Kratka wentylacyjna jest elementem zakańczającym instalację wentylacyjną i jedną z najważniejszych części instalacji. Wpływa na prawidłowy rozdział powietrza, rozkład prędkości i temperatury powietrza w pomieszczeniu. Decyduje o komforcie cieplnym osób przebywających w pomieszczeniu. Jej zadaniem jest dostarczenie odpowiedniego strumienia powietrza wentylacyjnego.

Kratka wentylacyjna to najprostszy typ spośród wszystkich elementów rozdziału powietrza. Zazwyczaj występuje w prostokątnym kształcie i posiada nieruchome lub ruchome żaluzje nachylone pod niewielkim kątem. Można je zamontować na ścianie lub suficie, ewentualnie w otworze okiennym. Do niektórych modeli dostępne są do kompletu skrzynki rozprężne, w których następuje obniżenie prędkości i ciśnienia przepływającego powietrza. Nadają się zarówno do zastosowań w pomieszczeniach do przebywania ludzi, jak i przemysłowych. Wiele modeli nadaje się zarówno do instalacji wentylacyjnej nawiewnej, jak i wywiewnej.

Dla instalacji wentylacyjnej kluczowe znaczenie ma dobór elementów nawiewnych. Należy prawidłowo dobrać elementy nawiewne, aby uzyskać właściwe parametry komfortu w pomieszczeniu. Rodzaj i wielkość kratek nawiewnych zależy przede wszystkim od wartości strumienia objętości powietrza wentylacyjnego, a także od warunków montażowych, architektury pomieszczenia, przeznaczenia pomieszczenia, dopuszczalnej prędkości powietrza w strefie przebywania lub strefie pracy, dopuszczalnego poziomu hałasu w pomieszczeniu. Podczas doboru kratek wentylacyjnych należy również zwrócić uwagę na spadek ciśnienia na kratce.

Przykładowe kratki wentylacyjne z żaluzjami zostały przedstawione w poniższej tabeli:

 

 

Zdjęcie  
     

Producent

Systemair

Smay

Alnor

Frapol

Model

NOWA-L-1-2

ALP

USSE

AL-W / AL-S
Opis  

Prostokątna kratka aluminiowa z nieruchomymi kierownicami powietrza.

Kratka wentylacyjna nawiewna z kierownicami nachylonymi pod kątem 15°, wykonana z aluminium anodyzowanego na kolor naturalny lub lakierowanego na kolor biały RAL9010.

Kratka wykonana z aluminium

Aluminiowa kratka nawiewno-wywiewna z ruchomymi, poziomymi kierownicami (AL.-W), z pionowymi kierownicami (AL.-S), anodowane na naturalny kolor aluminium lub malowane proszkowo na dowolny kolor z palety RAL (standardowo RAL 9010), posiada atest higieniczny

Wymiary

200x100-1000x200

225x75-1225x25

110x54 205x61

75x225-525x1225
Zastosowanie
w przemyśle i w obiektach przebywania ludzi

instalacje wentylacyjne nisko- i średniociśnieniowe, polecane do stosowania z klimakonwektorami

do nawiewu ciepłego powietrza w instalacji kominkowej i rekuperacyjnej oraz przy standardowych instalacjach grawitacyjnych
-

Typ instalacji

nawiewna i wywiewna

nawiewna

nawiewna

nawiewna i wywiewna

Montaż

do montażu ściennego, sufitowego i framugach okiennych

do montażu ściennego i sufitowego

montowana do ściany poprzez wsunięcie w króciec przyłączeniowy

do montażu ściennego i sufitowego

Wyposażenie

 

Akcesoriasprężyny montażowe

 

skrzynka rozprężna, ramka montażowa, przepustnica-

 

przepustnica, ramka montażowa, deflektor sitowy, skrzynka rozprężna

-

 

-wkręty do mocowania

 

nasadki (pojedynczo ustawione kierownice, regulacja ilości powietrza przeciwbieżnie sprzężonymi kierownicami, przepustnica szczelinowa


Adres

www.systemair.pl

www.smay.pl

www.alnor.com.pl

www.frapol.com

 

 

W ofercie producentów przeważają głównie kratki prostokątne. Znacznie rzadziej można znaleźć kratki wentylacyjne dla przewodów okrągłych. Ciekawe rozwiązanie w tej kwestii proponuje Alnor.

 

 

 

Zdjęcie  
Producent Alnor
Model Ulma
Opis kratka wykonana z odlewu aluminiowego odpornego na zgniatanie dostosowany do rur o przekroju okrągłym
Wymiary, mm DN 100, 125, 150
Zastosowanie instalacje w domach jednorodzinnych
Typ instalacji nawiewna i wywiewna
Montaż ścienny, sufitowy, podłogowy
Wyposażenie króciec z siatką zabezpieczającą przed nieczystościami
Akcesoria -
Adres www.alnor.pl