W najnowszym wydaniu miesięcznika Świat Architektury został opublikowany artykuł prezentujący kompletny system oddymiania Mercoru zastosowany w Hali Olivia w Gdańsku. W ramach wykonanego w ubiegłym roku remontu ten charakterystyczny dla gdańskiego krajobrazu obiekt nasza firma wyposażyła w klapy dymowe, kurtyny dymowe,rolowane i stałe, ścienne klapy napowietrzające oraz systemy sterowania.

Mercor w Świecie Architektury
"Hala Olivia, będąca przez wiele lat jedną z wizytówek Gdańska, powstała na początku lat 70. XX wieku według projektu absolwenta Politechniki Gdańskiej prof. Macieja Gintowta, który był również współtwórcą katowickiego Spodka. Kibicom zimowych sportów Olivia kojarzy się głównie z hokejem, ponieważ posiada dwa kryte, pełnowymiarowe lodowiska i jest siedzibą klubu Stoczniowiec, ale odbywają się tu również targi, wystawy, koncerty oraz widowiska sportowe. Charakterystycznie wyprofilowany budynek hali trwale wpisał się też w najnowszą historię naszego kraju, ponieważ to tu właśnie w 1981 roku odbył się pierwszy zjazd NSZZ Solidarność.

Ubiegłoroczny remont dachu Hali Olivia był okazją do podniesienia poziomu bezpieczeństwa pożarowego obiektu poprzez wyposażenie go w kompletny system oddymiania grawitacyjnego. Prace remontowe obejmowały wymianę pokrycia oraz wzmocnienie konstrukcji dachu, a także zamontowanie nowych instalacji w miejsce starych urządzeń. Modernizując gdańską halę, zaprojektowano i wykonano dźwiękowy system ostrzegawczy oraz system oddymiania grawitacyjnego. (...)

Dzięki temu, że wykonanie kompleksowego systemu oddymiania powierzono jednej firmie, modernizacja nietypowego obiektu przebiegła sprawnie, a generalny wykonawca nie był narażony na dodatkowe, nieoczekiwane koszty związane z koniecznością dostosowania do wzajemnej współpracy urządzeń różnych producentów. Także za testy w ramach odbioru przez Państwową Strażą Pożarną była odpowiedzialna jedna firma podwykonawcza."
- piszą autorzy artykułu: Ewa Karolak i Krzysztof Bagiński.

Więcej o systemach oddymiania Mercoru: http://www.mercor.com.pl/oddymianie_grawitacyjne.html

Świat Architektury

Źródło: MERCOR S.A.