztów ogrzewania nawet do 70%. Pobór energii z powietrza, gruntu lub wody pozwala na zastosowanie pompy niemal w każdych warunkach: w domach nowych lub remontowanych oraz na terenach zagospodarowanych. Ich dodatkową zaletą jest możliwość integracji z innym, istniejącym już w modernizowanym budynku źródłem ciepła. Minimalna ingerencja w obsługę systemu, funkcjonalność i oszczędność to cechy, które sprawiają, że urządzenia te są coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem przy zmianie instalacji grzewczej. Na rynku dostępnych jest jednak wiele różnych modeli i technologii pomp ciepła. Czym więc kierować się przy wyborze optymalnego dla nas urządzenia?

Charakterystyka terenu


Jednym z podstawowych elementów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła do modernizowanego budynku, jest możliwość zagospodarowania terenu. Jeżeli działka, na której stoi budynek, nie jest całkowicie ograniczona przez zabudowę, warto zdecydować się na tę, wykorzystującą energię z gruntu. Marka Sofath proponuje model Caliane należący do gamy gruntowych pomp ciepła. Ich zaletą jest możliwość wyboru wymiennika gruntowego poziomego lub sond pionowych, w zależności od możliwości terenu. Wymiennik poziomy zajmuje od 120% do 150% powierzchni ogrzewanej. Aby zaoszczędzić wykorzystaną przestrzeń, można go montować w dwóch poziomach, jeden nad drugim. Z kolei sondy pionowe to rozwiązanie przeznaczone dla niewielkich lub nieregularnych terenów, ponieważ umieszczane są na małym obszarze, pionowo, w głębi ziemi.

Pompy ciepłaGdy modernizowana instalacja znajduje się w budynku na działce, na której nie jest możliwe wykonanie kolektora gruntowego, warto wybrać powietrzną pompę ciepła. Jednym z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań jest model Lizea marki Sofath. Oprócz ogrzewania budynku posiada ona dodatkowe opcje: c.w.u., klimatyzowania pomieszczeń lub ogrzewania basenu. Montaż urządzenia nie wymaga pozwolenia jak przy pompach glikolowych z sondami pionowymi, a wykorzystywana do poboru energii jednostka zewnętrzna zajmuje niewiele miejsca. Dodatkowym atutem wynikającym z wyboru tego typu pompy jest oszczędność. Brak konieczności ingerencji w otoczenie powoduje, że czas wykonania instalacji jest krótszy, a procedura tańsza, niż w przypadku pomp pobierających ciepło z gruntu lub z wody.

Wymiana całego systemu, czy tylko jego elementów?


W przypadku podjęcia decyzji o ogrzewaniu domu jedynie pompą ciepła, najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest gruntowa pompa ciepła Caliane. Można ją bowiem traktować zarówno jako jedyne źródło ciepła, jak i źródło wspomagające istniejącą już w budynku instalację. Jako samodzielny system ogrzewania, zapewnia 100% zapotrzebowania na ciepło dla budynku przez cały rok, bez względu na temperaturę na zewnątrz czy porę roku. W miejsce glikolu, do transportu energii, wykorzystuje w pełni ekologiczny i oszczędny czynnik chłodniczy R410A. Nie podlega on wymianie, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów serwisowania urządzenia. Oprócz funkcji ogrzewania, Caliane posiada również opcje dodatkowe: c.w.u., chłodzenia pomieszczeń oraz ogrzewania basenu.

- Jedną z zalet stosowania Caliane w budynkach modernizowanych jest również możliwość połączenia jej z innym, istniejącym już źródłem ciepła. Dzięki zastosowaniu zasobnika buforowego i integracji dwóch źródeł, otrzymujemy możliwość ograniczenia wydatków na ogrzewanie bez konieczności wymiany całej instalacji – tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath.

Aranżacja

Dla usprawnienia działania istniejącego układu warto skorzystać z pomocy powietrznej pompy ciepła Lizea. To niezwykle wydajne i energooszczędne rozwiązanie, które przez większą część roku zapewnia całkowity komfort cieplny w ogrzewanym domu. Dzięki systemowi Inverter dostosowuje swoją moc do potrzeb mieszkańców oszczędzając w ten sposób energię. Jednak w okresie zimowym, gdy temperatury powietrza obniżają się, koniecznym staje się zużycie większej ilości energii elektrycznej. Wynika to ze specyfiki działania urządzenia, które osiąga mniejszy współczynnik efektywności pracy (COP), gdy temperatura powietrza atmosferycznego jest niższa. Aby zaspokoić zapotrzebowanie budynku na ciepło, przy zachowaniu wydajności systemu wskazana jest integracja pompy Lizea  z drugim źródłem ciepła, np. grzałką elektryczną lub klasyczną instalacją z dowolnym kotłem. W przypadku dużych mrozów uruchamia się dodatkowe źródło. Takie połączenie pozwala bez obaw zachować równowagę pomiędzy komfortem cieplnym domowników, a energooszczędnością całej instalacji.

Pompa Lizea, podobnie jak Caliane, może współpracować z istniejącą już w budynku wodną instalacją grzewczą. Dzieje się tak dlatego, iż w obu systemach instalację wewnętrzną stanowi układ hydrauliczny, a krążąca w nim woda może osiągnąć temperaturę do 55°C (Lizea) lub nawet do 65°C (w przypadku Caliane).

Instalacja grzewcza na lata


Decydując się na wymianę lub modernizację instalacji grzewczej warto rozważyć wybór innowacyjnych systemów z pompami ciepła. Dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej, wpływają one na obniżenie opłat za ogrzewanie przy poszanowaniu środowiska naturalnego. Dodatkowo, nie wymagają całkowitej wymiany instalacji w modernizowanym budynku, współpracując i dostosowując moc działania do istniejących już źródeł ciepła.  To ekonomiczne, wygodne i proste w obsłudze rozwiązanie na lata.


Aranżacja