Marek Łojewski - Prezes Zarządu VENTS GROUP Sp. z o.o, współtwórca firmy założonej w 1995 r., ukończył Politechnikę Poznańską i od ponad 20 lat pracuje w branży wentylacyjnej. Dawniej jego pasją były wyprawy podróżnicze i wspinaczka wysokogórska, obecnie od kilku lat jest fanem nurkowania. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Redakcja: Spółka VENTS GROUP posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w branży. Co zmieniło się przez te lata na rynku wentylacyjnym i jaki miało to wpływ na działalność firmy?

Marek Łojewski: 20 lat temu zagadnienie wentylacji mechanicznej dopiero pojawiało się w świadomości odbiorców, a firmy takie jak nasza były pionierami w zakresie oferowania tego typu rozwiązań. Dla rozwoju branży miało znaczenie wiele czynników, takich jak wzrost świadomości użytkowników oraz związane z tym wprowadzenie i ugruntowanie nowych standardów w budownictwie, przez postęp technologiczny przynoszący nowe rozwiązania w naszej branży- takie jak np. rekuperacja, a ostatnio również nowe trendy związane z ideą energooszczędności. Współistnienie firm konkurencyjnych również oddziałuje na branżę, dlatego w VENTS GROUP postawiliśmy na kompleksowość oferty i dotrzymywanie kroku zmianom technologicznym, przy jednoczesnym utrzymaniu rozsądnej polityki cenowej.


R.: Z początkiem roku firma zdecydowała się na zmianę siedziby. Co skłoniło Państwa do tej decyzji?

 M.Ł.: Od jakiegoś czasu nosiliśmy się z myślą o siedzibie większej i nowocześniejszej, skupiającej całą firmę w jednym miejscu. Dotychczas mieliśmy siedzibę główną w Poznaniu oraz oddział na Śląsku. Wspomniana kompleksowość naszej oferty, obejmującej bardzo szeroki asortyment, od kratek wentylacyjnych i wentylatorów łazienkowych do central wentylacyjnych - wymusza na nas posiadanie pojemnych magazynów. W ubiegłym roku dodatkowo zdecydowaliśmy o włączeniu do naszej oferty kolejnej grupy produktów: central modułowych AirVents, wykonywanych na indywidualne zamówienie - w większości są to jednostki wielkogabarytowe. Konsolidacja i zmiana miejsca pozwoliła nam zarówno uzyskać dodatkową powierzchnię magazynowa i biurową, jak i podnieść standardy obsługi naszych Klientów.R.: Jeśli mowa już o Klientach - na jakie rynki trafiają Państwa produkty i urządzenia? Jak oceniają Państwo polski rynek na tle zagranicznych państw? 

M.Ł.: Docieramy do możliwie jak największego sektora odbiorców. Vents Group działa w orbicie międzynarodowej grupy BLAUBERG, posiadającej oddziały współpracujące m. in. na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Ukrainy, Węgier, a sprzedającej do prawie 100 krajów świata. Bezpośrednio zaopatrujemy firmy z państw ościennych. Rynek polski nie należy do łatwych, ze względu na presję konkurencyjną, ale jest nadal rynkiem chłonnym i rozwijającym się.

 

Sprawdź ofertę Vents Group


R.: Które produkty cieszą się największym zainteresowaniem Klientów? Czy w nowym sezonie planują Państwo wdrożenie do oferty nowych rozwiązań?

M.Ł.: Dużym zainteresowaniem cieszą się od kilku lat centrale wentylacyjne z rekuperacją pod marką VENTS, w których co roku pojawiają się nowe rozwiązania. W tym sezonie zaprezentujemy nowość w marce BLAUBERG z zakresu tzw. wentylacji zdecentralizowanej - energooszczędnych urządzeń z rekuperacją do pojedynczych pomieszczeń, nie wymagających instalowania centralnych systemów wentylacyjnych.

 

R.: Czy zatem rozwój marki BLAUBERG jest celem, jaki firma Vents Group wyznaczyła sobie na rok 2017?

M.Ł.: Jak co roku celów jest wiele. Oprócz rozwoju marki Blauberg o wspomniane wyżej produkty, planujemy standardowy wzrostu sprzedaży, dalsze rozszerzenie marki VENTS w gałęzi wentylacji profesjonalnej oraz ugruntowanie marki VENTIKA na rynku wentylacji domowej.

 

R.: Co dzieje się obecnie w branży wentylacyjnej? Co Pana martwi, a co cieszy?

M.Ł.: Prognozy rynkowe dla budownictwa, a więc i dla branży wentylacyjnej w Polsce są nadal optymistyczne - to na pewno cieszy. Wzrastający trend w kierunku budownictwa energooszczędnego tzw. domy pasywne, zapowiada stały wzrost zapotrzebowania na centrale wentylacyjne z rekuperacją. W tym sektorze jest jednak spora konkurencja, co zmusza firmy do intensywnych działań. Martwi mnie natomiast ogólny klimat w gospodarce i zdecydowany spadek inwestycji na rynku polskim, co nie napawa optymizmem szczególnie, kiedy myślę o przyszłości, kiedy skończą się środki z UE.

 

Dowiedz się więcej o Vents Group


R.: Co zatem buduje przewagę konkurencyjną firmy Vents Group?

M.Ł.: Najważniejszą naszą przewagą jest kompleksowość oferty – jako jedna z nielicznych firm na świecie, oferujemy tak szeroki zakres produktów wentylacyjnych, od drobnych kratek czy wentylatorów łazienkowych poczynając, do wielkich w pełni zautomatyzowanych central wentylacyjnych. Posiadamy duże możliwości produkcyjne oraz przystępne ceny i, co najważniejsze, profesjonalną załogę obsługującą rynek.


R.: Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym!

M.Ł.: Dziękuję.

 

Odpowiedzi udzielił
Marek Łojewski
Prezes Zarządu VENTS GROUP Sp. z o.o.