Już są! Energooszczędne klimatyzatory Blue e+ Rittal dostępne także w wersji dachowej! Urządzenia te przeznaczone są do szaf sterowniczych o wymiarach 800 x 600mm (szer. x gł.) i mają moc chłodniczą 1,3kW. Dzięki temu możliwa jest realizacja idealnego przepływu zimnego powietrza od góry, instalując w szafie sterowniczej np. przetwornice częstotliwości. Tego typu klimatyzacja jest dostępna również w połączeniu z nową szafą sterowniczą VX25 jako w pełni zintegrowane rozwiązanie.

Klimatyzatory Rittal Blue e+ do zabudowy dachowej

Klimatyzatory w wersji dachowej są świetnym wyborem w budowie aparatury sterowniczej i rozdzielczej w sytuacji, w której ciepło musi być odprowadzane na zewnątrz nad szafami. Tak jest w przypadku szaf sterowniczych ustawionych szeregowo – brakuje tu miejsca na montaż klimatyzatorów na ścianie. Ponieważ powietrze otoczenia jest zasysane z przodu urządzenia i wydmuchiwane z powrotem, nie są wymagane żadne odległości minimalne od sąsiednich urządzeń czy ściany. Optymalne jest również prowadzenie powietrza wewnątrz szafy sterowniczej: wdmuchiwane w przedniej części szafy sterowniczej zimne powietrze idealnie odprowadza ciepło od zainstalowanych komponentów, jak np. przetwornice częstotliwości. 

 

Nowe klimatyzatory do zabudowy dachowej serii Blue e+, tak jak dotychczasowe urządzenia do montażu naściennego, pracują w połączeniu z ciepłowodem „heat pipe” oraz zgodnie z tradycyjną technologią sprężarkową. Zużycie energii jest bardzo niewielkie, ponieważ chłodzenie za pomocą „heat pipe” nie wymaga ani sprężarki, ani pompy. Zasilania elektrycznego wymagają jedynie wentylatory służące do transportu powietrza przez wymienniki ciepła. Ta metoda chłodzenia jest szczególnie efektywna w przypadku, gdy istnieje różnica temperatur między wnętrzem szafy sterowniczej a otoczeniem.

 

Średnia oszczędność energii na poziomie 75%
Dodatkowa sprężarka w klimatyzatorze działa jedynie wtedy, gdy potrzebna jest większa moc chłodnicza. Także chłodzenie sprężarkowe jest bardzo energooszczędne: wszystkie aktywne komponenty są wyposażone w napędy z regulacją obrotów. Dlatego moc chłodnicza zostaje zawsze dokładnie dopasowana do potrzeb, co pozwala na mniejsze zużycie energii. W sumie urządzenia serii Blue e+, w zależności od warunków otoczenia i zastosowania, oszczędzają średnio 75% energii w porównaniu ze zwykłym klimatyzatorem sprężarkowym. Mniejsze wahania temperatury wewnątrz szafy sterowniczej przyczyniają się do dłuższej żywotności zainstalowanych komponentów. Nowe urządzenia są także wyposażone w zasilanie wielonapięciowe, co pozwala na bezproblemową eksploatację ze wszystkimi standardowymi napięciami i częstotliwościami sieciowymi. To ogromna zaleta szczególnie dla firm działających na całym świecie.

 

Intuicyjna i wygodna obsługa
Intuicyjna obsługa klimatyzatora odbywa się za pomocą wyświetlacza dotykowego w przedniej części urządzenia. Służy on do wprowadzania podstawowych ustawień i wyświetlania komunikatów statusowych. Ponadto wyświetlacz dotykowy może być zintegrowany z drzwiami szafy sterowniczej. Opcjonalnie dostępny jest także interfejs IoT, który zapewnia łatwą integrację klimatyzatora ze środowiskiem Przemysłu 4.0.

 

Wariant preinstalowany
Klimatyzator Blue e+ znajduje ponadto zastosowanie w nowym zintegrowanym rozwiązaniu plug & play Rittal. W tym przypadku klimatyzator jest zainstalowany bezpośrednio w górnej części szafy sterowniczej VX25. Zamiast wyposażać standardową szafę sterowniczą w klimatyzację, użytkownik otrzymuje zintegrowane rozwiązanie, obejmujące kompletny system złożony z szafy sterowniczej i klimatyzacji. Obsługa odbywa się za pomocą wyświetlacza dotykowego, zainstalowanego na drzwiach szafy sterowniczej. Do celów serwisowych klimatyzator można po prostu wysunać do przodu przy otwartych drzwiach.

 

Dowiedz się więcej

 

Źródło: Rittal Sp. z o.o.